Co zrobić, by żyć długo i zdrowo? Podstawy zdrowego stylu życia

Redakcja Optymalnewybory.pl

5.04.2021

7 minut czytania


Zdrowy styl życia – zdaniem naukowców – ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i przekłada się na lepsze i dłuższe życie. Co się jednak kryje pod tym pojęciem? Wyjaśniamy.

Chcesz żyć długo i zdrowo? Musisz zadbać o zdrowy styl życia, który opiera się na czterech filarach:

  • aktywności, nie tylko tej fizycznej, ale również kulturalno-społecznej,
  • balansie pomiędzy relaksem a pracą, czyli znalezieniem czasu nie tylko na zawodowe lub szkolne obowiązki, ale również na relaks, sen,
  • zdrowej diecie, czyli właściwym doborze produktów spożywczych i płynów,
  • umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach (stres może prowadzić do spadku odporności i zaburzenia równowagi w organizmie).

Co więc należy robić, by żyć lepiej i dłużej? Podpowiadamy.

Czytaj także: 8 ważnych powodów, dla których warto ćwiczyć

Aktywność fizyczna – pamiętaj o niej przez cały czas

Nawet niewielki wysiłek fizyczny, np. podczas wykonywania prac domowych, wpływa korzystanie na nasze zdrowie. Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, przemianę materii, zwiększa ilość wydatkowanej energii, a tym samym zapobiega nadwadze i otyłości. Oczywiście lista korzyści płynących z aktywności fizycznej jest znacznie dłuższa.

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby dorosłe powinny  wykonywać aktywność fizyczną przez 150-300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut o dużej intensywności.

Ruch - zdrowe życie

Zdrowa dieta, czyli talerz pełen warzyw i owoców

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej podstawę naszej diety powinny stanowić przede wszystkim warzywa, a także owoce. Są one źródłem wielu cennych dla zdrowia składników odżywczych (witamin i minerałów, błonnika pokarmowego, a także substancji o potencjale antyoksydacyjnym). Zadbaj o to, aby produkty te były obecne w każdym twoim posiłku, wprowadź do swojego menu: sałaty, strączki, pomidory, rzodkiewki, ogórki, cukinie, bakłażany, dynie… W dzisiejszych czasach możliwości jest nieskończenie wiele!

Co jeść, aby długo żyć?

Unikaj cukru – on naprawdę szkodzi

Cukier, zwłaszcza w nadmiarze, szkodzi, dlatego warto z niego zrezygnować. Organizmowi wystarczy ten, który pozyskujemy z warzyw i owoców. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, zrób deser samodzielnie w domu (np. mus czekoladowy na bazie awokado, banana z dodatkiem kakao). Ciasteczka zamień na suszone owoce lub orzechy. Pamiętaj jednak, że tych produktów również nie należy spożywać z nadmiernych ilościach. W jedzeniu, tak jak i w życiu, należy zachować umiar.

Optima Cardio

Nie przejadaj się – co za dużo, to nie zdrowo

Nawet zdrową żywność można przedawkować. Pamiętaj, że wszystko co jemy jest źródłem energii, a także makroskładników, takich jak białko, węglowodany i tłuszcze. Zdrowe produkty są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale konsumowane w zbyt dużych ilościach mogą przyczynić się do nadmiernej masy ciała. Z tego względu kontroluj swoje porcje. Jedz wtedy, kiedy czujesz się głodny i kończ posiłek, gdy poczujesz się syty.

Oblicz wskaźnik BMI: Kalkulator BMI

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Odpowiednie nawodnienie to jeden z kluczowych czynników prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda wspiera procesy m.in. związane z trawieniem, krążeniem krwi, regulacją temperatury. Pomaga zachować młody i zdrowy wygląd, zapobiega przesuszaniu się skóry i nadając jej jędrność.

Woda żeby długo żyć

Ćwicz mózg – zadbaj o jego aktywność

Pamiętaj, że oprócz aktywności fizycznej, ważna jest również aktywność intelektualna. Czytanie książek, rozwiązywanie zagadek czy krzyżówek, oglądanie spektakli teatralnych, filmów czy wystaw, pomaga zachować sprawny umysł i zmniejsza ryzyko pojawienia się demencji, nawet o 30 proc. Dzieje się tak, ponieważ przyswajając nowe treści, zwiększamy rezerwę umysłu.

Dodatkowo polecamy: Brain food, czyli jaka dieta jest najlepsza dla mózgu?

Naucz się radzić sobie ze stresem

Stres, zwłaszcza ten długotrwały, może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Negatywne emocje oddziałują m.in. na układ nerwowy, wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu, mogą prowadzić do problemów natury psychicznej (zaburzeń nerwicowych, stanów lękowych), przyczyniać się do problemów z sercem (kołatanie), żołądkiem (wrzody), pojawienia się napięcia mięśniowego, nadciśnienia oraz stanów zapalnych. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić ze stresem, nie wstydź się poprosić o pomoc specjalistów (np. psychoterapeuty), oni pomogą wrócić ci do równowagi i uwolnić się od złych emocji.

Zadbaj o dobre relacje społeczne

Aktywne kontakty społeczne i dobre relacje z bliskimi wpływają nie tylko na poprawę jakości życia, ale również poprawę samopoczucia. Są badania, które wykazały, że angażowanie się w różne społeczne aktywności oraz poczucie przynależności do jakiejś społeczności, np. chodzenie do kościoła, wpływają pozytywnie na proces starzenia, a także zmniejszają ryzyko demencji.

Zadbaj o swoje serce

Jeśli chcesz żyć zdrowo i długo, musisz zadbać o dobrą kondycję serca. Możesz to zrobić stosując się do zaleceń Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2019 r.

  1. Zredukuj liczbę spożywanych kalorii, jeśli masz nadwagę lub otyłość.
  2. Odżywiaj się zgodnie z zasadami diety śródziemnomorskiej, w której głównym źródłem tłuszczu są produkty pochodzenia roślinnego, np. oliwa z oliwek czy orzechy.
  3. Zadbaj o aktywność fizyczną (minimum 150 minut tygodniowo).

Wcielenie tych zaleceń w życie pozwali zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia oraz cukrzycy, a dzięki temu lepiej i dłużej żyć.

Najpopularniejsze artykuły

Wysoki poziom cholesterolu a zaburzenia erekcji: czy istnieje zależność?

Wysoki poziom cholesterolu, a w szczególności LDL, to poważne zagrożenie dla zdrowia. Może prowadzić m.in. do rozwoju miażdżycy oraz chorób serca. Co jednak ma wspólnego hiperlipidemia z zaburzeniami erekcji? Wbrew pozorom, istnieje między nimi zależność. Jaka dokładnie? Wyjaśniamy.

Arytmia serca - jak ją rozpoznawać i jak jej zapobiegać?

Arytmia serca – jak ją rozpoznawać i jak jej zapobiegać?

Arytmia to zaburzenie pracy serca objawiające się przyśpieszeniem, zwolnieniem bądź nieregularnością jego pracy. Powody występowania tej dolegliwości […]

Grzanka z jajkiem MOLE (pół-twardo), szczypiorkowym jogurtem, wędzonym łososiem i blanszowanym szpinakiem

Grzanka z jajkiem MOLE (pół-twardo), szczypiorkowym jogurtem, wędzonym łososiem i blanszowanym szpinakiem

Zapraszamy do spróbowania naszej wyjątkowej grzanki z jajkiem MOLE, szczypiorkowym jogurtem, wędzonym łososiem i blanszowanym szpinakiem. To połączenie świeżych, zdrowych składników sprawi, że Twój posiłek będzie nie tylko smaczny, ale i pełen wartości odżywczych. Idealna na szybkie śniadanie lub lekką kolację, ta grzanka z pewnością zadowoli Twoje kubki smakowe. Składniki: Jajko – 1 sztuka (60 […]

Przeczytaj także

Krem z kalafiora z sezamową nutą

Krem z kalafiora z sezamową nutą

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na krem z kalafiora z dodatkiem tahini i czarnego sezamu. Ta zdrowa i pożywna zupa jest doskonałym wyborem na lekki obiad lub kolację. Składniki: 1 łyżka oliwy extra virgin (12 g) 1 łyżka margaryny Optima Cardio (20 g) ½ białej cebuli (40 g) Pół kalafiora (400 g) 2 szklanki bulionu […]

Ogórkowy chłodnik z bazyliowymi tostami

Ogórkowy chłodnik z bazyliowymi tostami

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na orzeźwiający chłodnik z jogurtem naturalnym i fetą, idealny na letnie dni. Do tego pyszne tosty z bazyliowym smarowidłem. Składniki: 2 szklanki jogurtu naturalnego (500 g) 1 ogórek zielony (180 g) 1 ząbek czosnku (1 g) 5 rzodkiewek (25 g) 2 łyżki sera feta (40 g) 1 łyżka koperku (6 […]

Profil lipidowy: czym jest to badanie i kiedy warto je wykonać?

2021-11-28 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Hipercholesterolemia to poważny problem, który dotyczy niemal 20 mln Polaków[1]. […]