5,00

Wczesne objawy chorób neurodegradacyjnych: jak rozpoznać chorobę Alzheimera?

Redakcja Optymalnewybory.pl

30.11.2023

2 minuty czytania

Czy wiesz, że z chorobą Alzheimera zmaga się nawet ok. 21 mln osób na całym świecie[1]? To schorzenie, które krok po kroku odbiera pacjentowi możliwość świadomego przeżywania kolejnych chwil. Im wcześniej zostanie wykryta, tym większa jest szansa na to, że będzie postępować powoli. Jakie objawy mogą być uznane za „czerwone flagi” i skłonić do wykonania diagnostyki? Wyjaśniamy.
Optima Cardio

Alzheimer – podstępna choroba neurodegeneracyjna

Na czym polega alzheimer? Jest to jedna ze zwyrodnieniowych chorób mózgu. Rozwijające się w jej efekcie patologiczne zmiany – tzn. odkładanie się tzw. beta-amyloidu oraz białka tau – sprawiają, że komórki nerwowe w mózgu zaczynają obumierać. Im mniej neuronów, tym bardziej utrudnione jest prawidłowe funkcjonowanie pacjenta. Dlatego pojawiają się coraz poważniejsze zaburzenia poznawcze[2], a pacjent stopniowo traci kontakt z rzeczywistością.

U kogo można podejrzewać alzheimera? Czynniki ryzyka

Co do zasady, choroba Alzheimera nie ma podłoża genetycznego – przypadki niezwiązane z występowaniem chorób neurodegeneracyjnych w rodzinie stanowią aż 95% wszystkich[3]. Co zatem zwiększa ryzyko wystąpienia tego schorzenia?

  • Najważniejsza kwestia to wiek pacjenta. Im bardziej podeszły, tym wyższe ryzyko wystąpienia choroby. Szacuje się, że na alzheimera choruje ponad 5% osób po 65. r.ż. Natomiast w przedziale 85-89 lat mówi się już o zapadalności na poziomie 37-40 na 1000 osób/rok.
  • Schorzenie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
  • Ryzyko rozwoju alzheimera wzrasta u osób chorujących np. na niewydolność serca, cukrzycę typu 2, a także nadciśnienie, jak również tych z zespołem Downa.
  • U osób po 65. r.ż. zagrożenie alzheimerem jest większe u pacjentów z depresją, niedosłuchem czy uszkodzeniem mózgu[4].

Można zatem powiedzieć, że jeśli występują opisane powyżej czynniki ryzyka, a u bliskiej osoby są dostrzegalne wczesne objawy choroby Alzheimera, warto skonsultować się z lekarzem. Diagnostyka tego schorzenia nie jest inwazyjna – kluczowe są badanie neurologiczne i oceniające funkcje poznawcze. Mogą też zostać wykonane tomografia czy rezonans. To pozwoli szybko ustalić, co jest źródłem problemów[5].

Jakie są wczesne objawy choroby Alzheimera?

Na co warto zwrócić uwagę w kontekście alzheimera? Oto kluczowe kryteria rozpoznania tej choroby i przykłady praktyczne tego, jak mogą wyglądać symptomy[6].

Zaburzenia pamięci

Na początku mogą być bardzo łagodne i dotyczyć głównie nowo przyswajanych informacji. Przykładowo pacjent może mieć problem z przypomnieniem sobie:

  • gdzie odłożył codzienne akcesoria – takie jak okulary, opakowania leków czy pilot do telewizora;
  • co działo się kilka godzin wcześniej – np. że spotkał kogoś na zakupach albo miał przekazać ważną informację.

O zapominaniu się mogą też świadczyć:

  • wielokrotne pytanie o te same sprawy w krótkim czasie;
  • pozostawianie rzeczy w sklepie, środkach komunikacji czy kościele.

Problemy z pamięcią – zwłaszcza utrzymujące się przez dłuższy czas, to kluczowy objaw, który powinien niepokoić w kontekście alzheimera.

Łagodne zaburzenia poznawcze

Poza problemami z pamięcią mogą się pojawić kłopoty z orientacją – szczególnie w terenie. Niepokojące może być np. jeśli bliska osoba gubi się w nieznanym miejscu, choćby podczas podróży do oddalonego od domu centrum handlowego czy na drugi koniec miasta.

Na tym etapie można też dostrzec zaburzenia uwagi – trudności w skoncentrowaniu się na rozmowie, czytaniu książki/gazety, oglądaniu wiadomości.

Zmiany osobowości

Pacjent, u którego rozwija się alzheimer, może zacząć się zachowywać inaczej niż dotychczas. Pojawiają się np.[7]:

  • nerwy i frustracja związane z wypieraniem ze świadomości zaburzeń;
  • apatia i przygnębienie;
  • obniżenie pewności siebie;
  • ograniczenie samorozwoju – np. porzucenie do tej pory lubianych hobby;
  • wahania nastroju – także idące w stronę nadmiernej wesołości w sytuacjach, które nie skłaniają do śmiechu.

Pojawienie się takich symptomów powinno skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego, a w dalszej kolejności u neurologa. Chociaż alzheimer jest chorobą, której postęp jest nieuchronny, leczenie może poprawić jakość funkcjonowania pacjenta na co dzień i spowolnić jej rozwój[8]. Nie warto zatem zwlekać z diagnostyką.

[1] https://www.gov.pl/web/psse-siedlce/swiatowy-dzien-choroby-alzheimera-2021

[2] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[3] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[4] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[5] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[6] Za: B. Hausz-Piskosz, K. Buczkowski, Diagnostyka i leczenie choroby Alzheimera w warunkach praktyki lekarza rodzinnego, [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2013, t.7, nr 4, s. 198-207.

[7] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[8] B. Hausz-Piskosz, K. Buczkowski, Diagnostyka i leczenie choroby Alzheimera w warunkach praktyki lekarza rodzinnego, [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2013, t.7, nr 4, s. 198-207.

Najpopularniejsze artykuły

Infografika sport dla serca

Sport dla serca: jaka aktywność fizyczna zapobiega chorobom kardiologicznym? [Infografika]

Czy wiesz, że choroby serca stanowią najczęstszą przyczynę chorób serca na świecie? Już mała ilość ruchu znacznie zwiększa ryzyko zawału, a nawet nagłego zgonu sercowego. Wysiłek energetyczny na poziomie 1000 kcal/tydz. obniża ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca o 20-30%. Wystarczy ok. 30 minut umiarkowanej aktywności dziennie 5x w tygodniu, aby zachować dobre zdrowie! Rusz się […]

Dieta po zawale – dobre praktyki żywieniowe (infografika)

Dieta po zawale serca jest niezwykle istotna w procesie rekonwalescencji oraz w celu zapobiegania kolejnym zdarzeniom sercowo-naczyniowym. Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty, których należy unikać, aby wspierać zdrowie serca i utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

Otyła kobieta z miażdzycą

Nadwaga a miażdżyca – niebezpieczny związek

Miażdżyca to choroba słusznie nazywana „cichym zabójcą”. Potrafi rozwijać się niepostrzeżenie przez lata, by doprowadzić do poważnych problemów sercowych oraz naczyniowych. Jednym z czynników ryzyka zapadnięcia na nią są nadprogramowe kilogramy. Zobacz, dlaczego i sprawdź, co możesz zrobić, aby uchronić się przed miażdżycą. Nadprogramowe kilogramy a miażdżyca – jakie jest powiązanie? Zbyt wysoka masa ciała […]

Przeczytaj także

Szybkie bicie serca. Kiedy stanowi powód do niepokoju?

2021-12-17 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Szybkie bicie serca niepokoi wiele osób – szczególnie jeśli pojawia […]

Czy diety wegańskie i wegetariańskie chronią przed chorobami serca?

Diety bazujące głównie lub wyłącznie na produktach roślinnych zyskują na popularności z roku na rok.

Noworoczne postanowienia sercowca: sprawdź listę!

2022-12-31 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Nowy rok zbliża się wielkimi krokami. A to czas nie […]