8 objawów chorób serca, które powinny Cię zaniepokoić

2023-12-23 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00)

Loading...
Lekarka ze stetoskopem trzymająca serce

Serce to najważniejszy organ. Od jego pracy zależy m.in. odżywienie wszystkich komórek ciała – a co za tym idzie – Twoje zdrowie i życie. To powód, dla którego warto uważnie monitorować działanie tego niezwykłego mięśnia i reagować, gdy pojawią się niepokojące objawy. Co może wskazywać na choroby serca? Oto symptomy, na które dobrze zwrócić uwagę.
Optima Cardio

Choroby serca – plaga XXI wieku

Choroby serca to obecnie najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Np. w 2019 roku zmarło na nie niemal 18 mln osób (ponad 30% wszystkich przyczyn śmierci). Dla porównania, śmierci związanych z nowotworem było niemal dwukrotnie mniej – ok. 10 mln[1]. Dlatego, gdy pojawiają się niepokojące symptomy, diagnostyka często prowadzi w kierunku w stronę serca.

Najczęstszymi schorzeniami są:

  • choroba niedokrwienna serca (i zawał) – stanowi przyczynę 23% zgonów z powodu chorób układu krążenia;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • niewydolność serca (22% zgonów z powodu chorób układu krążenia);
  • wady zastawkowe;
  • arytmia[2].

Każde spośród nich może się wiązać z odmiennymi symptomami. Wiele z nich jest jednak dość charakterystycznych.

Jakie objawy mogą sugerować choroby serca?

Oto kilka symptomów, które mogą skierować Twoją uwagę w stronę chorób serca.

Ból w klatce piersiowej przy wysiłku

Inaczej jest nazywany dławicą piersiową. To objaw charakterystyczny dla choroby niedokrwiennej serca[3]. Jak go rozpoznać?

  • Pojawia się za mostkiem, ale może promieniować do szyi, lewego ramienia czy górnej części brzucha.
  • Daje o sobie znać po wysiłku (np. przy wchodzeniu po schodach) i ustępuje w spoczynku. Może też się objawiać w sytuacjach stresowych albo po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku.

Zadyszka i łatwe męczenie się

To tzw. duszność wysiłkowa. Jeżeli trudno Ci złapać oddech np. przy aktywności fizycznej (szybszym spacerze albo konieczności pokonania schodów), to również może być objaw rozwijającej się choroby wieńcowej[4]. Często obserwuje się go u osób z cukrzycą oraz seniorów.

Silny ból w górnej części brzucha

To kolejny objaw, który może się pojawić przy rozwijającej się chorobie wieńcowej[5]. Mogą mu także towarzyszyć nudności oraz wymioty.

Kołatanie serca

Uczucie niemiarowego bicia lub kołatania serca jest często objawem migotania przedsionków, czyli jednego z rodzajów arytmii[6]. Często towarzyszą mu mniejsza tolerancja wysiłku fizycznego, wrażenie „zatkania” klatki piersiowej czy zimne poty.

Zawroty głowy i omdlenia

Serce jest odpowiedzialne za pompowanie krwi do naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – dostarczania tlenu do komórek. Jeśli działa nieprawidłowo, może się pojawić problem z niedotlenieniem, w efekcie – zawroty głowy czy omdlenia. To częsty objaw choroby wieńcowej[7], ale także arytmii[8].

Zaburzenia snu

Masz problemy z zaśnięciem? Często wybudzasz się w nocy? To może świadczyć np. o rozwoju nadciśnienia tętniczego, które nieleczone stwarza m.in. ryzyko powiększenia lewej komory serca[9].

Chrapanie

Chrapanie może świadczyć o tym, że pojawił się obturacyjny bezdech senny. Jeśli taki stan jest długotrwały, może dojść do niedotlenienia organizmu, a w konsekwencji rośnie ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu[10].

Plamki pod paznokciami

Dostrzegasz pod paznokciami niewielkie, cienkie, podłużne plamki w kolorze czerwonym lub brązowym (przypominające krew)? Jeśli pojawiły się, mimo że nie przypominasz sobie żadnego urazu, mogą świadczyć o zapaleniu wsierdzia[11]                .

Jak zatem widać, niektóre objawy związane z chorobami serca, jak np. plamki pod paznokciami czy zaburzenia snu, są mniej oczywiste. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, a przede wszystkim – być pod kontrolą lekarza. Regularne wykonywanie podstawowych badań, np. pomiaru ciśnienia, cukru czy lipidogramu, pozwala szybko wykryć ewentualne problemy i podjąć z nimi walkę, zanim staną się poważne.

Pamiętaj! Powyższy artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy, które wywołują u Ciebie niepokój, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/286815,choroby-ukladu-krazenia

[2] J.w.

[3] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[4] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[5] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[6] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/218725,migotanie-przedsionkow

[7] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[8] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/218725,migotanie-przedsionkow

[9] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[10] https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/74636,obturacyjny-bezdech-senny

[11] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.13.