5,00

Ruch to zdrowie. Jak aktywność fizyczna chroni serce i mózg?

Redakcja Optymalnewybory.pl

1.07.2021

3 minuty czytania

Największe towarzystwa kardiologiczne na świecie jednogłośnie uznają, że niedostateczna aktywność fizyczna jest jednym z czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego warto ćwiczyć regularnie, aby cieszyć się nie tylko dobrą kondycją, ale i zdrowiem.


Mianem niedostatecznej aktywności fizycznej określa się aktywność, która wiąże się z wydatkiem energetycznym mniejszym niż 500 kcal tygodniowo lub która trwa krócej niż 25 minut dziennie[1].  I chociaż wydaje się to niewiele, nadal spore grono Polaków woli prowadzić siedzący tryb życia. Warto jednak zmienić swoje podejście – szczególnie, jeśli szukasz odpowiedzi na to, jak obniżyć cholesterol i wesprzeć swoją kondycję zdrowotną.

Czy wiesz, że osoby niepalące, dbające o optymalną masę ciała i będące aktywne fizycznie żyją średnio 5-7 lat dłużej w porównaniu do osób w tym samym wieku, które nie prowadzą zdrowego stylu życia[2]?

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca

Liczne badania naukowe potwierdzają bezpośredni związek między podwyższonym poziomem cholesterolu LDL a chorobą niedokrwienną serca (ChNS). Szacuje się, że nawet 1/3 wszystkich przypadków zachorowania wynika z podwyższonego poziomu frakcji LDL[3]. Dlatego warto zacząć ćwiczyć, jeśli zastanawiasz się, jak obniżyć cholesterol.

Metaanalizy potwierdzają, że wysiłek fizyczny związany z wydatkiem energetycznym przekraczającym 1000 kcal tygodniowo prowadzi do znacznej redukcji umieralności ogólnej. Zaś ryzyko choroby niedokrwiennej serca zmniejsza się nawet o 30-50%[4], co jest związane m.in. z redukcją poziomu frakcji LDL cholesterolu.

Warto przy tym podkreślić, że mniejsze ryzyko ChNS dotyczy nie tylko aktywnych fizycznie osób zdrowych, ale również osób obciążonych czynnikami ryzyka. Mowa tutaj o pacjentach z podwyższonym ciśnieniem krwi, cukrzycą, podwyższonym poziomem cholesterolu.

Wysiłek fizyczny wspiera mózg

Regularna aktywność fizyczna jest dobra nie tylko dla układu sercowo-naczyniowego, ale również dla mózgu. Metaanalizy badań naukowych wskazują, że u kobiet i mężczyzn prowadzących aktywny tryb życia ryzyko wystąpienia udaru mózgu (zarówno krwotocznego i niedokrwiennego) może być mniejsze nawet o 20-30%[5].

Warto podkreślić, że aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu dobrej sprawności umysłowej. Stanowi zatem jeden z istotnych czynników zmniejszających ryzyko pojawienia się zaburzeń pamięci, a nawet depresji czy demencji spowodowanych chorobami naczyniowymi mózgu.

Jak i co ćwiczyć, aby wspomóc zdrowie?

Aktywny tryb życia wcale nie oznacza, że musisz wykonywać intensywne treningi pięć razy w tygodniu. Jest to nawet niewskazane szczególnie w przypadku pacjentów kardiologicznych, ponieważ może stać się przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych, łącznie z zatrzymaniem czynności układu krążenia. Dlatego ważne jest, aby zachować równowagę pomiędzy intensywnością i częstotliwością treningów. Pozwoli to czerpać wyłącznie korzyści wynikające z praktykowania aktywności fizycznej.

Poniżej znajdują się ogólne zalecenia dotyczące wysiłku:

  • ćwiczenia minimum 3 razy w tygodniu
  • umiarkowana intensywność ćwiczeń (60-70% maks. tętna)
  • czas trwania ćwiczeń: 20-60 minut
  • wydatek energetyczny: minimum 200-300 kcal na trening.

Rekomendowany jest trening wytrzymałościowy, którego uzupełnieniem mogą być ćwiczenia statyczne i dynamiczne.

Co ćwiczyć? Tutaj wiele zależy od indywidualnych preferencji, ponieważ aktywność fizyczna – poza tym, że powinna być korzystna dla zdrowia – musi dawać także przyjemność. Jak wynika z badania „Aktywność fizyczna Polaków” przygotowanego przez CBOS[6], najpopularniejszymi formami aktywności są:

  • jazda na rowerze (44%)
  • pływanie (20%)
  • turystyka piesza (14%).

Możliwości ruchowych jest jednak znacznie więcej. Eksperci polecają m.in. marszobiegi, gry sportowe i taniec. Czasami wystarczy spacer – w dość energicznym tempie.

Ważne jest, aby właściwą część treningu poprzedzić rozgrzewką (5-10 minut) oraz zakończyć stretchingiem (10-15 minut).
Optima Neuro

Ruch to nie wszystko…

Pamiętaj, że aktywność fizyczna to tylko jeden z elementów. Ogromne znaczenie ma prawidłowo zbilansowana dieta, bogata np. w sterole roślinne obniżające poziom złego cholesterolu, która także pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wspiera prawidłową pracę mózgu.

I w tym przypadku należy dążyć do tego, aby dowiedzieć się, jak obniżyć cholesterol za pomocą odpowiednich posiłków. Pozwoli to uchronić serce i mózg przed negatywnym działaniem frakcji LDL cholesterolu.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/75837,aktywnosc-fizyczna-uosob-zdrowych

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16575269/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3906547/

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11427772/

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16163003/

[6] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_125_18.PDF

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Ryby i ich pozytywny wpływ na organizm

Ryby i ich pozytywny wpływ na organizm

Ryby to doskonałe źródło pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D. Ponadto ryby […]

Nadciśnienie ukryte – co to jest, jakie są objawy?

Mianem nadciśnienia ukrytego (maskowanego) określa się nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego po pomiarach w warunkach domowych lub po przeprowadzeniu holtera przy utrzymywaniu się prawidłowych wartości…

Jadłospis dla mózgu: jakie produkty włączyć do diety MIND?

Jadłospis dla mózgu: jakie produkty włączyć do diety MIND?

Dobra pamięć, niezawodna koncentracja, refleks – te zdolności poznawcze zależą od prawidłowej pracy mózgu. Aby działał na wysokich obrotach, potrzebuje odpowiedniego „paliwa”. Jak je sobie dostarczyć wraz z pożywieniem? Dowiedz się, czego potrzebuje Twój mózg, aby dokonywać świadomych wyborów dietetycznych.