Domowy aerobik. Jak zadbać o kondycję w domu?

2021-10-19 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00)
Loading...

Umiarkowana aktywność fizyczna - dlaczego warto zadbać o sprawność ruchową, jakie korzyści zdrowotne przynoszą ćwiczenia dla początkujących bez kondycji i jak motywować się do regularnej aktywności?

Zalecenia dotyczące zwiększenia wysiłku fizycznego mają na celu nie tylko zapobieganie nadwadze czy otyłości. Prowadzony tryb życia jest jednym z kluczowych modyfikowalnych czynników, które wpływają na ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Wcale jednak nie musisz korzystać z oferty klubów fitness. O kondycję możesz z powodzeniem zadbać w warunkach domowych.

Aktywność fizyczna kojarzy ci się z intensywnym treningiem i wylewaniem „siódmych potów”? Jeśli chcesz utrzymać dobrą kondycję, w zupełności wystarczy umiarkowany wysiłek. Ćwiczenia warto wykonywać systematycznie – najlepiej 5 razy w tygodniu przez ok. 30-60 minut.

Zdrowotne konsekwencje siedzącego trybu życia

Brak aktywności fizycznej kojarzony jest głównie z nadwagą i otyłością. Nadmierna ilość kilogramów daje początek poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym. Okazuje się, że prowadzenie siedzącego trybu życia sprzyja rozwojowi nadciśnienia oraz powikłaniom dotykającym układ sercowo-naczyniowy[1]. Stąd już o krok do cukrzycy, miażdżycy, niewydolności serca czy choroby niedokrwiennej serca.

Warto więc zmienić swoje dotychczasowe nawyki, by wygospodarować choćby 30 minut na aktywność fizyczną.

Trening aerobowy – dlaczego warto?

Chociaż każda forma aktywności jest dobra, szczególnie polecany jest trening aerobowy. Regularnie wykonywany, przyczynia się do:

 • poprawy parametrów krzepnięcia
 • redukcji agregacji płytek krwi
 • zmniejszenia aktywności monocytów
 • zmniejszenia produkcji aterogennych cytokin i CRP
 • korzystnych zmian w profilu lipidowym (dochodzi do zmniejszenia m.in. poziomu frakcji LDL cholesterolu)[2].

Trening aerobowy to wysiłek fizyczny, którego cechą charakterystyczną jest tętno utrzymujące się w granicach 65-70% tętna maksymalnego (120-140 uderzeń na minutę). Chociaż zwykle kojarzony jest z bieganiem czy jazdą na rowerze, może przybierać dużo więcej form. Dzięki temu każdy, kto chce zadbać o swoją kondycję zdrowotną, znajdzie aktywność dopasowaną do swoich oczekiwań.
Optima Osteo

 Jak ćwiczyć w domu?

Forma treningu aerobowego ma mniejsze znaczenie. Liczy się przede wszystkim regularność oraz odpowiedni czas trwania ćwiczeń. Poza bieganiem czy jazdą na rowerze, w domu możesz:

 • skakać na skakance
 • wchodzić na podwyższenie i schodzić z niego
 • korzystać z bieżni / orbitreku (o ile dysponujesz takim sprzętem).

Ciekawym rozwiązaniem jest też wykupienie dostępu online do treningów w formie aerobiku. Dzięki nim możesz poczuć się jak w prawdziwym klubie fitness, ale bez towarzyszącego ci uczucia skrępowania. Ćwiczenie we własnym domu jest dla niektórych osób dużo bardziej komfortowe niż aktywność w dużej grupie.

Chociaż do treningu aerobowego w warunkach domowych nie potrzebujesz zaawansowanego sprzętu, warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów. Podstawą jest wygodna mata do ćwiczeń – będzie potrzebna podczas wykonywania stretchingu.

Ćwiczenia w domu – o tym pamiętaj

Trening aerobowy w domu może być równie skuteczny co wykonywany w klubie fitness. Warto jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, dzięki czemu aktywność fizyczna przyniesie oczekiwane efekty.

Ustal harmonogram ćwiczeń

Chodzi o to, aby jasno określić, w jakie dni możesz trenować i ile czasu zamierzasz poświęcić na wysiłek fizyczny. Taki harmonogram pomoże ci w utrzymaniu regularności prowadzonej aktywności.

Stopniowo zwiększaj częstotliwość treningów

Jeśli do tej pory z ćwiczeniami nie było ci po drodze, nie „rzucaj się na głęboką wodę”. Zacznij stopniowo, np. wykonując trening 1-2 razy w tygodniu. W miarę poprawy kondycji, zwiększaj częstotliwość – aż dojdziesz do 5 razy tygodniowo.

Nie przeciążaj się

Bardzo ważne jest to, aby aktywność prowadzić w umiarkowanym tempie. Staraj się utrzymać optymalną wartość tętna. Jeśli w trakcie ćwiczeń poczujesz zadyszkę, zwolnij. Nie forsuj się, bo to nie przyniesie żadnych korzyści.

Aktywność fizyczna to nie wszystko…

Jeżeli planujesz wprowadzić aktywność fizyczną lub zwiększyć liczbę treningów, musisz zadbać także o inne aspekty stanowiące filar zdrowego stylu życia. Mowa przede wszystkim o zmodyfikowaniu codziennej diety – tak, aby dostarczała cenne składniki odżywcze i jednocześnie ograniczała spożycie produktów mających negatywny wpływ na twoje zdrowie.

Pamiętaj! Połączenie aktywności z prawidłowym sposobem odżywiania się to recepta na lepszą kondycję – fizyczną i zdrowotną.

[1] Trening fizyczny w pierwotnym nadciśnieniu tętniczym; Nadciśnienie tętnicze rok 2012, tom 16, nr 5; Copyright © 2012 Via Medica, ISSN 1428–5851

[2] Trening fizyczny w pierwotnym nadciśnieniu tętniczym; Nadciśnienie tętnicze rok 2012, tom 16, nr 5; Copyright © 2012 Via Medica, ISSN 1428–5851

Cholesterol całkowity. Co wchodzi w jego skład?

2021-10-18 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00)
Loading...

Podwyższony poziom cholesterolu zawsze oznacza chorobę? Cholesterol - normy wiekowe, mity i fakty, które ułatwią zapoznać się w temacie i niwelować ryzyko chorób serca.

Podwyższony cholesterol to jeden z czynników, który zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Z tego powodu warto systematycznie kontrolować jego poziom, aby móc szybko reagować w razie wartości przekraczających dopuszczalne normy. Oprócz cholesterolu LDL, coraz więcej mówi się o cholesterolu całkowitym. Sprawdź, co się na niego składa.

Cholesterol owiany jest złą sławą – kojarzy się głównie ze zwiększonym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu oraz innych chorób ze strony układu sercowo-naczyniowego. Należy jednak pamiętać, że ta substancja tłuszczowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział m.in. w syntezie niektórych hormonów, kwasów żółciowych czy witaminy D. Szkodzi dopiero wtedy, gdy gromadzi się w nadmiarze – powyżej optymalnego stężenia.

Cholesterol całkowity – co to?

Mianem cholesterolu całkowitego określa się ogólny poziom substancji tłuszczowej dostarczanej do organizmu – zarówno poprzez naturalną produkcję zachodzącą w wątrobie, jak i wraz z dostarczanymi produktami spożywczymi.
Optima Omega 3

Podział cholesterolu całkowitego

Cholesterol całkowity uwzględnia następujące frakcje lipoprotein:

 • cholesterol LDL – lipoproteiny niskiej gęstości, które określane są jako „zły” cholesterol
 • cholesterol HDL – lipoproteiny wysokiej gęstości, które określane są mianem „dobrego” cholesterolu.

Frakcja HDL odpowiada za transport cholesterolu z tkanek do wątroby, gdzie następuje jego metabolizowanie. Natomiast frakcja LDL bierze udział w transporcie cholesterolu z wątroby do mięśni, co skutkuje odkładaniem się jego cząsteczek w tętnicach[1].

Jak określić poziom cholesterolu całkowitego?

Aby określić poziom cholesterolu całkowitego, należy wykonać proste badanie laboratoryjne. Lipidogram (tzw. profil lipidowy) polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej i analizie pod kątem takich parametrów jak: cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL. Ponadto określa się poziom trójglicerydów.

Lipidogram jest badaniem, które warto wykonywać regularnie – już od 20. roku życia co 5 lat. Natomiast wśród szczególnych wskazań do jego wykonania można wymienić m.in.:

 • zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego
 • rodzinną dyslipidemię
 • udział w terapii dietetycznej lub lekowej stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Profil lipidowy wykonywany jest również u dzieci i młodzieży, u których istnieje duże ryzyko rozwoju miażdżycy[2].

Zgodnie z obowiązującymi normami, za optymalne uznaje się poniższe wartości cholesterolu:

 • cholesterol całkowity: <190 mg/dl
 • cholesterol LDL: <115mg/dl
 • cholesterol HDL: >40 mg/dl (mężczyźni); >45 mg/dl (kobiety)[3].

W niektórych przypadkach zachodzi konieczność wykonania rozszerzonego lipidogramu. Badanie takie obejmuje m.in. oznaczenie stosunku stężenia cholesterolu całkowitego do poziomu frakcji LDL (tzw. wskaźnik Castellego). Wskaźnik ten pozwala ocenić ryzyko rozwoju miażdżycy.

Jak obniżyć wysoki poziom cholesterolu?

Na wysoki poziom cholesterolu całkowitego wpływa wiele czynników – część z nich należy do grupy tych modyfikowalnych. To dobra wiadomość – poprzez zmianę dotychczasowych nawyków możesz obniżyć stężenie cholesterolu bez konieczności przyjmowania leków.

Zadbaj o zdrową dietę

Jeśli zmagasz się z wysokim poziomem cholesterolu, warto lepiej przyjrzeć się swojemu jadłospisowi. Bardzo możliwe, że bazuje on na produktach spożywczych sprzyjających wzrostowi stężenia tej substancji tłuszczowej.

Do podwyższonego poziomu cholesterolu prowadzi m.in. zwiększone spożycie tłuszczów nasyconych, których głównym źródłem są produkty pochodzenia odzwierzęcego. Ich ograniczenie w diecie może przyczynić się do obniżenia poziomu frakcji LDL, a nawet cofnięcia istniejących już zmian miażdżycowych[4].

Tłuszcze zwierzęce warto zastąpić olejami roślinnymi. Badanie przeprowadzone przez Lukasa Schwingshackla z German Institute of Human Nutrition pokazało, że oleje: rzepakowy, szafranowy, słonecznikowy czy lniany są korzystne u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu[5].

Wprowadź więcej ruchu

Aktywność fizyczna – w dowolnej formie – ma korzystny wpływ na cholesterol całkowity. Regularnie wykonywane ćwiczenia pomagają zredukować poziom cholesterolu LDL oraz podnieść poziom cholesterolu HDL[6].

Twoje zdrowe leży przede wszystkim w twoich rękach. Warto więc dbać o codzienną dietę oraz regularnie wykonywać badania profilaktyczne, aby zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy

[2] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/141216,lipidy-i-lipidogram

[3] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/60580,wysoki-poziom-cholesterolu-kiedy-nalezy-przyjmowac-leki

[4] Spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych a ryzyko choroby niedokrwiennej serca — zmiana paradygmatu czy metodologiczny węzeł gordyjski?; Choroby Serca i Naczyń 2015, 12 (4), 217–222;

[5] https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181009135901.htm

[6] https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/wplyw-wysilku-fizycznego-na-profil-lipidowy/

Bezsenność. Do czego może doprowadzić i jak sobie z nią poradzić?

2021-10-17 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
Co wpływa na pracę mózgu? - dobry sen pomaga utrzymać koncentrację i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a w połączeniu z dietą bogatą w kwas DHA wspomaga wzrok i pamięć.

Masz problemy z zasypianiem? Często wybudzasz się w nocy i już nie możesz zasnąć? Masz wrażenie, że nocny sen nie przynosi pełnego wypoczynku? Wszystko wskazuje, że cierpisz z powodu bezsenności. Sprawdź, jak sobie z nią poradzić. Nieleczona, może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Nawet 30-50% osób zmaga się z typowymi objawami bezsenności. U 9-15% dorosłej populacji symptomy istotnie pogarszają codzienne funkcjonowanie[1]. Między innymi dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie bezsenności i podjęcie stosownych działań. Dzięki nim można znacząco poprawić komfort życia.

Bezsenność – czyli co?

Mianem bezsenności określa się zaburzenia snu, które prowadzą do pogorszenia samopoczucia lub utrudniają codzienne funkcjonowanie. Duże znaczenie mają nie tylko typowe objawy, ale czas ich trwania. Zaburzenia powinny występować co najmniej miesiąc i powtarzać się trzy razy w tygodniu lub częściej[2].

Wśród typowych objawów bezsenności wymienia się:

 • problemy z utrzymaniem snu
 • trudności w zasypianiu
 • częste wybudzanie się
 • zbyt wczesne budzenie się
 • sen złej jakości, który nie przynosi odpoczynku.

Bezsenność przygodna jako reakcja na stres

Chociaż spora grupa boryka się z bezsennością przewlekłą, wiele osób cierpi na bezsenność przygodną i krótkotrwałą. Są to rodzaje zaburzeń snu, które zwykle pojawiają się jako następstwo reakcji na sytuacje stresowe.

Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków (szczególnie tych zawodowych) i stawianie sobie poprzeczki coraz wyżej, problemy rodzinne – to powody, dla których najczęściej dochodzi do wyzwalania stresu. Wewnętrzne napięcie, które kumuluje się od dłuższego czasu, nie pozwala zasnąć, prowadzi do częstych wybudzeń w nocy. Skutek? Sen nie jest tak efektywny jak powinien, mimo przespania nawet 8-10 godzin.
Optima Cardio Potas+

Czym grozi bezsenność?

Bezsenność – nawet ta krótkotrwała – ma wiele negatywnych konsekwencji. Przyczynia się do upośledzenia codziennego funkcjonowania poprzez znaczne pogorszenie jakości życia. Zwykle prowadzi do zaburzeń funkcji poznawczych, a także wahań nastroju. Ponadto może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia[3].

Warto podkreślić, że zależność między bezsennością a niektórymi chorobami somatycznymi został dobrze udokumentowany – szczególnie w odniesieniu do chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego tego rodzaju zaburzenia snu są uwzględniane w ocenie ryzyka występowania chorób serca[4].

Bezsenność – jak sobie z nią poradzić?

Podstawą walki z bezsennością jest niefarmakologiczna terapia, która powinna mieć indywidualny charakter. Jako że zaburzenia snu wywołuje wiele czynników, koniecznością jest przede wszystkim dążenie do wyeliminowania przyczyny.

Prawidłowa dieta

Sposób odżywiania wpływa właściwie na każdy aspekt życia – także na stres i związaną z nim bezsenność. Z tego powodu warto przyjrzeć się jadłospisowi i wprowadzić produkty spożywcze, które są źródłem witamin i minerałów pomagających w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Czy wiesz, że przedłużający się stres prowadzi do zwiększonego wydalania niezbędnych składników odżywczych? Z tego powodu ważne jest dostarczanie produktów spożywczych bogatych w witaminy i minerały. Nie bez znaczenia jest żywność charakteryzująca się wysoką gęstością odżywczą[5].

Techniki relaksacyjne

W walce ze stresem, którego skutkiem jest bezsenność, dobrze sprawdzają się techniki relaksacyjne. Ich celem jest zmniejszenie nadmiernego pobudzenia, które może utrudniać zasypianie.

Wśród technik relaksacyjnych najczęściej stosuje się progresywną relaksację mięśni oraz biofeedback[6].

Psychoterapia behawioralna

W terapii bezsenności często wykorzystuje się psychoterapię behawioralną, która uwzględnia takie metody jak: higiena snu, kontrola bodźców i restrykcja snu. Celem jest wyeliminowanie czynników utrudniających zaśnięcie i wdrożenie nawyków sprzyjających zasypianiu.

Skuteczność terapii behawioralnej oceniana jest wysoko, co potwierdza metaanaliza przeprowadzona przez Jamesa Trauera[7].

Chociaż bezsenność jest poważnym problemem, można sobie z nim poradzić. Podstawą jest wyeliminowanie wszystkich czynników sprzyjającym zaburzeniom snu. Szczególnie warto przyjrzeć się sytuacjom, które mogą potęgować stres zaliczany do częstych przyczyn trudności w zasypianiu.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70349,bezsennosc

[2] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70349,bezsennosc

[3] Diagnostyka i terapia bezsenności w praktyce ogólnolekarskiej. Część II: Terapia bezsenności; Varia Medica 2019 tom 3, nr 2, strony 116–121 Copyright © 2019 Via Medica ISSN 2544-4212

[4] Rozpowszechnienie subiektywnej bezsenności w populacji polskiej; Psychiatr. Pol. 2016; 50(1): 165–173 PL ISSN 0033-2674 (PRINT), ISSN 2391-5854 (ONLINE)

[5] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/194076,dieta-a-stres

[6] Terapia poznawczo-behawioralna bezsenności; Psychiatria – praca poglądowa; tom 8, nr 2, 53–63 © Copyright 2011 Via Medica ISSN 1732–9841

[7] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26054060/

Miażdżyca. Czym się objawia i jak jej przeciwdziałać?

2021-10-15 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00)
Loading...

Odczuwasz bóle w klatce piersiowej – szczególnie po wysiłku? Narzekasz na bóle mięśni łydek podczas maszerowania? Zmagasz się z częstymi zawrotami głowy? Właśnie tak może objawiać się miażdżyca, która – jeśli będzie postępować – może doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Dowiedz się, jak można temu przeciwdziałać.

Miażdżyca jest podstępną chorobą, która przez długi czas rozwija się bez widocznych objawów. Chociaż najczęściej dotyczy osób między 50. a 75. rokiem życia, zmagają się z nią coraz młodsi.

Miażdżyca – co to za choroba?

Miażdżycę zalicza się do przewlekłych chorób tętnic, która prowadzi do zwężania ich światła. Dochodzi do tego na skutek odkładania się blaszki miażdżycowej, która zmniejsza przepływ krwi[1]. Konsekwencją jest niedotlenienie narządów, co może skończyć się np. zawałem serca lub udarem mózgu.

Zmiany miażdżycowe najczęściej ulokowane są w:

 • końcowym odcinku aorty brzusznej i jej rozwidleniu
 • tętnicach wieńcowych
 • tętnicach odchodzących od łuku aorty[2].

Chociaż za powstawanie miażdżycy odpowiadają czynniki genetyczne, duży udział mają czynniki środowiskowe. Ich różny udział w rozwoju choroby tłumaczyłoby zmienność schorzenia – w zależności od konkretnego pacjenta[3].

Poznaj typowe objawy miażdżycy

Objawy miażdżycy mogą być dość zróżnicowane – wszystko zależy od tego, gdzie umiejscowione są zmiany.

Jeśli miażdżyca dotyczy:

 • tętnic wieńcowych – typowe jest odczuwanie charakterystycznego bólu w klatce piersiowej w trakcie wysiłku; dolegliwości mijają po zaprzestaniu aktywności;
 • tętnic kończyn dolnych – może pojawiać się ból mięśni łydek, który ustępuje po zaprzestaniu wysiłku;
 • tętnic szyjnych i mózgowych – pojawiają się zawroty głowy, dezorientacja, przejściowy niedowład[4].

Warto przy tym podkreślić, że objawy miażdżycy mogą nie pojawiać się przez długi czas. Zwykle choroba daje o sobie znać wówczas, gdy dojdzie do znacznego zwężenia tętnic.

Profilaktyka miażdżycy = maksymalna skuteczność

Chociaż leczenie miażdżycy jest możliwe, terapia nigdy nie spowoduje zupełnego cofnięcia się zmian powstałych w tętnicach. Z tego powodu kluczową rolę odgrywa profilaktyka, która – jeśli będzie konsekwentnie prowadzona już od najmłodszych lat – przyczyni się do zahamowania rozwoju miażdżycy.

Utrzymuj cholesterol LDL w ryzach

Czy wiesz, że za powstawanie blaszek miażdżycowych odpowiada cholesterol LDL? Chociaż cholesterol jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zgromadzony w nadmiarze odkłada się w tętnicach.  Miażdżycę – jako proces zapalny – zapoczątkowuje gromadzenie się złogów składających się m.in. z lipoprotein o małej gęstości (LDL), komórek piankowatych i pozakomórkowych skupisk cholesterolu[5].

W kontekście działań prewencyjnych ogromną rolę odgrywa utrzymywanie optymalnego poziomu cholesterolu LDL. Szczególnie ważna jest prawidłowo skomponowana dieta, która powinna ograniczać spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych. Ich redukcja może przyczynić się do obniżenia zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL, a nawet zmniejszenia istniejących zmian miażdżycowych[6].  Ponadto warto zwiększyć spożycie steroli roślinnych, które – spożywane w ilości 1,5-2,4 g dziennie przez okres 2-3 tygodni – obniżają poziom złego cholesterolu o 7-10% w połączeniu ze zbilansowaną dietą i zdrowym trybem życia[7].

Kontroluj poziom lipidów

Skoro jedną z przyczyn miażdżycy jest zbyt wysoki poziom cholesterolu, warto pamiętać o regularnym kontrolowaniu stężenia lipidów we krwi. Zaleca się, aby lipidogram wykonywać co 5 lat – począwszy od ukończenia 20. roku życia.

Lipidogram to badanie, które pozwala na ocenę poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL oraz trójglicerydów. Jeśli uzyskane wyniki odbiegają od obowiązującej normy, wówczas wymagana jest konsultacja lekarska.

Zrezygnuj z siedzącego trybu życia

Minimalna aktywność fizyczna lub jej brak zwiększa ryzyko powstania zmian miażdżycowych. Warto więc zrezygnować z siedzącego trybu życia na rzecz nieco większego wysiłku fizycznego. Badania pokazują, że zwiększona aktywność fizyczna o charakterze rekreacyjnym może zmniejszać ryzyko rozwoju miażdżycy[8].

Miażdżyca uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, ale można jej skutecznie uniknąć. Podstawą jest zmiana dotychczasowych nawyków – zarówno w zakresie żywienia, jak i prowadzonej aktywności. Dzięki temu uda się zmniejszyć ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych – w tym zawału serca czy udaru mózgu.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[3] Patogeneza aterotrombozy; Wybrane Problemy Kliniczne; Copyright © 2009 Via Medica ISSN 1897–3590

[4] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[5] Miażdżyca — choroba całego życia i całej populacji krajów cywilizacji zachodniej; Choroby Serca i Naczyń 2006, tom 3, nr 1, 1–6; Copyright © 2006 Via Medica, ISSN 1733–2346

[6] Spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych a ryzyko choroby niedokrwiennej serca — zmiana paradygmatu czy metodologiczny węzeł gordyjski?; Choroby Serca i Naczyń 2015, 12 (4), 217–222;

[7] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[8] Wieloletni systematyczny wysiłek fizyczny jako czynnik modyfikujący występowanie miażdżycy subklinicznej u mężczyzn aktywnych zawodowo; Medycyna Pracy 2013;64(6):785–795 © Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi

16.10 – Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca: nie bój się działać i uratuj życie!

2021-10-14 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosów, średnio: 5,00)
Loading...
Ratownik medyczny

Czy wiesz, że każdego roku dochodzi do zatrzymania akcji serca u około 400 000 Europejczyków? Do sytuacji, gdy serce – pompa „napędzająca” pracę całego organizmu – przestaje działać, może dojść w najbardziej niespodziewanym momencie. Jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia, pamiętaj, że liczy się każda sekunda. Wcale nie musisz być lekarzem, aby udzielić pierwszej pomocy, zanim przyjedzie karetka. Z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca podpowiadamy, co możesz zrobić, aby uratować czyjeś życie!

Pierwsza pomoc: udzielać czy nie udzielać?

Strach przed udzieleniem pierwszej pomocy – a zwłaszcza podjęciem resuscytacji krążeniowo-oddechowej – towarzyszy bardzo wielu osobom. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli nie jesteś związany zawodowo z medycyną. Możesz obawiać się, że „zrobisz coś źle” i „bardziej zaszkodzisz, niż pomożesz”, a nawet, że za źle udzieloną pomoc poniesiesz konsekwencje prawne. Te szkodliwe stereotypy sprawiają, że wiele osób, które są świadkami wypadków, paraliżuje strach. Zupełnie niepotrzebnie!

Pamiętaj! Udzielenie pierwszej pomocy w sytuacji, gdy życie poszkodowanego jest zagrożone, jest obowiązkiem prawnym każdej osoby, która znajduje się w pobliżu.

Jeśli więc możesz podjąć jakiekolwiek działania bez narażania siebie lub kogoś innego na poważne niebezpieczeństwo, musisz to zrobić. Zgodnie z art. 162 Kodeksu karnego, za niepodjęcie działań w takiej sytuacji, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Natomiast nie narazisz się na konsekwencje prawne, jeśli będziesz próbować pomóc, ale nie zrobisz tego poprawnie. Ratownicy medyczni podkreślają, że w sytuacji zagrożenia życia każda, nawet najgorsza próba reanimacji jest lepsza niż bierne oczekiwanie na przyjazd karetki.

Dlatego nie bój się zareagować. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami przywracania czynności serca i działaj zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Przy zatrzymaniu akcji serca liczy się każda chwila

Ok. 3 minuty – właśnie w takim czasie od zatrzymania krążenia powinno się najpóźniej podjąć reanimację, aby znacznie zwiększyć szanse na przeżycie pacjenta[1]. Nawet najszybciej wezwana karetka nie pojawi się na miejscu w tak krótkim czasie. Tymczasem kolejne sekundy, w których serce osoby poszkodowanej nie pracuje, prowadzą do powstania często nieodwracalnych zmian i zwiększają ryzyko śmierci. Właśnie dlatego sam telefon na pogotowie w takiej sytuacji nie wystarczy. Może być konieczne wykonanie kilku prostych działań do czasu przyjazdu na miejsce zespołu ratowniczego.

Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca krok po kroku

Co zrobić, aby skutecznie pomóc osobie, u której doszło do zatrzymania krążenia? Oto zalecenia Europejskiej Rady Resuscytacji, którymi warto się kierować[2].

1. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego

Jeśli w miejscu, w którym doszło do wypadku, istnieje zagrożenie dla życia – np. poszkodowany leży na środku ruchliwej drogi lub jest ryzyko zawalenia się na niego, lub Ciebie budynku – trzeba zacząć od zapewnienia bezpieczeństwa sobie i ratowanej osobie.

2. Sprawdź przytomność poszkodowanego

Możesz delikatnie potrząsnąć jego ramiona i głośno zapytać, czy wszystko w porządku.

3. Udrożnij drogi oddechowe

Aby to zrobić:

 • ułóż osobę poszkodowaną na plecach i uklęknij przy niej
 • delikatnie odchyl jej głowę do tyłu
 • sprawdź, czy poszkodowany oddycha.
Optima Omega 3

4. Obserwuj oddech przez ok. 10 sekund

Obserwuj, czy klatka piersiowa poszkodowanego unosi się prawidłowo. Wsłuchaj się w jego oddech, spróbuj go wyczuć.

Pamiętaj: jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, a oddechu nie ma lub jest on nieprawidłowy (np. są to rzadkie, powolne, głośne westchnienia) – należy podjąć resuscytację.

5. Rozpocznij resuscytację i wezwij pomoc

Resuscytację trzeba rozpocząć jak najszybciej. Dlatego:

 • jeżeli w pobliżu są też inne osoby, poproś kogoś o wezwanie pogotowia, a Ty przystąp do reanimacji,
 • jeśli jesteś sam – wybierz 112 i włącz w telefonie tryb głośnomówiący, a w międzyczasie rozpocznij resuscytację.

Pamiętaj: nie pozostawiaj poszkodowanego samego nawet na chwilę. Podążaj za wskazówkami dyspozytora pogotowia ratunkowego. Powie Ci, co masz robić do przyjazdu karetki. Jeśli na miejscu są świadkowie i jest to możliwe, poproś ich o zlokalizowanie zestawu AED, czyli automatycznego defibrylatora. To zewnętrzne, mobilne urządzenie medyczne, które może uratować życie podczas nagłego zatrzymania krążenia. Istnieją aplikacje na smartfona, które w szybki sposób pomogą zlokalizować najbliższy zestaw AED.

Jak prawidłowo wykonać resuscytację?

Podstawowa resuscytacja opiera się wyłącznie na uciskaniu klatki piersiowej. Jeśli nie jesteś przeszkolony lub nie masz takiej możliwości, nie musisz podawać oddechów ratunkowych, wystarczą same uciski! Jak to zrobić?

 • Uklęknij obok osoby poszkodowanej.
 • Umieść nasadę jednej dłoni na środku klatki piersiowej poszkodowanego, czyli w dolnej części mostka.
 • Na tej dłoni połóż drugą i spleć palce.
 • Wyprostuj łokcie.
 • Wykonuj mocne uciski na głębokość ok. 5 cm w tempie 100-120 ucisków na minutę. To tempo, które możesz znać z piosenki Stayin’ alive zespołu Bee Gees. Uciskaj mocno i nie obawiaj się, że zaszkodzisz poszkodowanemu! Właśnie ratujesz mu życie!
 • Jeżeli ktoś przyniesie AED, włącz je i wykonuj polecenia głosowe.
 • Kontynuuj uciskanie do czasu, gdy na miejsce przyjedzie pomoc i ratownik medyczny lub lekarz powie Ci, że możesz przerwać.

Pamiętaj też, że nigdy nie jest za późno na zapisanie się na kurs pierwszej pomocy. Jeśli chcesz nauczyć się, jak jej poprawnie udzielić – sprawdź, czy w Twojej okolicy są organizowane eventy lub szkolenia z tego zakresu. Dzięki praktyce zyskasz większą pewność siebie i jeszcze lepiej poradzisz sobie w sytuacji zagrożenia życia.

Optima Cardio Potas+

[1] https://www.prc.krakow.pl/wytyczne2021/rozdz1.pdf

[2] https://www.prc.krakow.pl/wytyczne2021/rozdz4.pdf

Dziedziczenie wysokiego poziomu cholesterolu. Czy to możliwe?

2021-10-07 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 4,50)
Loading...
Dziedziczenie wysokiego poziomu cholesterolu. Czy to możliwe?


Statystyki pokazują, że z wysokim poziomem cholesterolu zmaga się niemal 20 mln Polaków[1]. Chociaż jego nadmiar kojarzony jest przede wszystkim z niewłaściwie skomponowaną dietą obfitującą w kwasy tłuszczowe nasycone i tłuszcze trans, istnieje wiele czynników wpływających na podwyższony cholesterol. Dziedziczenie to jeden z elementów. Sprawdź, z czego to wynika i jak uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Cholesterol jest związkiem tłuszczowym, który – chociaż budzący negatywne skojarzenia – spełnia ważną rolę w organizmie. Szkodliwy jest wyłącznie jego nadmiar, do czego może doprowadzić wiele czynników.

Co wpływa na podwyższenie poziomu cholesterolu?

Podwyższony poziom cholesterolu zwykle kojarzony jest z prowadzeniem nieodpowiedniego stylu życia. Chodzi przede wszystkim o złą dietę, która bazuje głównie na produktach będących źródłem tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Nie bez znaczenia pozostają jednak: niski poziom aktywności fizycznej, używki (np. palenie papierosów, picie kawy nieprzefiltrowanej[2], nadużywanie alkoholu), przyjmowanie niektórych leków.

Warto podkreślić, że są to czynniki wtórne – takie, które da się modyfikować. Jest to dobra wiadomość, ponieważ – poprzez zmianę dotychczasowych nawyków – można uniknąć podwyższonego poziomu cholesterolu LDL i jego zdrowotnych konsekwencji.
Optima Omega 3

Wysoki cholesterol – dziedziczenie jest jednym z czynników

Na wysoki poziom cholesterolu wpływają również czynniki pierwotne, do których zalicza się uwarunkowania genetyczne. Wystarczy odziedziczyć zaledwie pojedynczy gen z niekorzystną mutacją, aby mieć skłonność do wzrostu stężenia cholesterolu – nie tylko lipoprotein LDL, ale także cholesterolu całkowitego. Osoby obciążone wykazują problemy z hipercholesterolemią już w dzieciństwie, zaś w wieku ok. 45 lat mogą pojawiać się poważne zaburzenia – stwierdzanych zwykle u osób w wieku ok. 70 lat[3].

Za przyczynę hipercholesterolemii rodzinnej uważa się upośledzenie rozkładu cząsteczek cholesterolu LDL w komórkach wątroby. Dochodzi do tego w przypadku braku receptorów LDL lub ich nieprawidłowej budowy. Receptory te odpowiadają za wiązanie cząsteczek LDL i wprowadzanie ich do wnętrza komórek, gdzie ulegają rozkładowi[4].

Czy to hipercholesterolemia rodzinna?

Wysokie stężenie cholesterolu zwykle nie daje wyraźnych objawów. Jednak z czasem pojawiają się dolegliwości, które są efektem narastających (już od wczesnych lat młodości) powikłań związanych z podwyższonym poziomem lipoprotein LDL[5]. Zalicza się do nich m.in.:

 • kępki żółte – najbardziej charakterystyczne oznaki; są to złogi cholesterolu, które odkładają się na skórze wokół oczu, na ścięgnach, kolanach, łokciach, pośladkach;
 • rąbek starczy rogówki – biaława obwódka na oku, która jest efektem nagrodzenia się tłuszczów;
 • bóle dławicowe – wrażenie „dławienia”, które pojawia się przede wszystkim po wysiłku fizycznym; są one skutkiem rozwoju miażdżycy (zmiany miażdżycowe mogą występować już nawet u 11-12-latków!).

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nieleczona hipercholesterolemia stanowi poważne ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Zaś do udaru mózgu czy zawału serca może dojść w stosunkowo młodym wieku. Śmierć z tego powodu może zdarzyć się już o 30-40-latków.

Normy cholesterolu przy hipercholesterolemii rodzinnej

Zgodnie z europejskimi wytycznymi dotyczącymi dyslipidemii, normy dla poziomu cholesterolu LDL w przypadku hipercholesterolemii rodzinnej przedstawiają się następująco:

 • dzieci – poniżej 135 mg/dl
 • dorośli – poniżej 100 mg/dl
 • dorośli chorzy na cukrzycę lub chorobę wieńcową – 70 mg/dl[6].

Należy zatem dążyć do tego, aby utrzymywać optymalny poziom lipoprotein LDL i nie przekraczać jego stężenia. Ważna jest jednak nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również prowadzenie zdrowego trybu życia. Ogromną rolę odgrywa prawidłowy sposób odżywiania – z wykluczeniem produktów zawierających kwasy tłuszczowe nasycone i tłuszcze trans, oraz z uwzględnieniem żywności bogatej w sterole roślinne czy kwasy tłuszczowe omega-3.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/aktualnosci/237897,prawie-20-mln-polakow-ma-zbyt-wysoki-poziom-cholesterolu

[2] https://www.sciencedaily.com/releases/2007/06/070614162223.htm

[3] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/140975,hipercholesterolemia-rodzinna

[4] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/rodzinna-hipercholesterolemia-zalecenia-dietetyczne/

[5] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/140975,hipercholesterolemia-rodzinna

[6] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/rodzinna-hipercholesterolemia-zalecenia-dietetyczne/

Źródła cholesterolu. Jakie produkty zawierają go najwięcej?

2021-10-07 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00)
Loading...
Źródła cholesterolu. Jakie produkty zawierają go najwięcej?

Podwyższony poziom cholesterolu zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, zawału serca czy udaru mózgu. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania, zaleca się stosowanie właściwie skomponowanej diety, w której do minimum została ograniczona żywność podnosząca poziom niekorzystnej frakcji LDL. Sprawdź, jakie produkty zawierają najwięcej cholesterolu.

Cholesterol – czy rzeczywiście szkodzi?

Cholesterol zaliczany jest do związków tłuszczowych, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. W większości produkowany jest w wątrobie (ok. 70%),a zaledwie w 30% pozyskiwany jest z pożywienia[1]. Szacuje się, że każdego dnia w wątrobie powstaje ok. 800 mg cholesterolu, zaś w całym organizmie człowieka zdrowego – nawet do 1500 mg dziennie[2].

Ten związek tłuszczowy odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu, wspiera proces produkcji hormonów czy kwasów żółciowych, uczestniczy w syntezie witaminy D3. Sam w sobie nie jest zatem szkodliwy, o ile jego stężenie mieści się w obowiązujących normach. Wiele zależy także od tego, ile wynosi poziom frakcji LD, a ile frakcji HDL.

Warto mieć świadomość, że cholesterol HDL bierze udział w transporcie cholesterolu komórek pozawątrobowych do wątroby. Natomiast cholesterol LDL uczestniczy w transporcie cholesterolu do poszczególnych komórek[3]. Tam odkłada się on m.in. w blaszkach miażdżycowych, czego konsekwencją może być rozwój chorób krążenia – jeśli będzie gromadził się w nadmiarze (powyżej optymalnych wartości).

Poznaj źródła cholesterolu

Synteza cholesterolu zachodząca w wątrobie zwykle jest wystarczająca do tego, aby zapewnić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Jednak można wskazać wiele źródeł tej substancji tłuszczowej pozyskiwanej z pożywienia.

Bogatym źródłem cholesterolu są następujące (wybrane) produkty spożywcze (na 100g produktu):

Produkt [100g]Cholesterol [mg]
mózg wieprzowy2500
żółtko jaja kurzego1062
masło ekstra248
wątroba wieprzowa354
śmietana o zawartości tłuszczu 30%106
mleko o zawartości tłuszczu 3,5%14
ser tłusty, np. edamski71
czekolada mleczna29
twaróg chudy2 mg [4]

Jak wynika z meta analizy randomizowanych badań klinicznych, zwiększenie spożycia cholesterolu o 100 mg dziennie może spowodować wzrost frakcji LDL cholesterolu o 2,7; 3,6; 4,6 i 5,5 mg/dl u ludzi odpowiednio z wyjściowym stężeniem tego lipidu 100, 125, 150 i 175 mg/dl[5].To pokazuje, jak ważne jest ograniczenie do minimum spożycia produktów będących źródłem cholesterolu.

Optima Cardio Potas+

Cholesterol wysoki – jak temu przeciwdziałać?

Jeśli chcesz obniżyć stężenie frakcji LDL, podstawą jest dieta ograniczająca źródła cholesterolu. To jednak dopiero początek – do codziennego jadłospisu warto włączyć produkty pomagające w redukowaniu poziomu „złego” cholesterolu.

Do diety warto włączyć produkty zawierające sterole roślinne. Pomagają one zmniejszyć cholesterol wysoki – efekt obniżenia stężenia cholesterolu o 7-10% można zauważyć w ciągu 2-3 tygodni przy spożyciu 1,5-2,4 g steroli roślinnych dziennie w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[6]. Dobrym źródłem steroli roślinnych jest m.in. margaryna do smarowania pieczywa Optima Cardio.

Zaleca się również spożywanie olejów rybich, które – choć nie wykazują bezpośredniego wpływu na redukcję lipoprotein LDL – zmniejszają stężenie trójglicerydów o ok. 15%[7].

[1] https://optymalnewybory.pl/objawy-podwyzszonego-poziomu-cholesterolu/

[2] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/117035,cholesterol

[3] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/117035,cholesterol

[4] https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf

[5] https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf

[6] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[7] https://www.cochrane.org/pl/CD003177/VASC_spozywanie-kwasow-omega-3-w-chorobach-sercowo-naczyniowych

Profilaktyka chorób serca. Jakie badania należy wykonać?

2021-10-01 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
Profilaktyka chorób serca. Jakie badania warto wykonać?

Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce[1]. Na szczęście ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy niewydolności serca można kontrolować i podejmować działnia zmierzające do jego zmniejszenia. Ogromną rolę w tym aspekcie odgrywa prewencja. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy serce jest zdrowe. Poznaj listę badań profilaktycznych, które warto wykonać.

Skłonność do chorób układu krążenia zależy nie tylko od predyspozycji genetycznych. Wyróżniono aż 9 modyfikowalnych czynników, które w 90% odpowiadają np. za występowanie zawału serca. Są to:

 • palenie papierosów
 • nadciśnienie tętnicze
 • cukrzyca
 • nieprawidłowy poziom cholesterolu
 • niezdrowa dieta
 • nadmierne spożycie alkoholu
 • niska aktywność fizyczna
 • wysoki wskaźnik obwodu talia-biodra
 • czynniki psychospołeczne[2].

Oznacza to, że sama poprawa dotychczasowego stylu życia pomaga zredukować ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Nie bez znaczenia są również badania profilaktyczne, które warto wykonywać regularnie.
Optima Cardio Potas+

Jak sprawdzić, czy serce jest zdrowe – lista badań profilaktycznych:

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy serce jest zdrowe? Wcale nie trzeba poddawać się skomplikowanym badaniom – wystarczy zaledwie kilka tych najbardziej podstawowych.

Pomiar ciśnienia tętniczego

Nadciśnienie jest jednym z czynników wpływających na rozwój chorób układu krążenia. Warto zatem dokonywać regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego, aby – w razie wartości przekraczających normę – zastosować odpowiednie leczenie.

Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego wynosi 120/80 mm Hg. Zaś maksymalna wartość normy nie powinna przekraczać 135/85 mm Hg[3].

Nadciśnienie tętnicze stwierdza się wówczas, gdy kilkakrotnie wykonane pomiary (w odpowiednich odstępach czasowych) wskazują na przekroczenie maksymalnych norm.

Lipidogram

Najnowsze badania wskazują na zależność między poziomem cholesterolu nie-HDL a długofalowym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego w młodszym wieku. Szacuje się przy tym, że osoby młode z wysokim stężeniem cholesterolu nie-HDL (powyżej 216 mg/dl) mogą zmniejszyć to ryzyko, gdy zredukują poziom cholesterolu o 50%[4].

W określeniu poziomu lipidów we krwi pomaga tzw. profil lipidowy. Jest to badanie, które pozwala na oznaczenie takich wskaźników jak: cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL, trójglicerydy. Istnieje także możliwość określenia poziomu cholesterolu nie-HDL oraz cholesterolu VLDL.

EKG

Elektrokardiografia (EKG) to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala na ocenę pracy serca oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Polega na umieszczeniu na klatce piersiowej i kończynach specjalnych elektrod, które zbierają informacje o funkcjonowaniu serca. Zapis EKG musi być zinterpretowany wyłącznie przez doświadczonego lekarza. Dzięki temu pacjent ma pewność, że ocena stanu serca będzie prawidłowa.

Do badania EKG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne jest jednak to, aby przed przystąpieniem do niego odpocząć kilka minut. Przyspieszona akcja serca może bowiem mieć wpływ na ostateczny wynik badania.

Test wysiłkowy

Test wysiłkowy to nic innego jak elektrokardiograficzna próba wysiłkowa. Celem tego badania jest określenie przyczyn dolegliwości bólowych w klatce piersiowej czy ocena skuteczności leczenia w przypadku pacjentów z niewydolnością serca.

Test wysiłkowy polega na ocenie pracy serca w momencie wysiłku na bieżni. W trakcie próby wysiłek fizyczny jest stopniowo zwiększany. To z kolei zwiększa zapotrzebowanie na tlen, co skutkuje zwiększeniem przepływu krwi przez naczynia wieńcowe. W przypadku niewydolności serca – po przekroczeniu określonej intensywności wysiłku – będą pojawiać się cechy niedokrwienia mięśnia sercowego[5].

Echo serca

Echokardiografia serca jest badaniem, które pozwala na ocenę pracy jam i zastawek serca. Służy wykryciu / wykluczeniu choroby wieńcowej poprzez stwierdzenie upośledzenia czynności skurczowej serca.

Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne. Polega na przykładaniu głowicy ultradźwiękowej w określone miejsca na klatce piersiowej (uprzednio skóra jest smarowana specjalnym żelem), a następnie interpretowaniu uzyskanych obrazów.

Pamiętaj! Stan twojego zdrowia zależy głównie od ciebie. Jeśli więc chcesz cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną, już teraz wprowadź zmiany w dotychczasowym stylu życia. Regularnie badaj swoje serce i jednocześnie postaw na prawidłową dietę oraz aktywność fizyczną. Dzięki temu uda ci się zredukować do minimum ryzyko poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego.

[1] Zasady profilaktyki chorób układu krążenia w 2018 roku; Kardiologia Inwazyjna nr 5 (12), rok 2017

[2] https://sercunaratunek.pl/profilaktyka-chorob-ukladu-krazenia/

[3] https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-/

[4] https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(19)32519-X/fulltext

[5] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/152187,elektrokardiograficzna-proba-wysilkowa

Światowy Dzień Serca – zadbaj o swoje zdrowie!

2021-09-24 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (8 głosów, średnio: 4,38)
Loading...
Światowy Dzień Serca

U zdrowego mężczyzny bije około 70 razy na minutę. W tym czasie przepompowuje ok. 5 litrów krwi. Mowa oczywiście o sercu. To narząd, od którego prawidłowej pracy zależy Twoje zdrowie oraz życie. Tymczasem na świecie każdego roku na choroby sercowo-naczyniowe umiera ponad 16,6 mln osób rocznie[1]. Dlatego warto dbać o siebie każdego dnia. W jaki sposób? Ponieważ zbliża się kolejny Światowy Dzień Serca, warto sobie przypomnieć najważniejsze wskazówki.

Światowy Dzień Serca – kiedy jest obchodzony i co to za święto?

Światowy Dzień Serca jest obchodzony każdego roku w ostatnią niedzielę września – w tym roku jest to 26 września. To wyjątkowe święto zostało ustanowione z inicjatywy prezesa Światowej Federacji Serca (World Heart Federation), profesora Antonio Bayes de Luna, w 2000 roku. Jego celem jest promocja zdrowego stylu życia i działań chroniących przed chorobami układu krążenia. Dziś tę wyjątkową inicjatywę wspierają również WHO, UNESCO, czy UNICEF, a w Polsce m.in. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Światowy Dzień Serca to moment, w którym uwaga skupiona jest właśnie na najważniejszym mięśniu i narządzie ludzkiego organizmu. Na całym świecie odbywają się rozmaite wydarzenia, których zadaniem jest wzmacnianie świadomości tego, jak ważne jest dbanie o układ sercowo-naczyniowy i zachowanie zdrowego stylu życia. W 2020 roku święto odbywało się on-line, z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. Jednak 29 września 2021 roku zaplanowano również „standardowe” świętowanie.

Światowy Dzień Serca 2021 – „Użyj serca, aby łączyć”

„Use Heart To Connect” – to właśnie hasło, które przyświeca tegorocznym obchodom Światowego Dnia Serca[2]. Jak wyjaśnia WHF, to hasło nie jest przypadkowe. Pandemia koronawirusa, która zmieniła życie wielu osób o 180 stopni, ma również ogromny wpływ na pacjentów zmagających się z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Ponad 520 milionów osób, które mają problemy z sercem, również doświadczyło problemów wywołanych przez zagrożenie koronawirusem. Zwiększone ryzyko powikłań po COVID-19, problemy z dostępem do pomocy medycznej, obawy przed skorzystaniem ze wsparcia lekarza, izolacja w obawie przed infekcją, ograniczenia i restrykcje… to wszystko przełożyło się na jakość życia osób narażonych na choroby sercowo-naczyniowe. Właśnie dlatego główne przesłanie obchodów Światowego Dnia Serca 2021 brzmi „Użyj serca, aby łączyć”.

To bardzo bogate w znaczenia hasło, które ma zachęcać do użycia swojej wiedzy, empatii oraz wpływu (także online), aby otoczyć opieką najbliższych, w trosce o zdrowie serca. Światowa Federacja Serca wskazuje trzy filary tego podejścia:

 • wyrównanie szans (equity) w dostępie do wiedzy o chorobach serca oraz do opieki medycznej,
 • profilaktyka – promocja zdrowego stylu życia i „podejścia do własnego serca z sercem”,
 • społeczność – wsparcie innych w otoczeniu w trosce o zdrowie swojego serca.

Główne obchody tego święta w Polsce będą miały miejsce w Warszawie, jednak można się do nich przyłączyć z każdego miejsca na świecie. Chodzi przede wszystkim o zaangażowanie się w walkę o zdrowie serca – swojego i innych. Możesz to zrobić każdego dnia!
Optima Cardio Potas+

Zadbaj o zdrowie serca – nie tylko w dniu jego święta

Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje serce pracowało na optymalnym poziomie i pompowało krew w równomiernym rytmie, dbaj o nie każdego dnia. To prostsze niż myślisz! Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić tu i teraz!

Więcej ruchu!

Wcale nie musisz mieć kondycji sportowca ani poświęcać wielu godzin każdego dnia, aby osiągnąć poziom aktywności korzystny dla Twojego serca. Wystarczy 150 minut umiarkowanie intensywnych ćwiczeń tygodniowo[3]. To 20-30 minut dziennie. Rower, nordic walking, aerobik, zumba, pływanie… wybierz formę ruchu, którą lubisz najbardziej i zobacz różnicę!

Zdrowa dieta

Zdrowa dla serca dieta to taka, która jest dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze korzystne dla Twojego organizmu. Postaraj się:

 • ograniczyć ilość spożywanej soli,
 • jeść mniej produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (np. czerwone mięso, pełnotłusty nabiał, masło),
 • ograniczyć spożycie cukru i tzw. fast-foodów.

W zamian sięgaj po:

 • 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia,
 • dużą ilość błonnika i pełnoziarnistych produktów,
 • ryby,
 • zdrowe tłuszcze – np. masło możesz zastąpić bogatą w sterole roślinne margaryną Optima Cardio. Badania dowodzą, że sterole roślinne przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia.[4] A im niższy poziom „złego” cholesterolu w Twojej krwi, tym lepiej dla serca i naczyń krwionośnych.

Życie bez używek

Jeśli palisz papierosy, postaraj się wyjść z tego nałogu najszybciej, jak to możliwe. Twoje serce będzie Ci wdzięczne!

I na koniec jeszcze jedna rzecz – szczególnie ważna w czasach pandemii – bądź blisko ludzi których kochasz i wspieraj innych w walce o zdrowe życie i doskonałe samopoczucie. To również ważne dla zdrowego serca, o czym przypominają organizatorzy

[1] https://world-heart-federation.org/world-heart-day/about-whd/

[2] https://world-heart-federation.org/world-heart-day/about-whd/world-heart-day-2021/

[3] https://www.nhs.uk/live-well/exercise/

[4] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

 

Trening a serce. Jakie ćwiczenia je wzmocnią?

2021-09-13 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 5,00)
Loading...
Slow jogging czy nordic walking - dla początkujących ćwiczenia powinny być proste, bezpieczne i przynosić wiele korzyści zdrowotnych.


Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Czynnikami ich ryzyka jest nie tylko nieprawidłowa dieta, ale również zbyt niska aktywność fizyczna[1]. Zamiast więc stronić od ruchu, warto zacząć ćwiczyć. Sprawdź, jakie ćwiczenia pomogą wzmocnić kondycję serca.

Nieodpowiedni styl życia jest jednym z tych czynników, które wpływają na prawdopodobieństwo rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Dobra wiadomość jest taka, że ma on odwracalny charakter – poprzez zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń można zmniejszyć ryzyko zachorowania. Warto zatem zwiększyć swoją aktywność, włączając m.in. ćwiczenia wzmacniające serce.

Trening poprawia pracę serca?

Ruch odgrywa ważną rolę w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Mogą o tym świadczyć m.in. wyniki badań przedstawionych przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Okazuje się, że zwiększenie aktywności fizycznej przez osoby po zawale serca przyczynia się do zredukowania ryzyka śmierci o 50% w ciągu 4 lat od wystąpienia tego incydentu[2]. Można zatem przyjąć, że – skoro u pacjentów po zawale – ćwiczenia są jak najbardziej wskazane, tym bardziej są one koniecznością u osób zdrowych.
Optima Cardio Potas+

Jakie ćwiczenia wzmacniające serce?

Aby utrzymać serce w dobrej kondycji, zalecany jest wysiłek fizyczny – najlepiej podejmowany 5 razy w tygodniu przez minimum 30 minut[3]. Chociaż każdy trening będzie niósł za sobą korzyści zdrowotne, warto szczególnie uwzględnić kilka rodzajów aktywności.

 • Trening aerobowy

Ćwiczenia wzmacniające serce to przede wszystkim trening dynamiczny. Mowa tutaj przede wszystkim o bieganiu czy pływaniu. Dobre efekty przynosi także nordic walking, jazda na rowerze[4]. Wszystkie te aktywności zaliczane są do treningu aerobowego, który pomagają w poprawie krążenia. Efektem tego jest obniżenie ciśnienia krwi.

 • Ćwiczenia oporowe

Trening oporowy – z wolnymi ciężarami, na maszynach – połączony z treningiem aerobowym może przyczynić się do redukcji poziomu „złego” cholesterolu (LDL) oraz wzrostu „dobrego” cholesterolu (HDL)[5]. Warto podkreślić, że trening oporowy – zalecony pacjentom z niewydolnością serca – już po 8-12 tygodniach ćwiczeń przyczynił się do wzrostu siły mięśniowej średnio o 15-43% oraz wzrostu wytrzymałości mięśniowej o 20-100%[6].

Nie są natomiast wskazane ćwiczenia statyczne i izometryczne. Tego rodzaju trening koncentruje się głównie na zwiększaniu masy mięśniowej, nie zaś na poprawie wydolności organizmu[7].

Intensywność ćwiczeń równie ważna

Nie tylko rodzaj i częstotliwość, ale również intensywność wysiłku fizycznego odgrywa istotną rolę. Eksperci podkreślają przede wszystkim dobroczynny wpływ aktywności o umiarkowanej intensywności. Chodzi o wykonywanie ćwiczeń w natężeniu, które pozwala na swobodne mówienie / prowadzenie rozmów. Jeśli masz z tym problem, wówczas intensywność treningu jest zbyt duża.

Wysiłek fizyczny wskazany także dla osób z niewydolnością serca?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pacjentom zmagającym się z niewydolnością serca zalecano prowadzenie oszczędnego stylu życia. Panowało bowiem przekonanie, że dodatkowy wysiłek fizyczny może skutkować postępującym uszkodzeniem mięśnia sercowego.  Obecnie uważa się, że niewydolność serca nie jest przeciwwskazaniem do aktywnego trybu życia. Co więcej, poprzez odpowiedni trening można osiągnąć korzyści zdrowotne[8].

Wydolność fizyczna osób z niewydolnością jest znacznie mniejsza w porównaniu do osób zdrowych. Dlatego ćwiczenia wzmacniające serce muszą być właściwie dobrane. Ponadto należy pamiętać o tym, by – w razie wystąpienia niepokojących objawów – przerwać lub zmodyfikować prowadzony trening.

O tym, jak ważne są ćwiczenia wzmacniające serce może świadczyć choćby fakt, że są one zalecane osobom po przebytych chorobach układu sercowo-naczyniowego. Z tego powodu stanowią jeden z najważniejszych elementów działań profilaktycznych.

Światowy Dzień Serca – zadbaj o swoje zdrowie!

[1] https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/ppz/2020/REK/15_2020.pdf

[2] https://www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180419100122.htm

[3]https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/aktualnosci/209964,serce-kocha-sport

[4] https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77757%2Cekspert-serce-lubi-wysilek-dynamiczny-niewskazane-cwiczenia-statyczne.html

[5] https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/3-kinds-of-exercise-that-boost-heart-health

[6] Znaczenie treningu oporowego w redukcji mięśniowych następstw niewydolności serca, Kinga Węgrzynowska-Teodorczyk, Ewa A. Jankowska, Waldemar Banasiak , Piotr Ponikowski, Marek Woźniewski, Kardiol Pol 2008; 66: 434–442

[7] https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77757%2Cekspert-serce-lubi-wysilek-dynamiczny-niewskazane-cwiczenia-statyczne.html

[8] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/009/388/original/73-78.pdf?1470228607

Cholesterol VLDL. Czym jest i jakie ma właściwości?

2021-09-13 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00)
Loading...

Cholesterol VLDL. Czym jest i jakie ma właściwości?


Wiele mówi się o cholesterolu LDL i cholesterolu HDL w kontekście zdrowia. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje również cholesterol VLDL, który – zgromadzony w nadmiarze – może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju lipidów.

Lipidy – najważniejsze informacje

Cholesterol należy do grupy substancji tłuszczowych. Chociaż kojarzony jest z chorobami układu sercowo-naczyniowego, odgrywa ważną rolę w organizmie. Odpowiada m.in. za syntezę witaminy D3 i kwasów żółciowych, a także stanowi element budulcowy błon komórkowych oraz uczestniczy w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym. Natomiast trójglicerydy stanowią źródło energii dla tkanek – głównie mięśni.

Zarówno cholesterol, jak i trójglicerydy mogą występować w postaci wolnej. Mogą też wiązać się z białkami, tworząc m.in.:

 • lipoproteiny o dużej gęstości (HDL)
 • lipoproteiny o małej gęstości (LDL)
 • lipoproteiny o bardzo małej gęstości (VLDL).

Lipidy nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, o ile w organizmie człowieka występują w optymalnej ilości. Problem pojawia się wówczas, gdy ich stężenie znacznie przekracza dopuszczalne wartości.
Optima Cardio Potas+

Cholesterol VLDL – co to jest?

Cholesterol VLDL powstaje w wątrobie.  Składa się z:

 • cholesterolu – 10%
 • trójglicerydów – 70%
 • białka – 10%
 • innych tłuszczów – 10%.

W przeciwieństwie do frakcji LDL, lipoproteiny VLDL zawierają duże ilości triacylogliceroli, a znacznie mniej cholesterolu i jego estrów[1].

Rolą frakcji VLDL jest transportowanie trójglicerydów wykorzystywanych do produkcji energii. W przypadku spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów (powyżej zapotrzebowania energetycznego) prowadzi do odkładania się trójglicerydów. To z kolei prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu VLDL.

Cholesterol VLDL – czy jest szkodliwy?

Cholesterol VLDL, podobnie jak lipoproteiny LDL, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Jednak dotyczy to wyłącznie przypadków, w których frakcja ta występuje w nadmiernej ilości.

Cząsteczki pozostałości powstających z lipoprotein bardzo małej gęstości (tzw. remnanty) mogą przenikać do ściany tętnic i wprowadzać cholesterol[2]. Wówczas dochodzi do odkładania się blaszek miażdżycowych w tętnicach, co skutkuje rozwojem miażdżycy. Stąd już prosta droga do udaru mózgu, zawału serca czy innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Kiedy lipoprotein VLDL jest za dużo?

Zaleca się, aby poziom cholesterolu VLDL był niższy od 30 mg/dl[3]. Problem w tym, że standardowy lipidogram pozwala na określenie poziomu:

 • cholesterolu całkowitego
 • trój glicerydów
 • cholesterolu LDL
 • cholesterolu HDL.

Przyjmuje się jednak, że lipoproteiny VLDL stanowią 1/5 poziomu trój glicerydów. Dotyczy to jednak przypadków, gdy stężenie trójglicerydów nie przekracza obowiązujących norm.

W niektórych sytuacjach istnieje możliwość wykonania rozszerzonego lipidogramu. Profil lipidowy będzie wówczas obejmował następujące parametry:

 • cholesterol VLDL
 • cholesterol nie-HDL
 • liczba cząsteczek cholesterolu LDL
 • wskaźnik Castelliego – „cholesterol całkowity/HDL”[4].

Jak obniżyć poziom cholesterolu VLDL?

Cholesterol VLDL ściśle wiąże się z trójglicerydami. Z tego powodu obniżenie poziomu lipoprotein bardzo niskiej gęstości można osiągnąć tymi samymi metodami stosowanymi w związku z podwyższonymi trójglicerydami.

 • Dieta bogata w kwasy omega-3

Kwasy omega-3 należą do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których źródłem są m.in. tłuste ryby morskie czy oleje roślinne. Ich spożycie – z uwagi na zawartość EPA i DHA – może przyczynić się do obniżenia poziomu trójglicerydów – nawet o ok. 15%[5].

Cenne DHA dostarcza także Optima Neuro – miękka margaryna do smarowania pieczywa zawierająca olej z alg morskich.

 • Ograniczenie spożycia alkoholu

Alkohol zwiększa produkcję trójglicerydów, a tym samym – cholesterolu VLDL. Warto z niego całkowicie zrezygnować – szczególnie w przypadku stwierdzenia hipertrójglicerydemii[6].

Prawidłowo zbilansowana dieta to jeden ze sposobów, dzięki którym można uniknąć konsekwencji zbyt wysokiego poziomu lipidów. Świadomie wybieraj produkty spożywcze i prowadź zdrowy styl życia, aby uniknąć podwyższonego stężenia cholesterolu VLDL.

[1] https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/biochemia-podrecznik-dla-studentow-uczelni-medycznych/pdf/biochemia_1.pdf

[2] https://zdrowie.pap.pl/piorem-eksperta/dieta/czym-grozi-podwyzszone-stezenie-trojglicerydow-we-krwi

[3] https://medlineplus.gov/vldlcholesterol.html

[4] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/171956,lipidy

[5] https://www.cochrane.org/pl/CD003177/VASC_spozywanie-kwasow-omega-3-w-chorobach-sercowo-naczyniowych

[6] https://zdrowie.pap.pl/piorem-eksperta/dieta/czym-grozi-podwyzszone-stezenie-trojglicerydow-we-krwi

 

Tłuszcze trans. Co jest ich głównym źródłem?

2021-09-13 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00)
Loading...
Tłuszcze trans. Co jest ich głównym źródłem?

Nie musisz unikać tłuszczów w swojej diecie, aby zachować dobre zdrowie. Wystarczy, że zmodyfikujesz codzienny jadłospis, ograniczając do minimum  tłuszczetrans uchodząceza najbardziej szkodliwe. Dowiedz się, jak negatywnie mogą oddziaływać na organizm i sprawdź, w jakich produktach spożywczych się kryją.

Tłuszcze trans nie cieszą się dobrą sławą, ale nie ma się czemu dziwić. Spożywane w dużych ilościach (o co wcale nie jest trudno), przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego. To z kolei sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób.

Tłuszcze trans, czyli co?

Tłuszcze trans należą do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są izomerami, które powstają w procesie częściowego utwardzania (uwodornienia) olejów roślinnych. Wzbogaca się je cząsteczkami wodoru, a następnie oddziałuje się na nie bardzo wysoką temperaturą. Tak powstaje uwodorniony (utwardzony) kwas tłuszczowy. Proces utwardzenia tłuszczów zwiększa odporność olejów na działanie światła i temperatury.

Skutki spożycia tłuszczów trans

Zaleca się całkowite wyeliminowanie tłuszczów trans z codziennej diety z uwagi na ich szkodliwe oddziaływanie. Sprzyjają rozwojowi wielu chorób, np.:

 • układu sercowo-naczyniowego
 • cukrzycy
 • nowotworów.

Ponadto badania naukowe potwierdzają, że spożycie nadmiernej ilości kwasów tłuszczowych z wiązaniem trans przez zdrowych mężczyzn powoduje spadek całkowitej liczby plemników. Niewłaściwa dieta obfitująca w tłuszcze trans może przyczynić się do zmniejszenia płodności[1].

Uważa się również, że kwasy tłuszczowe z wiązaniem trans mogą zwiększać ryzyko rozwoju chorób alergicznych, a nawet depresji.

Pamiętaj! O ile same oleje roślinne są pożądane w diecie, o tyle spożycie izomerów trans należy ograniczyć do niezbędnego minimum. 

Gdzie kryją się tłuszcze trans?

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), spożycie tłuszczów trans powinno zostać ograniczone do nie więcej niż 1% całkowitego zapotrzebowania na energię[2]. W przypadku standardowej diety uzyskanie takiego wyniku jest możliwe. Problem może pojawić się wówczas, gdy będziesz sięgać po produkty spożywcze będące źródłem szkodliwych izomerów.

Znaleźć je można w niektórych:

 • wyrobach cukierniczych
 • gotowych dań garmażeryjnych
 • produktach instant
 • serach topionych.

Tłuszcze trans powstają również w wyniku długotrwałego ogrzewania olejów i smażenia w wysokiej temperaturze. Dlatego ich źródłem jest żywność typu fast-food – szczególnie, gdy do ich przygotowania wykorzystywana jest niskiej jakości frytura do głębokiego smażenia. Optima Cardio Potas+

Warto przy tym pamiętać, że tłuszcze trans obecne są również produkty pochodzenia zwierzęcego. Tego rodzaju kwasy tłuszczowe powstają w żołądku zwierząt przeżuwających (np. krów) i „przechodzą” do mięsa oraz mleka. Znaleźć je można zatem także w przetworach mlecznych[3]. Na szczęście są to niewielkie ilości.

Czytaj etykiety, aby dokonywać świadomych wyborów

Ograniczenie do minimum spożycia tłuszczów trans jest trudne do osiągnięcia w praktyce. Producenci nie mają obowiązku podawania informacji o zawartości tłuszczów trans w danym produkcie.

Jeśli chcesz być jeszcze bardziej świadomym konsumentem, uważniej czytaj etykiety. O obecności tłuszczów trans w danym produkcie będzie świadczyć informacja o wykorzystaniu olejów częściowo uwodornionych lub utwardzonych. I właśnie takich produktów musisz unikać, aby wykluczyć je z diety.

W Polsce istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej bazy stworzonej przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Wchodząc na stronę https://izomery.pzh.gov.pl/, możesz skorzystać z wyszukiwarki wskazującej na zawartość izomerów trans kwasów tłuszczowych w wybranych środkach spożywczych.

Poniższa grafika przedstawia informacje o zawartości tłuszczów trans w wyrobach czekoladowych nadziewanych.
zawartości tłuszczów trans w wyrobach czekoladowych nadziewanych.

Źródło: https://izomery.pzh.gov.pl/

 

Za ciekawostkę może posłużyć fakt, że w niektórych krajach świata istnieje obowiązek znakowania żywności zawierającej kwasy nienasycone trans. Dzięki temu konsumenci mogą świadomie wybierać produkty, które zawierają znikome ilości szkodliwych izomerów[4].

Twoje zdrowie leży w twoich rękach. Warto więc zwiększyć swoją świadomość zakupową, wybierając produkty spożywcze z minimalną ilością kwasów tłuszczowych trans. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozwoju wielu chorób zagrażających życiu.

[1] Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, Barbara Sawaniewska, Danuta Gajewska, Ewa Lange Katedra Dietetyki Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Nowoursynowska 159C, 02-776 Warszawa, Wpływ sposobu żywienia na płodność kobiet i mężczyzn

[2] https://www.who.int/news/item/14-05-2018-who-plan-to-eliminate-industrially-produced-trans-fatty-acids-from-global-food-supply

[3] http://dobretluszcze.pl/unikaj-tluszczow-trans/

[4] https://zdrowie.pap.pl/dieta/tluszcze-trans-sprawdz-gdzie-sie-kryja

 

Covid-19 a zdrowie serca. Jakie badania serca zrobić po chorobie?

2021-09-06 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 5,00)
Loading...
Covid-19 a zdrowie serca. Jakie badania zrobić po chorobie?

Covid-19 jest chorobą, która może mieć zróżnicowany przebieg – od bardzo łagodnego po zagrażający życiu. Wyzdrowienie wcale nie musi oznaczać końca problemów zdrowotnych. Warto bowiem mieć świadomość, że wiele osób zmaga się z poważnymi powikłaniami – także ze strony serca. Z tego powodu zalecana jest szczegółowa diagnostyka – po to, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Covid-19 to zespół objawów wywołanych przez koronawirus SARS-Cov-2. Cechą charakterystyczną są objawy zakażenia układu oddechowego, wśród których wymienia się m.in.:

 • kaszel – zwykle suchy
 • gorączka
 • duszność[1].

Ponadto u niektórych osób choroba wywoływała ciężkie zapalenie płuc, któremu towarzyszył zespół ostrej niewydolności oddechowej[2].

Covid-19 a zdrowie serca – najważniejsze informacje

Większość pacjentów po przebyciu zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 powraca do normalnego funkcjonowania. Jednak u niektórych osób stwierdza się występowanie zaburzeń – nie tylko związanych z układem oddechowym, ale również sercowo-naczyniowym. I właśnie tego typu objawy określa się mianem sercowego zespołu postcovidowego.

Badania naukowe pokazują, że istnieje ogromna zależność „COVID-19 a zdrowie serca”. Za przykład może posłużyć hiszpańskie badanie analizujące wyniki rezonansów magnetycznych, EKG i badań laboratoryjnych 139 pracowników służby zdrowia. Dwumiesięczna analiza wykazała, że aż w 40% przypadków stwierdzono zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia[3].

Okazuje się, że koronawirus SARS-Cov-2 może prowadzić do uszkodzenia serca poprzez:

 • wywołanie tzw. burzy cytokinowej – skutkuje to powiększeniem osłabionego serca, obniżenia ciśnienia krwi
 • wywołanie zapalenia naczyń krwionośnych
 • zwiększenie skłonności do krzepnięcia – konsekwencją może być powstawanie zakrzepów krwi w płucach, które odpowiadają m.in. za zablokowanie przepływu tlenu do serca.

Serce może ulegać również uszkodzeniu na skutek rozwoju zapalenia płuc. Wynika to z faktu, że podczas stanu zapalnego dochodzi do obniżenia poziomu tlenu we krwi[4].
Optima Cardio Potas+

Zespół postcovidowy – typowe objawy

Sercowy zespół postcovidowy zwykle daje kilka typowych objawów. Czujność powinny wzbudzić m.in. takie symptomy jak:

 • zawroty głowy
 • ból w klatce piersiowej
 • kłopoty z oddychaniem
 • duszność w trakcie wysiłku
 • kołatanie serca
 • wybudzanie się z zadyszką.

W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który skieruje na dalszą diagnostykę.

Badania na serce po przebyciu COVID-19

Jeśli jesteś osobą, która przeszła zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2, nie musisz czekać na pojawienie się niepokojących objawów. Po upływie kilku miesięcy od wyzdrowienia warto wykonać badania diagnostyczne, które pozwolą na ocenę kondycji mięśnia sercowego. Należy mieć świadomość, że nawet łagodne objawy COVID-19 mogą spowodować uszkodzenie serca lub zwiększyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca[5].

Parametry układu krzepnięcia

Aby ocenić zwiększoną skłonność do powstawania zakrzepów, warto wykonać badania laboratoryjne pod kątem parametrów układu krzepnięcia. Znaczenie ma zatem oznaczenie D-dimerów oraz fibrynogenu.[6] O zwiększonej krzepliwości świadczy podwyższony poziom D-dimerów.

Elektrokardiografia

Elektrokardiografia (EKG) to bezbolesne i bezinwazyjne badanie, które wykonuje się w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca[7]. Polega na umieszczeniu na ciele pacjenta specjalnych elektrod, które zbierają informacje o funkcjonowaniu mięśnia sercowego.

Echo serca

Echo serca jest badaniem obrazowym, które wykorzystuje fale dźwiękowe. Pozwala na ujrzenie konkretnych elementów mięśnia sercowego, a następnie jego ocenę pod kątem funkcjonowania jam i zastawek[8].

Covid-19- a zdrowie serca – jak o nie zadbać?

Aby serce było mniej narażone na powikłania po COVID-19, warto o nie zadbać – nie tylko w okresie zachorowania. Podstawą jest prawidłowo zbilansowana dieta, która powinna uwzględniać:

 • ograniczenie spożycia soli
 • zmniejszenie ilości spożywania źródeł nasyconych kwasów tłuszczowych
 • zwiększenie ilości spożywania produktów spożywczych będących źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Nie bez znaczenia jest porzucenie siedzącego trybu życia na rzecz zwiększonej aktywności fizycznej. Warto ćwiczyć minimum 3-4 razy w tygodniu przez 30-45 minut[9].

Warto przy tym pamiętać, że na powikłania po COVID-19 najbardziej narażone są osoby z chorobami serca. W ich przypadku ważne jest wyrównanie stanu kardiologicznego. Z tego powodu nie należy odstawiać przyjmowanych do tej pory leków.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/225676,koronawirus-najnowsze-informacje

[2] j.w.

[3] https://www.dicardiology.com/article/long-term-cardiovascular-impact-covid-19

[4] https://www.health.harvard.edu/blog/covid-19-and-the-heart-what-have-we-learned-2021010621603

[5] https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/ppz/2021/RPT/RAPORT_rekom_art_48aa_Covid_rehabilitacja.pdf

[6] https://naukaprzeciwpandemii.pl/app/uploads/2021/05/biala-ksiega_charakterystyka-choroby-covid-19_v-1.1._maj-2021.pdf

[7] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/152094,elektrokardiografia-ekg

[8] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/62359,echokardiografia-serca-echo-serca

[9] https://www.szpitalswwojciecha.pl/blog/ekspert-radzi/covid-19-a-leczenie-kardiologiczne-rozmowa-z-dr-n-med-magdalena-lanocha-specjalista-kardiologii/

Holter EKG. Do czego służy i kiedy się go zakłada?

2021-09-08 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00)
Loading...
Holter EKG. Do czego służy i kiedy się go zakłada?


Chociaż choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów Polaków, można temu skutecznie przeciwdziałać. Podstawą są badania profilaktyczne, wśród których szczególną rolę odgrywa elektrokardiografia. Jednak nie zawsze daje ona pełny obraz istniejących zaburzeń, dlatego przeprowadza się badanie EKG metodą Holtera. Sprawdź, na czym to polega i jakie są wskazania do jego wykonania.

Istotą standardowego badania EKG jest ocena rytmu i częstości pracy serca. Pozwala to na określenie ewentualnych zmian, które są charakterystyczne dla konkretnych chorób serca. W przeciwieństwie do rutynowego zapisu trwającego zaledwie kilka minut, Holter EKG daje możliwość przeprowadzenia wielogodzinnej rejestracji w warunkach codziennego aktywności pacjenta.

Holter EKG – na czym polega?

Holter EKG jest nieinwazyjnym badaniem, które umożliwia ocenę czynności elektrycznej serca. Pozwala na:

 • rejestrowanie zaburzeń rytmu i przewodnictwa
 • wykrycie nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego[1].

A to wszystko w warunkach standardowej aktywności osoby poddawanej badaniu. Warto bowiem mieć świadomość, że rejestracja odbywa się przez całą dobę.

Metoda ta została opracowana w 1961 roku przez fizyka – Normana Holtera. Przez ponad 40 lat diametralnie się zmieniała – mimo, że zasada badania pozostała niezmieniona. Obecnie – dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod – Holter EKG jest badaniem, które wykorzystuje się nie tylko w diagnostyce chorób układu krążenia. Stosowane jest także do oceny rokowania – głównie u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca[2].

Przebieg badania EKG

Holter EKG jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Polega na umieszczeniu elektrod na skórze klatki piersiowej, które łączy się odpowiednio oznakowanymi przewodami z urządzeniem rejestrującym. Urządzenie to przypomina klasyczny walkman przypinany do paska. Dzięki temu istnieje możliwość rejestrowania konkretnych parametrów podczas codziennych czynności pacjenta.

Każde urządzenie rejestrujące pracę serca wyposażone jest w specjalny przycisk. Służy on do sygnalizowania odczuwanych dolegliwości. Zaleca się jednocześnie notowanie czynności i objawów (z określeniem dokładnej godziny) – w specjalnie przygotowanym do tego celu dzienniku pacjenta.

Ważne jest, aby w trakcie badania nie brać kąpieli czy prysznica. Należy przy tym zachować ostrożność podczas porannego i wieczornego mycia – urządzenie nie jest wodoszczelne. Nie można także używać koców elektrycznych itp. Zabronione jest ponadto manipulowanie w okolicy rejestratora[3]. Wszystko to może spowodować uszkodzenie aparatury albo zaburzyć prawidłowość wyników.

W wyznaczonym terminie należy zgłosić się do placówki medycznej w celu usunięcia rejestratora i elektrod.

Holter EKG – wskazania i przeciwwskazania

Celem badania jest wykrycie / wykluczenie pewnych zaburzeń w pracy serca, co może dawać pewne niepokojące objawy. Dlatego wskazaniem do przeprowadzenia EKG metodą Holtera są takie dolegliwości jak np.:

 • niewyjaśnione utraty przytomności
 • stany bliskie utratom przytomności
 • kołatania serca o nawracającym charakterze
 • bóle w klatce piersiowej lub zmęczenie bez wyraźnego powodu
 • okresowe zawroty głowy.

Ponadto wskazaniem do badania holterowskiego są podejrzenia występowania epizodów migotania lub trzepotania przedsionków[4].

Należy przy tym podkreślić, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania tego badania – głównie z uwagi na jego bezinwazyjność. Warto jednak mieć świadomość, że nie powinno być one przeprowadzane rutynowo u osób, u których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości podczas przeprowadzonego wywiadu lekarskiego czy w trakcie badania fizykalnego.
Optima Cardio Potas+

Jak się przygotować do badania EKG metodą Holtera?

Holter EKG jest badaniem, które wymaga od pacjenta wcześniejsze przygotowanie się do założenia aparatury. O czym należy pamiętać?

 • Założenie elektrod oraz umieszczenie aparatu rejestrującego wymaga od pacjenta zgłoszenie się do placówki medycznej w luźnym ubraniu.
 • W dniu rozpoczęcia monitorowania pracy serca należy zażyć wszystkie leki w ramach leczenia chorób przewlekłych, choroby wieńcowej, cukrzycy.
 • Przed badaniem należy dokładnie umyć się – w celu odtłuszczenia skóry. Z tego powodu nie można aplikować żadnych kosmetyków natłuszczających, nawilżających itp.
 • Koniecznością jest zgolenie owłosienia na klatce piersiowej, aby elektrody uzyskały dobrą przyczepność[5].

Pamiętaj! Interpretacja wyników uzyskanych w ramach badania EKG metodą Holtera wymaga wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu należy skonsultować się z lekarzem, aby poznać szczegóły dotyczące swojego stanu zdrowia.

[1] https://www.ikard.pl/holter-ekg.html

[2] Przydatność monitorowania EKG metodą Holtera do oceny ryzyka pacjentów z chorobami układu krążenia; Choroby Serca i Naczyń 2005, tom 2, nr 3, 149–156

[3] https://www.ikard.pl/holter-ekg.html

[4] Wskazania do rejestracji EKG metodą Holtera; Choroby Serca i Naczyń; Tom 11, Nr 5 (2014); Repetytorium z kardiologii;

[5] https://szpital.siedlce.pl/tiny_files/przygotowanie_do_badan/HOLTER.pdf

Dieta ketogeniczna. Na czym polega i jak działa?

2021-09-03 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 5,00)
Loading...
Dieta ketogeniczna. Na czym polega i jak działa?

Chociaż dieta ketogeniczna nie jest żadną nowością, w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób poszukuje w niej szansy na szybką utratę zbędnych kilogramów bez konieczności drastycznego ograniczania kalorii. Okazuje się jednak, że – prowadzona pod nadzorem lekarza – może przynieść wiele dodatkowych korzyści dla określonej grupy pacjentów. Sprawdź, na czym to polega i faktycznie działa.

Mianem diety ketogenicznej określa się dietę wysokotłuszczową niskowęglowodanową. Jej główne założenia związane są z konkretnymi restrykcjami kalorycznymi, co prowadzi do utraty masy ciała.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Podstawą diety ketogenicznej jest spożywanie sporej ilości tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia węglowodanów – nawet do 10% wartości energetycznej diety. Jeśli zapotrzebowania wynosi 2000 kcal, wówczas dzienne spożycie węglowodanów nie powinno przekraczać 50 g[1]. Tak drastyczne obniżenie spożycia węglowodanów i dostarczenie dużej ilości tłuszczów skutkuje zahamowaniem procesu utleniania kwasów tłuszczowych. To z kolei prowadzi do powstania ciał ketonowych.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Jak wynika z założeń, dieta ketogeniczna wymaga niemal całkowitego wyeliminowania węglowodanów przy spożyciu dużej ilości tłuszczów i optymalnej ilości białka.

Należy przy tym zadbać, aby codzienny jadłospis obfitował przede wszystkim w zdrowe tłuszcze. Warto zatem zwiększyć podaż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których źródłem są między innymi:

 • oleje roślinne
 • tłuste ryby morskie
 • nasiona i orzechy.

Na szczególną uwagę zasługuje również awokado, które zawiera przede wszystkim kwas oleinowy – z dobrą proporcją kwasów omega-3 do omega-6[2].

O ile to możliwe, dobrze jest ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych. Są one obecne np. w maśle, śmietanie, pełnotłustym, serach żółtych, czerwonym mięsie. Wspomniane masło można zastąpić miękką margaryną do smarowania – Optima Neuro zawiera olej z alg, które są źródłem cennego DHA.
Optima Omega 3

Dieta ketogeniczna – czy pozwala schudnąć?

Dieta ketogeniczna cieszy się dużą popularnością wśród osób zmagających się z nadmierną masą ciała. Jest ona sposobem na schudnięcie bez uciążliwego odczuwania głodu w porównaniu np. z odchudzaniem poprzez stosowanie diet niskokalorycznych. Faktycznie, tego rodzaju dieta może przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów – na kilku płaszczyznach.

 • Duża ilość tłuszczu przyczynia się do zwiększenia wydzielania hormonu oddziałującego na mechanizm kontroli spożycia pokarmów.
 • Powstające w procesie ketozy ciała ketonowe wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, co skutkuje zahamowaniem łaknienia.
 • Nasilony metabolizm białek skutkuje zwiększeniem termogenezy, co dodatkowo nasila efekt hamowania łaknienia[3].

Za utratę masy ciała odpowiadają również zmiany w gospodarce węglowodanowej. Ma to związek z redukcją poziomu rezerw glikogenu[4] oraz obniżeniem zawartości wody w organizmie[5].

Eksperci podkreślają jednak, że traktowanie diety ketogenicznej jako sposobu na odchudzanie nie znajduje uzasadnienia. Jest to dieta niedoborowa, która – niestosowana umiejętnie – może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Dieta ketogeniczna a kwestie zdrowotne

Dieta ketogeniczna nie jest rekomendowana jako sposób na odchudzanie – szczególnie u osób, które nie zmagają się ze znaczną nadwagą czy otyłością. Jej stosowanie jest jednak uzasadnione w niektórych przypadkach, przynosząc potencjalne korzyści zdrowotne.

Liczne badania naukowe potwierdzają, że dieta ketogeniczna może być wykorzystana w:

 • leczeniu otyłości
 • terapii cukrzycy
 • terapii chorób neurologicznych, np. chorobie Parkinsona, Alzheimera, stwardnienia zanikowego bocznego
 • terapii wspomagającej w chorobach nowotworowych[6].

Pamiętaj! Dieta ketogeniczna powinna być stosowana pod kontrolą lekarza. Warto bowiem mieć świadomość, że może ona wywierać wielokierunkowe oddziaływanie na organizm.

[1] Dieta ketogeniczna – mechanizm działania i perspektywy zastosowania w terapii: dane z badań klinicznych, mgr Natalia Pondel, dr n. med. Arkadiusz Liśkiewicz, dr n. med. Daniela Liśkiewicz

[2] https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/awokado-najzdrowszy-owoc-jak-wplywa-na-nasze-zdrowie/

[3] https://www.ptfarm.pl/pub/File/wydawnictwa/b4_07/s%20371-374.pdf

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8419118/

[5] https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/0003-4819-140-10-200405180-00006

[6] Dieta ketogeniczna – mechanizm działania i perspektywy zastosowania w terapii: dane z badań klinicznych, mgr Natalia Pondel, dr n. med. Arkadiusz Liśkiewicz, dr n. med. Daniela Liśkiewicz