Kalkulator WHR

WHR (ang. waist to hip circumference ratio) to stosunek obwodu talii do obwodu bioder i świadczy on o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w ciele człowieka, a także informuje nas o ryzyku chorób związanych z otyłością. Potocznie bywa nazywany „kalkulatorem sylwetki”. Największe zastosowanie znajduje u osób z nadwagą bądź otyłością, czyli u osób ze wskaźnikiem BMI od 25,0.

Kalkulator WHR pozwala na określenie rodzaju sylwetki: typ „gruszka” lub typ „jabłko”, czyli typu otyłości (androidalnej lub gynoidalnej). Chcąc poznać swój wyniki nie jest konieczne obliczanie BMI, ale należy poznać swój obwód talii i bioder.

Jak zmierzyć obwód talii i bioder?

  1. Pomiary obwodu talii i bioder należy wykonywać będąc w bieliźnie lub możliwie cienkim ubraniu. Optymalnie będzie także wykonać to w godzinach porannych, na czczo. Do obliczenia obwodów najlepiej użyć taśmy do pomiarów antropometrycznych, ale jeśli jej nie posiadasz, możesz także użyć centymetra krawieckiego.
  2. Obwód talii - pomiaru dokonaj w połowie odległości między dwoma punktami: dolnym brzegiem (łukiem) żeber a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej, oplatając talię miarką umieszczoną równolegle do ziemi.
  3. Obwód bioder - pomiaru dokonaj, oplatając biodra miarką na wysokości największej wypukłości mięśni pośladkowych, poniżej talerzy biodrowych.
  4. Uzyskane wyniki wprowadź do kalkulatora sylwetki.

Normy WHR

Celem obliczania wskaźnika WHR jest ocena rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Uzyskanie wyniki wskaźnika WHR na poziomie 0,8 i wyższym u kobiet, a także 1,0 i wyższym u mężczyzn świadczy o tym, że tłuszcz jest zgromadzony głównie w okolicy jamy brzusznej (otyłość androidalna), czyli dana osoba charakteryzuje się sylwetką typu jabłko.

Natomiast wyniki jest niższy niż 0,8 u kobiet i 1,0 u mężczyzn świadczy to o otyłości typu gruszka, gdzie tkanka tłuszczowa jest zgromadzonej przed wszystkim w okolicy bioder (otyłość gynoidalna).

Kalkulator WHR Online