Choroba Alzheimera: objawy, przyczyny, profilaktyka (infografika)

 

Choroba Alzheimera to postępujące, nieuleczalne schorzenie neurodegeneracyjne, wpływające na funkcjonowanie mózgu i prowadzące do zaburzeń poznawczych. Rozpoznawanie objawów, zrozumienie przyczyn oraz stosowanie profilaktyki może pomóc w lepszym radzeniu sobie z chorobą.

Objawy choroby Alzheimera obejmują wahania nastroju, zaburzenia pamięci, apatię i rozdrażnienie. Pacjenci często mają trudności z przypominaniem sobie nowo poznanych informacji oraz utrzymaniem skupienia. Spadek aktywności psychicznej objawia się trudnościami w rozumieniu i wykonywaniu zadań, które wcześniej nie stanowiły problemu. Zaburzenia orientacji przestrzennej i czasowej powodują dezorientację, problemy z odnalezieniem się w otoczeniu oraz utratę poczucia czasu. Ponadto, chorym z Alzheimera trudno jest nazywać przedmioty, co utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny choroby Alzheimera nie są do końca znane, ale obejmują czynniki genetyczne, środowiskowe oraz starzenie się mózgu. Istnieją również czynniki ryzyka, takie jak otyłość, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi oraz palenie tytoniu.

W profilaktyce choroby Alzheimera ważne jest utrzymanie zdrowego stylu życia. Należy dbać o zrównoważoną dietę, bogatą w błonnik, witaminy i minerały, a ubogą w tłuszcze nasycone i sól. Regularna aktywność fizyczna, przynajmniej 30 minut dziennie, pomaga utrzymać zdrowie układu krążenia, co wpływa korzystnie na pracę mózgu. Istotna jest również stymulacja umysłowa, np. poprzez naukę języków, czytanie, rozwiązywanie łamigłówek czy uczestnictwo w życiu społecznym. Wszystko to może opóźnić rozwój choroby Alzheimera i wspomóc zdrowy proces starzenia się.

Zaczerpnij wiedzę od ekspertów OPTIMA i zadbaj o swoje zdrowie!

Choroba Alzheimera

 

 

Cała infografika 428 x 2560px : kliknij >>>