5,00

7 nietypowych objawów problemów z sercem. Nie przegap ich!

Redakcja Optymalnewybory.pl

18.11.2022

3 minuty czytania

Choroby układu sercowo-naczyniowego nadal stanowią główną przyczynę zgonów. Wielu z nich można byłoby uniknąć, dzięki szybkiej reakcji na występujące objawy. Warto bowiem mieć świadomość, że wiele sygnałów organizm wysyła z dużym wyprzedzeniem. Dlatego żadnego – nawet tego najdrobniejszego – nie można lekceważyć.

Organizm często wysyła drobne sygnały, chcąc w ten sposób ustrzec przed zbliżającym się zdrowotnym niebezpieczeństwem. Niestety wiele osób je lekceważy, składając na karb szybkiego tempa życia, sytuacjom stresowym czy nawet niewyspaniu się. Warto jednak pamiętać, że choroby serca wcale nie muszą manifestować się bólem w klatce piersiowej. Czasami objawy są dużo bardziej nietypowe.
Optima Cardio

1. Zmęczenie

Odczuwasz ciągłe zmęczenie? Tłumaczysz to jednak natłokiem obowiązków czy niewyspaniem? Chociaż faktycznie właśnie to może być przyczyną, nie lekceważ takiego stanu – szczególnie jeśli do tej pory ci się to nie zdarzało.

Czy wiesz, że niedostateczna ilość krwi tłoczona przez serce może dawać takie objawy? To z kolei stanowi sygnał wskazujący na niewydolność mięśnia sercowego.

2. Zasłabnięcia

Coraz częściej zdarzają ci się zasłabnięcia? Chociaż mogą mieć one różne podłoże, jeśli nie występowały zbyt często, mogą wskazywać na problemy z sercem. Pojawiają się głównie na skutek zaburzeń rytmu serca.

Szczególnie groźne są tzw. omdlenia kardiogenne, których przyczyną są choroby kardiologiczne. Zwykle poprzedzone są bólem w klatce piersiowej, uczuciem kołatania serca[1].

3. Obrzęki

Obrzęki to częsty problem w okresie letnich upałów, co ma związek z zatrzymywaniem wody w organizmie. Niekiedy są następstwem wielogodzinnego stania lub siedzenia, ale po odpoczynku znikają.

Jeżeli jednak obrzęki nie ustępują, mogą świadczyć o patologiach w obrębie układu sercowo-naczyniowego, a nawet w samym sercu[2].

4. Problemy z dziąsłami

Czy wiesz, że problemy z dziąsłami wcale nie muszą być wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej? Jak wynika z obserwacji prowadzonych przez naukowców, istnieje ścisły związek między chorobami dziąseł a zdrowiem serca. Choroby zapalne przyzębia oraz ogniska infekcji zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego[3].

5. Duszność

Trudności w oddychaniu kojarzą się przede wszystkim z chorobami układu oddechowego. Tymczasem duszność, której towarzyszy wrażenie ucisku w klatce piersiowej, może wskazywać na problemy sercowe. Szczególnie nie można lekceważyć objawów, które nie ustępują po odpoczynku.

6. Skórne przebarwienia

Sinica, czyli fioletowo-niebieskie zabarwienie skóry, może świadczyć problemach z sercem. Ma to związek ze zmniejszeniem wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej[4]. Chociaż niekiedy wskazuje na niewydolność oddechową, może być objawem niektórych wad wrodzonych serca.

7. Ból żuchwy

Ból żuchwy, któremu towarzyszą nudności, kołatanie serca czy ucisk w klatce piersiowej, może wskazywać na zawał mięśnia sercowego. Szacuje się, że taki objaw występuje nawet u 10-20% pacjentów[5]. W rzeczywistości ból żuchwy to nic innego jak ból w klatce piersiowej, który promieniuje aż do szczęki.

Chorobom serca można zapobiegać

Sygnałów wysyłanych przez organizm nie można lekceważyć – nawet wtedy, jeśli wydaje ci się, że nie mają żadnego związku z układem sercowo-naczyniowym. W razie ich wystąpienia należy udać się niezwłocznie do lekarza, który zleci wykonanie odpowiednich badań. Taka diagnostyka, połączona ze zmianą dotychczasowego stylu życia, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz ich powikłań.

Znaczenie ma przede wszystkim zmiana diety – na taką, która ogranicza spożycie tłuszczów zwierzęcych, zwiększa spożycie tłuszczów pochodzenia roślinnego oraz ryb, gdyż podwyższony poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Do codziennego menu warto włączyć sterole roślinne, które obniżają poziom cholesterolu we krwi – znajdziesz je np. w miękkiej margarynie Optima Cardio. Nie bez znaczenia jest również aktywność fizyczna – o umiarkowanej intensywności, trwająca ok. 150 minut tygodniowo, stanowi ważny element profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego[6].

[1] https://pulsmedycyny.pl/przyczyny-nawracajacych-omdlen-trzeba-szukac-az-do-skutku-980435

[2] https://pulsmedycyny.pl/obrzeki-to-czesty-problem-pacjentow-z-chorobami-sercowo-naczyniowymi-1120969

[3] Wpływ zapalenia przyzębia na występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego; Agnieszka Anna Wojtkowska, Andrzej Wysokiński; Choroby Serca i Naczyń 2015, 12 (5), 289–294

[4] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154180,sinica

[5] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zawal/62035,zawal-serca

[6] [6] https://pulsmedycyny.pl/rola-aktywnosci-fizycznej-w-profilaktyce-zawalow-i-udarow-1114264

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Zdrowa dieta, nowe nawyki – jak wytrwać w noworocznych postanowieniach dietetycznych?

Lektura tego artykułu zajmie 5 minut. Końcówka roku to zazwyczaj czas podsumowań i przemyśleń. Staramy się jakoś […]

Kalkulator WHR – jak mierzyć i interpretować wyniki

2021-05-08 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty.   WHR (Waist to Hip Ratio) – to stosunek obwodu talii […]

Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu (sposób Babci)

2021-04-07 Lektura tego artykułu zajmie 3minuty. Wysoki poziom cholesterolu jest ważnym sygnałem, który wysyła nasz organizm. Jeśli […]