Lektura zajmie 2 minuty.
Dlaczego przechodzimy na dietę?
Należy pamiętać, że otyłość to choroba, a nie defekt estetyczny. Osoby z otyłością mają od 50% do 100% większe ryzyko przedwczesnej śmierci, aniżeli osoby z prawidłową masą ciała. Występowanie nadmiernej masy ciała jest związane z częstszym występowaniem chorób takich jak:
- choroby sercowo – naczyniowe;
- cukrzyca typu II;
- nowotwory;
- choroba zwyrodnieniowa stawów;
- kamica pęcherzyka żółciowego;
- choroby psychiczne;
- zespół obturacyjnego bezdechu sennego;
- zaburzenia układu rozrodczego;
- zaburzenia hormonalne;
- przewlekła choroba nerek.
Jak dowodzą statystyki Światowej Organizacji Zdrowia, z nadwagą i otyłością boryka coraz więcej osób. Obecnie nadmierna masa ciała, otyłość lub nadwaga, towarzyszy 1,9 bilionowi dorosłych osób na świecie. Okazuje się, że częstość występowania otyłości uległa potrojeniu od 1975 roku. Jak podkreślają eksperci, zarówno otyłości, jak i nadwadze możemy zapobiec.
Do działań, które są pomocne w leczeniu i zapobieganiu otyłości, wymieniamy:
- spożywanie zdrowych, prawidłowo zbilansowanych posiłków w ciągu dnia;
- urozmaicanie swojej diety zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej opracowaną w Instytucie Żywności i Żywienia;
- wykonywanie regularnej aktywności fizycznej, która powinna sprawiać przyjemność.
Czytaj także: Wskaźnik BMI – szybkie sposób na kontrolę wagi
Na czym polega dieta kopenhaska?
Wielu z nas spotka się z sytuacją, gdzie zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta, ale zwierająca odpowiedni deficyt kaloryczny, nie jest skuteczna. Czasami też na efekty musimy czekać zbyt długo. Sięgamy wtedy po rozwiązania ekstremalne – posty, głodówki lub diety eliminacyjne. Jednym z wybieranych rozwiązań jest także dieta kopenhaska.
Zgodnie z zasadami tej diety, można spożywać tylko 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolację), które powinny zostać zjedzone najlepiej do 18.00. Ważne jest także, aby nie przekroczyć dopuszczonej liczby kalorii, czyli 800 kcal na dzień. Osobom przebywającym na diecie zaleca się wypijanie 2 litrów wody dziennie, a w godzinach porannych także kawy (z kostką cukru), która ma pobudzić organizm.
Wśród podstawowych składników diety wymieniane są produkty takie jak:
- chude mięso;
- jaja;
- warzywa;
- kawa lub zielona herbata.
Głównym źródłem energii w tej diecie jest białko, a silnym ograniczeniom poddawane są węglowodany i tłuszcz. Taka kompozycja diety sprawia, że nie tylko jest ona bardzo nisko kaloryczna, ale także niedoborowa, ponieważ nie dostarcza niezbędnej ilości witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego.
Zalety diety kopenhaskiej
Niestety w piśmiennictwie naukowym brakuje wiarygodnych danych co do skuteczności działania diety, a także jej konsekwencji zdrowotnych. O jej skuteczności świadczą tylko opinie poszczególnych osób, które były na diecie kopenhaskiej, co nie może być postrzegane jako dowody wiarygodne naukowo.
Wśród korzyści omawianego modelu żywieniowego niewątpliwie należy wymienić krótki okres trwania diety i jej stosunkowo prosta kompozycja. Posiłków w jadłospisie jest niewiele i są one proste w przygotowaniu, dlatego bycie na diecie nie wymaga spędzania dużo czasu na gotowaniu. Także tak duże restrykcje kaloryczne przyczyniają się do tego, że efekt pod postacią redukcji masy ciała, jest szybko osiągalny.
Czytaj także: Produkty wspomagające odchudzanie
Wady diety kopenhaskiej
Wśród wad diety kopenhaskiej należy przede wszystkim nadmienić brak badań naukowych, które byłby w stanie miarodajnie ocenić wpływ proponowanego jadłospisu na organizm. Co więcej, omawiany model żywieniowy nie uczy przestrzegania zasad zdrowej diety ani prawidłowego komponowania posiłków. W związku z tym osoba przestrzegająca tego jadłospisu po zakończeniu diety pozostaje sama sobie. Nie wie, jak komponować swoją dietę, aby utrzymać osiągnięty spadek masy ciała, a także z uwagi na duży deficyt kaloryczny, jest narażona na efekt jojo.
Jak wskazują eksperci, spadek masy ciała w tak krótkim okresie wynika przede wszystkim z utraty wody zgromadzonej wraz z glikogenem, aniżeli tkanki tłuszczowej. Osobom będącym na diecie może towarzyszyć także poczucie osłabienia, zaparcia i rozdrażnienie.
Nie można zapomnieć także o tym, że korzystanie z tak wąskiej gamy produktów przyczynia się do powstania istotnych niedoborów witamin, zwłaszcza witamin z grupy B, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Także tak niska podaż węglowodanów może przyczyniać się powstania ciał ketonowych i zakwaszenia organizmu.
Dlatego, zanim podejmiemy się tak restrykcyjnych wzorców żywieniowych, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, którzy jako specjaliści wskażą potencjalne problemy zdrowotne (lekarz) i złe nawyki żywieniowe (dietetyk), które przyczyniły się do nadmiernej masy ciała. Współpraca ze specjalistą pozwoli na wdrożenie terapii, która nie będzie narażać nas na negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia, wynikające z niedoborów żywieniowych czy poczucia osłabienia. Jednak pomoże osiągnąć wyznaczony cel bez efektu jojo.
Zobacz inne diety: dieta niskocholesterolowa, nisko węglanowa, po zawale, śródziemnomorska, przy nadciśnieniu tętniczym, wegetariańska, wegańska, dla serca, lekkostrawna, na wzmocnienie odporności, ketogenna.