Olej z orzecha włoskiego – skład i zastosowanie

Redakcja

6.04.2024

2 minuty czytania

Bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych

Olej z orzecha włoskiego to jasno żółty lub zielonkawy olej pozyskiwany w wyniku tłoczenia miąższu owoców orzechów. Coraz częściej można znaleźć olej z orzecha włoskiego na sklepowych półkach w Polsce. Jego popularność jest jednak znaczne większa w krajach śródziemnomorskich (Francja). Jest również bardzo popularny na skraju półkuli wschodniej: w Australii i Nowej Zelandii.

WARTO WIEDZIEĆ

Zastępowanie tłuszczów nasyconych w diecie, tłuszczami nienasyconymi przyczynia się
do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Olej z orzecha
włoskiego jest jednym z najbogatszych źródeł niezbędnych nienasyconych
kwasów tłuszczowych: linolenowego – omega-3 i linolowego – omega-6
i oleinowego – omega – 9. Zaraz po oleju lnianym i rzepakowym, odznacza się
najkorzystniejszym stosunkiem kwasów n-3 do n-61. Ponadto
obfituje w witaminy E, A i z grupy B.

Warto wiedzieć

Zastępowanie tłuszczów nasyconych w diecie tłuszczami nienasyconymi przyczynia się do utrzymywania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Olej z orzecha włoskiego jest jednym z najbogatszych źródeł niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolenowego – omega-3 i linolowego – omega-6 i oleinowego – omega-9.

Zaraz po oleju lnianym i rzepakowym, odznacza się najkorzystniejszym stosunkiem kwasów n-3 do n-61. Ponadto obfituje w witaminy E, A i z grupy B.

Jak przechowywać olej z orzecha włoskiego?

Olej ten pozyskiwany jest najczęściej w wyniku tłoczenia na zimno. Dlatego warto pamiętać, że bardzo szybko mija termin jego przydatności. Najlepiej przechowywać go w szczelnej butelce z ciemnego szkła, w chłodnym pomieszczeniu. Prawidłowo przechowywany zachowuje świeżość około 3 miesięcy.

Właściwości: Tylko na zimno

Charakterystyczny, orzechowy, słodki posmak połączony z nutą karmelu sprawia, że olej ten sprawdza się jako składnik do sałatek, sosów czy dressingów.

Dobrze sprawdza się także jako dodatek do:

  • naleśników;
  • racuchów;
  • ciast;
  • innych deserów.

Olej z orzecha włoskiego nie nadaje się do smażenia. Nie tylko ze względu na sposób tłoczenia (na zimno), ale przede wszystkim dlatego, że w wyniku podgrzewania staje się gorzki.

Zastosowanie: Nie tylko w kuchni

Poza kuchnią, olej z orzechów włoskich swoje zastosowanie znajduje także jako składnik kosmetyków.

Doskonale nawilża, nadaje skórze miękkość i sprężystość. Dzięki czemu opóźnia procesy starzenia. Poza tym działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.

Przypisy

Łoźna K., Kita A., Styczyńska M.,Biernat J., Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4): 871-875

Najpopularniejsze artykuły

Dieta Seniora

Dieta seniora — 8 produktów zalecanych osobom starszym

Dieta seniora — 8 produktów zalecanych osobom starszym Jesień życia jest okresem, w którym warto szczególnie uważnie zatroszczyć się o dietę. Powód jest prosty: potrzeby starzejącego się organizmu są nieco inne niż w młodzieńczych latach. Na szczęście wcale nie oznacza to, że trzeba rezygnować z ulubionych potraw i smaków. Zobacz, jakie produkty powinny się znaleźć […]

Niskie ciśnienie krwi – co je powoduje? Kiedy jest groźne?

Niskie ciśnienie krwi działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego nie ma potrzeby podejmowania leczenia hipotonii w przebiegu przewlekłej niewydolności krążenia.

Jedz na zdrowie. Jak sezonowe owoce mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego serca?

Lato w pełni: to prawdziwy raj dla miłośników owoców. To właśnie w tym okresie jest ich najwięcej, a ich intensywne kolory oraz soczystość inspirują do przygotowywania smacznych posiłków i przekąsek.

Przeczytaj także

Król sezonu: rabarbar w kuchni

Król sezonu: rabarbar w kuchni

Rabarbar, czyli rzewień ogrodowy, to niskokaloryczne warzywo pełne cennych minerałów i witamin. Najlepiej smakuje w sezonie, czyli […]

Dieta niskocholesterolowa. Kto powinien na nią przejść?

2021-11-30 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Rośnie liczba Polaków zmagających się z hipercholesterolemią – szacuje się, […]

Wyniki EKG. Z czego się składają i jak je odczytywać?

2021-08-26 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Wyniki EKG, czyli elektrokardiografii są niezbędne podczas diagnostyki prowadzonej w […]