Jak dbać o zdrowe serce? Działaj profilaktycznie!

Jak dbać o zdrowe serce? Działaj profilaktycznie!
Miażdżyca, podobnie jak wysokie stężenie cholesterolu czy triglicerydów, zupełnie nie bolą. Dopiero ich powikłania zaczynają sprawiać kłopoty. Nie czekaj na nie! Działaj profilaktycznie i nie daj się zaskoczyć.

Krok 1 – wykonuj badania kontrolne

Większość chorób serca przez wiele lat nie daje żadnych niepokojących objawów, dlatego badaj się regularnie. Prawidłowe wartości stężenia cholesterolu we krwi powinny wynosić:

  • cholesterol całkowity < 190 mg/dl;
  • cholesterol LDL < 130 mg/dl – cholesterol HDL > 40 mg/dl dla mężczyzn i > 50 mg/dl dla kobiet;
  • Prawidłowe stężenie triglicerydów we krwi nie powinno przekraczać 150 mg/dl;
  • Kontroluj również ciśnienie tętnicze krwi. Ciśnienie optymalne wynosi 120/80 mmHg.

Krok 2 – żyj aktywnie

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają nie tylko obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu, ale również doskonale wpływają na samopoczucie. Poświęć co najmniej 30 minut dziennie na dowolną aktywność fizyczną, która sprawia ci przyjemność. Każda forma systematycznych ćwiczeń wzmocni Twoje serce.

Optima Cardio

Krok 3 – jedz zdrowo

Kontroluj ilość i jakość produktów, które spożywasz. Wysokokaloryczna dieta, bogata w tłuszcze nasycone i typu trans oraz cholesterol pokarmowy, a uboga w błonnik, może podnosić stężenie cholesterolu we krwi. Jeśli nie potrafisz skomponować sobie zdrowej diety skonsultuj się z dietetykiem, który da Ci cenne wskazówki dotyczące diety korzystnej dla serca i zapewnienia optymalnej ilości wszystkich składników odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowia.

Produkty zalecane i niezalecane w dietoterapii dyslipidemii

Jak dbać o zdrowe serce?