5,00

Szybkie bicie serca. Kiedy stanowi powód do niepokoju?

Redakcja Optymalnewybory.pl

17.12.2021

2 minuty czytania

Szybkie bicie serca niepokoi wiele osób – szczególnie jeśli pojawia się coraz częściej. Kojarzy się bowiem z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Warto poznać typowe przyczyny kołatania serca, by – w razie niepokojących objawów – móc im szybko przeciwdziałać.

Optima Cardio

Fizjologicznie serce bije miarowo – wykonuje 60-80 uderzeń w ciągu minuty. Częstotliwość ulega jednak zmianie, m.in. w zależności od wykonywanych czynności. Szacuje się, że podczas wysiłku fizycznego (w zależności od stopnia intensywności ćwiczeń) liczba uderzeń rośnie nawet do 90-180 w ciągu minuty. Natomiast podczas snu serce bije znacznie wolniej, w ciągu minuty wykonując zaledwie 40-60 uderzeń.

Szybkie bicie serca – jak je rozpoznać?

Szybkie bicie serca, określane również jako kołatanie, to subiektywne uczucie – pojawia się wrażenie, że serce zaraz „wyskoczy” z piersi. Akcja serca przyspiesza wówczas, gdy dojdzie do zaburzenia wytwarzania impulsów elektrycznych na skutek różnych czynników zewnętrznych.

Przyczyna szybkiego bicia serca może mieć różne podłoże. Najczęściej wynika z:

  • intensywnego wysiłku fizycznego,
  • stresu,
  • silnych emocji,
  • przyjęcia dużej ilości kofeiny, środków odurzających, alkoholu, nikotyny,
  • przyjmowania niektórych leków.

O szybkim biciu serca można mówić wówczas, gdy uderza ono z częstotliwością przekraczającą 100 uderzeń na minutę.

Przyczyna szybkiego bicia serca – możliwości

Trudno o wskazanie jednej konkretnej przyczyny przyspieszonego bicia serca – dolegliwość ta może mieć bardzo zróżnicowane podłoże.

Niekiedy kołatanie serca może zwiastować:

  • niedokrwistość,
  • nadczynność tarczycy,
  • hipoglikemię,
  • arytmię serca,
  • choroby o podłożu psychicznym.

Dlatego przyspieszonego bicia serca nie można lekceważyć – szczególnie jeśli nie ma ono związku z przeżywanymi emocjami, silnym stresem, chorobami przebiegającymi z wysoką gorączką czy spożyciem środków stymulujących.

Przyspieszone bicie serca – kiedy jest powodem do zmartwień?

Z uwagi na to, że przyczyna przyspieszonego bicia serca może być różna, warto wsłuchać się w inne sygnały wysyłane przez organizm. Kołataniu mogą towarzyszyć np.:

  • bladość,
  • ból głowy,
  • spadek koncentracji,
  • nadmierna potliwość,
  • ucisk i ból w klatce piersiowej,

Wiele także zależy od tego, czy przyspieszone bicie serca ma związek z konkretną jednostką chorobową. Jeśli stanowi jeden z objawów:

  • nadczynności tarczycy – wówczas dodatkowymi symptomami mogą być np. drżenie rąk, utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny, wzmożona potliwość, osłabienie mięśni[1];
  • arytmii serca – wśród dodatkowych sygnałów wysyłanych przez organizm można zauważyć np. zawroty głowy, kłucie w okolicy przedsercowej, duszności[2].

Jeśli masz pewność, że przyczyna przyspieszonego bicia serca nie ma żadnego związku ze stresem czy spożyciem nadmiernej ilości kawy, warto niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Przyspieszone bicie serca – dokładna diagnoza

Przyspieszone bicie serca może mieć związek z poważnymi chorobami serca, dlatego warto przeprowadzić szczegółową diagnozę. Jest to szczególnie wskazane w przypadku osób, które:

  • odczuwają duszności, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej,
  • zmagają się z kołataniem serca o innym niż do tej pory charakterze – np. jest bardziej nasilone, pojawia się z większą częstotliwością[3].

Jeśli przyczyna przyspieszonego bicia serca będzie wynikała z choroby, wówczas przeprowadzone badania pozwolą ją wykryć. W pierwszej kolejności wykonuje się badania laboratoryjne, które polegają na pobraniu próbki krwi w celu oznaczenia:

  • stężenia TSH,
  • poziomu hormonów tarczycowych.

Pozwoli to na wykluczenie lub stwierdzenie nadczynności tarczycy – choroby, której jednym z objawów jest właśnie przyspieszona akcja serca.

Kolejnym krokiem może okazać się wykonanie elektrokardiogramu (EKG). Podczas tego badania możliwa jest ocena pracy serca oraz wykrycie istnienia ewentualnych nieprawidłowości.

Przyspieszone bicie serca – jak temu przeciwdziałać?

Sposób postępowania w przypadku powtarzających się epizodów kołatania serca zależy od przyczyny problemu. Jeśli ma to związek z istnieniem konkretnej choroby, należy rozpocząć jej leczenie. Jeżeli natomiast wynika ze stresu, silnych emocji wypijania dużej ilości kawy czy stosowania środków stymulujących, zaleca się wyeliminowanie czynników odpowiadających za przyspieszenie akcji serca.

Jeśli incydenty kołatania serca zdarzają się często, prowadź obserwacje. Zapisuj okoliczności towarzyszące, ponieważ ułatwi to rozpoznanie przyczyny – szczególnie wtedy, gdy badania diagnostyczne nie będą wskazywać na żadną chorobę.

[1] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.6.

[2] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154039,kolatanie-serca

[3] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154039,kolatanie-serca

Najpopularniejsze artykuły

Arytmia serca. Jak ją rozpoznać?

2021-06-30 Lektura tego artykułu zajmie 5 minut. Arytmia serca to poważny problem zdrowotny, który może dotyczyć nawet 1 […]

Problemy z koncentracją: czy zawsze są wynikiem roztargnienia?

Problemy z koncentracją i pamięcią mogą dotknąć każdego. Warto wiedzieć, jak im zapobiegać i jak zmienić swoje nawyki, gdy takie trudności się pojawią. Co wpływa pozytywnie na pamięć i skupienie?

Nagła śmierć sercowa: co ją powoduje? Czy można jej zapobiec?

Nagła śmierć sercowa (z ang. sudden cardiac death – SCD) to termin stosowany w odniesieniu do osób, u których wystąpił niespodziewany zgon. W przeciwieństwie do nagłej śmierci, w tym przypadku pacjent zazwyczaj miał zdiagnozowaną wrodzoną lub nabytą wadę serca czy naczyń.

Przeczytaj także

Jak obniżyć tętno? Przyczyny zbyt wysokiego pulsu

2022-04-01 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Tętno stanowi odzwierciedlenie pracy układu sercowo-naczyniowego. Jeśli jest nieprawidłowe, wówczas […]

Badanie poziomu cholesterolu: kiedy bezwzględnie należy je wykonać?

 Lipidogram to badanie laboratoryjne, które pozwala na oznaczenie poziomu lipidów w osoczu krwi. Polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej, a następnie analizie pod kątem takich parametrów jak:

cholesterol całkowity,
cholesterol LDL,
cholesterol HDL,
trójglicerydy.

Ból w klatce piersiowej: co oznacza? Kiedy wymaga reakcji?

Ból w klatce piersiowej może wskazywać na wiele różnych problemów zdrowotnych – począwszy od nerwicy czy refluksu, aż po zawał serca czy zator płucny.