5,00

7 nietypowych objawów problemów z sercem. Nie przegap ich!

Redakcja Optymalnewybory.pl

18.11.2022

3 minuty czytania

Choroby układu sercowo-naczyniowego nadal stanowią główną przyczynę zgonów. Wielu z nich można byłoby uniknąć, dzięki szybkiej reakcji na występujące objawy. Warto bowiem mieć świadomość, że wiele sygnałów organizm wysyła z dużym wyprzedzeniem. Dlatego żadnego – nawet tego najdrobniejszego – nie można lekceważyć.

Organizm często wysyła drobne sygnały, chcąc w ten sposób ustrzec przed zbliżającym się zdrowotnym niebezpieczeństwem. Niestety wiele osób je lekceważy, składając na karb szybkiego tempa życia, sytuacjom stresowym czy nawet niewyspaniu się. Warto jednak pamiętać, że choroby serca wcale nie muszą manifestować się bólem w klatce piersiowej. Czasami objawy są dużo bardziej nietypowe.
Optima Cardio

1. Zmęczenie

Odczuwasz ciągłe zmęczenie? Tłumaczysz to jednak natłokiem obowiązków czy niewyspaniem? Chociaż faktycznie właśnie to może być przyczyną, nie lekceważ takiego stanu – szczególnie jeśli do tej pory ci się to nie zdarzało.

Czy wiesz, że niedostateczna ilość krwi tłoczona przez serce może dawać takie objawy? To z kolei stanowi sygnał wskazujący na niewydolność mięśnia sercowego.

2. Zasłabnięcia

Coraz częściej zdarzają ci się zasłabnięcia? Chociaż mogą mieć one różne podłoże, jeśli nie występowały zbyt często, mogą wskazywać na problemy z sercem. Pojawiają się głównie na skutek zaburzeń rytmu serca.

Szczególnie groźne są tzw. omdlenia kardiogenne, których przyczyną są choroby kardiologiczne. Zwykle poprzedzone są bólem w klatce piersiowej, uczuciem kołatania serca[1].

3. Obrzęki

Obrzęki to częsty problem w okresie letnich upałów, co ma związek z zatrzymywaniem wody w organizmie. Niekiedy są następstwem wielogodzinnego stania lub siedzenia, ale po odpoczynku znikają.

Jeżeli jednak obrzęki nie ustępują, mogą świadczyć o patologiach w obrębie układu sercowo-naczyniowego, a nawet w samym sercu[2].

4. Problemy z dziąsłami

Czy wiesz, że problemy z dziąsłami wcale nie muszą być wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej? Jak wynika z obserwacji prowadzonych przez naukowców, istnieje ścisły związek między chorobami dziąseł a zdrowiem serca. Choroby zapalne przyzębia oraz ogniska infekcji zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego[3].

5. Duszność

Trudności w oddychaniu kojarzą się przede wszystkim z chorobami układu oddechowego. Tymczasem duszność, której towarzyszy wrażenie ucisku w klatce piersiowej, może wskazywać na problemy sercowe. Szczególnie nie można lekceważyć objawów, które nie ustępują po odpoczynku.

6. Skórne przebarwienia

Sinica, czyli fioletowo-niebieskie zabarwienie skóry, może świadczyć problemach z sercem. Ma to związek ze zmniejszeniem wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej[4]. Chociaż niekiedy wskazuje na niewydolność oddechową, może być objawem niektórych wad wrodzonych serca.

7. Ból żuchwy

Ból żuchwy, któremu towarzyszą nudności, kołatanie serca czy ucisk w klatce piersiowej, może wskazywać na zawał mięśnia sercowego. Szacuje się, że taki objaw występuje nawet u 10-20% pacjentów[5]. W rzeczywistości ból żuchwy to nic innego jak ból w klatce piersiowej, który promieniuje aż do szczęki.

Chorobom serca można zapobiegać

Sygnałów wysyłanych przez organizm nie można lekceważyć – nawet wtedy, jeśli wydaje ci się, że nie mają żadnego związku z układem sercowo-naczyniowym. W razie ich wystąpienia należy udać się niezwłocznie do lekarza, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Taka diagnostyka, połączona ze zmianą dotychczasowego stylu życia, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz ich powikłań.

Znaczenie ma przede wszystkim zmiana diety – na taką, która ogranicza spożycie tłuszczów zwierzęcych, zwiększa spożycie tłuszczów pochodzenia roślinnego oraz ryb, gdyż podwyższony poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Do codziennego menu warto włączyć sterole roślinne, które obniżają poziom cholesterolu we krwi – znajdziesz je np. w miękkiej margarynie Optima Cardio. Nie bez znaczenia jest również aktywność fizyczna – o umiarkowanej intensywności, trwająca ok. 150 minut tygodniowo, stanowi ważny element profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego[6].

[1] https://pulsmedycyny.pl/przyczyny-nawracajacych-omdlen-trzeba-szukac-az-do-skutku-980435

[2] https://pulsmedycyny.pl/obrzeki-to-czesty-problem-pacjentow-z-chorobami-sercowo-naczyniowymi-1120969

[3] Wpływ zapalenia przyzębia na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego; Agnieszka Anna Wojtkowska, Andrzej Wysokiński; Choroby Serca i Naczyń 2015, 12 (5), 289–294

[4] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154180,sinica

[5] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zawal/62035,zawal-serca

[6] [6] https://pulsmedycyny.pl/rola-aktywnosci-fizycznej-w-profilaktyce-zawalow-i-udarow-1114264

Najpopularniejsze artykuły

Dieta po zawale. Jakich produktów bezwzględnie unikać?

Zawał bardzo często diametralnie zmienia życie pacjenta. Po wyjściu ze szpitala musi on zmienić tryb życia – zadbać zarówno o odpowiednią dawkę ruchu, jak i o zdrową dietę. Właściwe żywienie to jeden z filarów utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi czy poziomu cholesterolu. Co zatem powinno się znaleźć w diecie po zawale, a jakich produktów należy bezwzględnie unikać? Oto najważniejsze informacje.

Nadciśnienie tętnicze

Co to jest nadciśnienie wtórne? Jak je rozpoznać?

Nadciśnienie jest często nazywane „cichym zabójcą” – rozwija się niepostrzeżenie, często przez wiele lat, jednocześnie siejąc w organizmie spustoszenie. W ponad 90% przypadków jego pojawienie się ma charakter pierwotny[1] (bez wyraźnej przyczyny). Istnieje jednak również nadciśnienie wtórne. Jak je rozpoznać? Jak się je leczy? Wyjaśniamy. Nadciśnienie, czyli co? Ciśnienie krwi w ciągu doby dynamicznie się […]

Jakie mięso jeść, by zachować zdrowe serce?

2021-12-23 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Duża liczba Polaków zmagająca się z chorobami sercowo-naczyniowego powinna przyjrzeć […]

Przeczytaj także

Klucz do pamięci: dieta a profilaktyka chorób neurodegradacyjnych

Choroby neurodegeneracyjne dotykają coraz większą liczbę osób, a ryzyko zapadnięcia na nie zwiększa się wraz z wiekiem

Upały a serce: jak dbać o siebie latem?

Wysoka temperatura powietrza, choć bywa bardzo przyjemna, dla niektórych może stanowić poważne zagrożenie. Mowa o osobach, które zmagają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Dieta na nadciśnienie i cholesterol – 7 zasad (infografika)

Prosta dieta może być kluczem do zdrowszego i dłuższego życia. Właściwe odżywianie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu. Oto 7 prostych zasad, które pomogą walczyć z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem