(brak ocen)

Czy jedno jabłko dziennie może uchronić od choroby?

Redakcja Optymalnewybory.pl

12.02.2020

3 minuty czytania

„Polska jabłkiem stoi..” Nasz kraj od ponad 12 lat zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem produkcji tych smacznych owoców.

Nic więc dziwnego, że mieszkańcy naszego kraju chętnie sięgają po jabłka w przeróżnych odmianach i pod różną postacią, m.in. soków , konfitur, przecierów i innych owocowych przetworów. 

Jedno jabłko dziennie

Popularne za granicą, ale i również w naszym kraju powiedzenie mówi, że spożycie jednego jabłka dziennie pozwoli nam utrzymać się z dala od gabinetu lekarskiego. O ile zdrowy rozsądek podpowiada, że w naszym życiu mamy do czynienia z tak dużą liczbą niekorzystnych czynników, że jedno jabłko to po prostu za mało, o tyle regularne spożycie tego owocu może naprawdę poprawić stan naszego zdrowia.

Tę kwestię na warsztat postanowili wziąć naukowcy z Oxfordu, działający w British Heart Foundation Health Promotion Research Group. Według przeprowadzonych przez nich badań, aż 2/3 dorosłych przyznało się, że nie spożywają oni w ciągu dnia pięciu zalecanych porcji owoców i warzyw. Jak wynika z końcowych wniosków naukowców, gdyby osoby dorosłe niezależnie od wieku, włączyły do zdrowej diety dodatkową porcję owoców lub warzyw, co roku można byłoby uniknąć 11 000 zgonów z powodu chorób układu krążenia.

Dlaczego warto jeść jabłka?

Przede wszystkim, jabłka pomagają walczyć z nadmiarem cholesterolu, ponieważ same w ogóle go nie zawierają. Poza tym, jabłko dostarcza duże ilości wartościowego błonnika, który nie tylko syci, ale również blokuje wchłanianie lipoprotein pokarmowych w jelicie.  Poza tym, pektyny zawarte w tych owocach przyczyniają się do neutralizowania kwasów żółciowych.

Poza tym, jabłka są również bogatym źródłem flawonoidów, będących silnymi przeciwutleniaczami. Związki te wyłapują wolne rodniki,  z działaniem których wiąże się powstawanie blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych.

Oprócz tego, szkodliwa działalność wolnych rodników obejmuje również przyspieszone starzenie się komórek, co jest chyba najbardziej widoczne na skórze. Pojawiają się wówczas zmarszczki mimiczne, przebarwienia oraz miejsca o zmniejszonej elastyczności, wyglądające dość nieestetycznie.

Zwiększone spożycie jabłek jest również korzystne z punktu widzenia układu odpornościowego. W 100 gramach tego owocu znajdziemy 8 mg witaminy C, jednak taka ilość nie wydaje się zbyt duża na tle np. malin, jagód czy papryki. Jabłka zawierają jednak jeszcze cynk – pierwiastek usprawniający pracę limfocytów T, będących jednymi z głównych „strażników” naszego organizmu.

Kto powinien jeść jabłka?

Przede wszystkim osoby, które są najbardziej narażone na rozwój chorób układu krążenia, a więc ludzie po 50. roku życia. Według oxfordzkich naukowców, gdyby 7 na 10 osób po pięćdziesiątce regularnie jadło jabłka, każdego roku można byłoby uniknąć od 8500-9400 przypadków zgonów.Zważając na jednostkową wartość życia ludzkiego, taka liczba jest przeogromna.


[1] http://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci/jedno-jablko-dziennie-moze-uratowac-zycie,artykul,1693320.html

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Jakie ryby wybrać na wigilijny stół?

Głęboko zakorzeniony w wigilijnej tradycji karp cechuje się specyficznym smakiem, który nie każdemu odpowiada. Mimo, że wiele […]

Jak dbać o zdrowe serce? Działaj profilaktycznie!

Miażdżyca, podobnie jak wysokie stężenie cholesterolu czy triglicerydów, zupełnie nie bolą. Dopiero ich powikłania zaczynają sprawiać kłopoty. […]

Jak uchronić się przed Wielkanocnym obżarstwem?

2020-02-13 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Święta Wielkanocne już za pasem. Dla wielu z nas jest […]