5,00

Dieta DASH – zdrowa dieta dla serca

Redakcja Optymalnewybory.pl

13.06.2021

3 minuty czytania

Lektura zajmie 3 minuty.
2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 5,00)
Loading...


Popularność diety DASH (Dietary Approach to Stop Hypertension) rośnie z roku na rok. Jest to dieta polecana szczególnie dla osób z wysokim nadciśnieniem, jednakże śmiało może stosować ją każdy, kto dba o zdrową dietę dla serca. Koniecznie zapoznaj się, na czym polega fenomen tego sposobu żywienia.  

Stosowanie diety DASH pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu oraz w szybkim tempie pomaga uporać się z nadprogramowymi kilogramami. Śmiało możemy stwierdzić, iż nie dość, że dbasz o sylwetkę, to dodatkowo zapewniasz sobie dobrą dietę dla serca.

Na czym polega dieta DASH?

Dieta DASH to dieta opracowana przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwionośnego, którzy odnaleźli związek pomiędzy spożywaniem pewnej grupy produktów, a wzrostem ciśnienia tętniczego. Według badań, dieta DASH obniża ciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko zawału serca, wystąpienia choroby wieńcowej oraz przyczynia się do zachowania odpowiedniej równowagi lipidowej, utrzymując właściwy stosunek poziomu cholesterolu frakcji HDL do LDL.

Do kogo dieta DASH?

Dieta ta rekomendowana jest, jako element profilaktyki w chorobach związanych z nadciśnieniem, a także dla osób dbających o zdrową dietę. Co więcej dieta ta może stać się sposobem na życie. Dostarcza ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mineralnych oraz uczy właściwego podejścia do zdrowego odżywiania. Jest, więc dla każdego.

Dietę DASH powinny stosować wszystkie osoby, borykające się z problemami z nadciśnieniem. Poprzez ograniczenie szkodliwych tłuszczów nasyconych i trans oraz zwiększenie ilości tłuszczów roślinnych, pomaga ona także obniżyć poziom złego cholesterolu LDL. Pomimo, iż nie jest to typowa dieta odchudzająca, poprzez ograniczenie spożycia produktów przetworzonych, może się ona przyczynić do utraty zbędnych kilogramów.

DASH, czyli koniec z sodem?

Dieta DASH to łatwe i bezpieczne zalecenia żywieniowe.  Podstawową zasadą jest ograniczenie spożycia soli, a dokładnie sodu, który podnosi ciśnienie. Nadmiar sodu przyczynia się do szybkiego gromadzenie wody oraz rozcieńcza sód we krwi, a to z kolei powoduje zwiększenie ciśnienia w naczyniach krwionośnych.

Dlatego też, osoby stosujące DASH nie powinny dostarczać więcej niż 5-6g soli dziennie. Gotowe produkty często zawierają duże ilości sodu, dlatego należy uważnie czytać etykiety oraz wybierać żywność nieprzetworzoną, naturalną. Spróbuj zastąpić sól ziołami, bądź innymi przyprawami.

Założenia diety DASH

Sposób odżywania oparty nazasadach DASH jest bardzo różnorodny. Podstawą diety są warzywa, owoce, produkty zbożowe oraz przetwory mleczne. Białe pieczywo i makarony, zamieniamy na brązowy ryż i chleb razowy. Zdrowa dieta powinna dostarczać ok. 2000 kalorii. Spożywane produkty podzielone są na trzy główne posiłki i dwie przekąski. Jednak należy pamiętać, że zapotrzebowanie kaloryczne, może się różnić w zależności od indywidualnego zapotrzebowania organizmu.

Staraj się dostarczać ok. 4 porcji warzyw i 2 porcji owoców. Nie zapomnij również o zamianie tłuszczów nasyconych na oleje roślinne, takie jak np. oliwa z oliwek. Warto ograniczyć mocną kawę oraz dostarczać, co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. Dlatego pij dużo zielonej herbaty i wody mineralnej. Aby wzmocnić swoje serce, ogranicz palenie papierosów oraz picie alkoholu.

Przykładowe menu na diecie DASH

Śniadanie:

  • Owsianka z suszonymi owocami, orzechami i bananem
  • Filiżanka zielonej herbaty

Przekąska:

  • Jabłko, bądź grejpfrut

Obiad:

  • Zupa krem z dyni
  • Filet z dorsza
  • 4 łyżki ryżu brązowego
  • Brokuły

Przekąska:

  • Sok warzywny

Kolacja:

  • 2 kromki chleba żytniego na zakwasie
  • 1 łyżeczka margaryny funkcjonalnej  Optima Cardio
  • 2 plasterki szynki z piersi kurczaka
  • pomidor, ogórek

Zobacz inne diety: dieta niskocholesterolowa, nisko węglanowa, po zawale, śródziemnomorska, przy nadciśnieniu tętniczym, wegetariańska, wegańska, dla serca, lekkostrawna, na wzmocnienie odporności, ketogenna.

Najpopularniejsze artykuły

Wegetarianizm. Czy pomaga utrzymać prawidłowy poziom dobrego cholesterolu?

2021-07-11  Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty. Szacuje się, że nawet 20 mln Polaków ma zbyt wysoki poziom […]

8 objawów chorób serca, które powinny Cię zaniepokoić

Choroby serca to obecnie najczęstsza przyczyna zgonów na świecie

7 prostych nawyków żywieniowych, które wesprą Twoje serce!

2022-03-18 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Choroby układu sercowo-naczyniowego rozwijają się „podstępnie”, przez wiele lat nie […]

Przeczytaj także

Czym są tłuszcze trans i dlaczego należy ich unikać?

2021-11-29 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Chociaż spożywanie tłuszczów kojarzy się głównie z negatywnym wpływem na […]

Aktywność sportowa po zawale serca: czy należy jej unikać?

2022-03-30 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Przebyty zawał to poważne obciążenie mięśnia sercowego, dlatego nieodłącznym elementem […]

Dobry i zły cholesterol

Dietetyk wyjaśnia: Rola diety w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Jakich produktów unikać?

Około 20 milionów Polaków ma problem z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, a  głównymi przyczynami tego stanu są m.in. nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia. Jakie produkty przyczyniają się do hipercholesterolemii i co trzeba zrobić, by cieszyć się dobrym zdrowiem? Na te pytania odpowiada dietetyk Jadwiga Przybyłowska Skąd się bierze cholesterol w organizmie człowieka i skąd […]