(brak ocen)

Jak dbać o zdrowe serce? Działaj profilaktycznie!

Redakcja Optymalnewybory.pl

24.10.2016

3 minuty czytania


Miażdżyca, podobnie jak wysokie stężenie cholesterolu czy triglicerydów, zupełnie nie bolą. Dopiero ich powikłania zaczynają sprawiać kłopoty. Nie czekaj na nie! Działaj profilaktycznie i nie daj się zaskoczyć.

Krok 1 – wykonuj badania kontrolne

Większość chorób serca przez wiele lat nie daje żadnych niepokojących objawów, dlatego badaj się regularnie. Prawidłowe wartości stężenia cholesterolu we krwi powinny wynosić:

  • cholesterol całkowity < 190 mg/dl;
  • cholesterol LDL < 130 mg/dl – cholesterol HDL > 40 mg/dl dla mężczyzn i > 50 mg/dl dla kobiet;
  • Prawidłowe stężenie triglicerydów we krwi nie powinno przekraczać 150 mg/dl;
  • Kontroluj również ciśnienie tętnicze krwi. Ciśnienie optymalne wynosi 120/80 mmHg.

Krok 2 – żyj aktywnie

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają nie tylko obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu, ale również doskonale wpływają na samopoczucie. Poświęć co najmniej 30 minut dziennie na dowolną aktywność fizyczną, która sprawia ci przyjemność. Każda forma systematycznych ćwiczeń wzmocni Twoje serce.

Krok 3 – jedz zdrowo

Kontroluj ilość i jakość produktów, które spożywasz. Wysokokaloryczna dieta, bogata w tłuszcze nasycone i typu trans oraz cholesterol pokarmowy, a uboga w błonnik, może podnosić stężenie cholesterolu we krwi. Jeśli nie potrafisz skomponować sobie zdrowej diety skonsultuj się z dietetykiem, który da Ci cenne wskazówki dotyczące diety korzystnej dla serca i zapewnienia optymalnej ilości wszystkich składników odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowia.

Produkty zalecane i niezalecane w dietoterapii dyslipidemii

Jak dbać o zdrowe serce?

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy