5,00

Frakcja wyrzutowa serca. Czym jest i na co wpływa?

Redakcja Optymalnewybory.pl

18.08.2021

2 minuty czytania

Serce jest kluczowym organem dla prawidłowej pracy całego organizmu. Od funkcjonowania tej mięśniowej pompy ssąco-tłoczącej zależy sprawny przepływ krwi do naczyń, a co za tym idzie – dostawa tlenu oraz substancji odżywczych do każdej komórki ciała. Jego praca może być oceniona pod wieloma względami. Jednym z kluczowych parametrów, które umożliwiają określenie kondycji mięśnia serca, jest frakcja wyrzutowa. Dowiedz się, czym dokładniej jest.

 Frakcja wyrzutowa serca – co to jest?

Frakcja wyrzutowa jest parametrem sercowym, który odnosi się wyłącznie do lewej komory serca. Definiuje się ją jako stosunek objętości lewej komory w momencie wyrzutu krwi do objętości końcowo rozkurczowej[1]. Chodzi zatem o procentowe określenie:

 • jak bardzo zmienia się objętość lewej komory serca w czasie jej pracy,
 • jaki procent krwi jest wyrzucany z niej, gdy następuje skurcz.

Warto wiedzieć, że frakcja wyrzutowa serca nigdy nie osiąga 100%, co oznacza, że serce nigdy nie jest w stanie wyrzucić na raz tyle samo krwi, ile do niego powróciło żyłami.
Optima Cardio

Jak sprawdza się frakcję wyrzutową lewej komory serca?

Frakcję wyrzutową można zmierzyć metodami nieinwazyjnymi – podczas badania EKG lub, jeśli nie jest możliwe jego przeprowadzenie, w trakcie ECHO serca, metodą Simpsona[2]. To jeden z parametrów, który pozwala wykonać diagnostykę w kierunku niewydolności serca.[3] Dawniej stosowało się również inwazyjną wentrykulografię, jednak obecnie z uwagi na większą precyzję badań nieinwazyjnych się jej nie właściwie stosuje.

Zasadniczo, im wyższy poziom frakcji wyrzutowej, tym lepsza sprawność serca i tym efektywniejsze rozprowadzanie natlenionej krwi do komórek ciała. Jej wielkość jest oznaczana przy każdej ocenie czynności serca.

Jakie są wskazania do wykonania oceny frakcji wyrzutowej?

 Ocena frakcji wyrzutowej i innych parametrów sercowych jest wskazana przede wszystkim przy diagnostyce w kierunku niewydolności serca[4]. Może być więc zalecona np. jeśli pacjent zgłasza objawy takie jak:

 • duszności,
 • uczucie stałego zmęczenia i znużenia,
 • obrzęki wokół kostek,
 • napadowa duszność nocna.

Jako że do niewydolności mięśnia serca może doprowadzić każda choroba układu sercowo-naczyniowego[5], w tym np. miażdżyca, badanie może być też zalecone przy stwierdzeniu nadciśnienia czy podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi.

Frakcja wyrzutowa – norma

Jaka jest norma frakcji wyrzutowej? Jest ona określana na poziomie 55-75%[6]. Niepokój mogą budzić niższe wartości, ponieważ mogą one wskazywać na skurczową niewydolność serca.

Zgodnie z klasyfikacją European Society of Cardiology (ESC), pacjentów z niewydolnością serca klasyfikuje się ze względu na parametr frakcji wyrzutowej do jednej z trzech grup:

 • przy frakcji wyrzutowej większej lub równej 50% mowa o niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową,
 • przy wyniku na poziomie 40-49% wskazuje się na niewydolność serca z pośrednią frakcją wyrzutową,
 • poniżej 40% jest to niewydolność serca ze zmniejszoną frakcją wyrzutową.

Warto podkreślić, że im niższa wartość frakcji wyrzutowej poniżej normy, tym poważniejszy jest stan pacjenta. Wynika to z większego stopnia uszkodzenia mięśnia sercowego.[7]

Zadbaj o kondycję swojego serca

 Zależy Ci na tym, aby Twoje serce było zdrowe i skutecznie pompowało krew do wszystkich komórek ciała? W dużym stopniu zależy to od Twojego stylu życia. Bardzo szkodliwe dla serca są m.in. wysoki poziom cholesterolu LDL czy nadciśnienie. Aby zwiększyć swoje szanse na zachowanie dobrego zdrowia:

 • zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu – zalecane jest minimum ok. 30-45 min aktywności fizyczne dziennie[8],
 • postaw na zdrowo zbilansowaną dietę – ogranicz ilość spożywanej soli, a tłuszcze zwierzęce, tam gdzie to możliwe, zastąp roślinnymi. Możesz np. zamienić masło na margarynę Optima Cardio, która zawiera roślinne sterole pozwalające zredukować poziom cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g, w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[9],
 • rzuć palenie papierosów i zrezygnuj z alkoholu.

Te proste kroki mogą zmienić Twoje życie na lepsze. Spróbuj!

Podsumowanie

Co to jest frakcja wyrzutowa serca?

Frakcja wyrzutowa jest parametrem sercowym, który odnosi się wyłącznie do lewej komory serca. Definiuje się ją jako stosunek objętości lewej komory w momencie wyrzutu krwi do objętości końcowo rozkurczowej[1]. Chodzi zatem o procentowe określenie:
- jak bardzo zmienia się objętość lewej komory serca w czasie jej pracy,
- jaki procent krwi jest wyrzucany z niej, gdy następuje skurcz.

Jaka jest norma frakcji wyrzutowej serca?

Jest ona określana na poziomie 55-75% Niepokój mogą budzić niższe wartości, ponieważ mogą one wskazywać na skurczową niewydolność serca.

[1] https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/download/28646/23415

[2] j.w.

[3] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ejhf.1071

[4] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca

[5] j.w.

[6] https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/download/28646/23415

[7] https://kardiologia.mp.pl/publikacje/postepy/213709,niewydolnosc-serca-postepy-2018-2019

[8] https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/

[9] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Jak radzić sobie z hiperlipidemią? Poradnik

Hiperlipidemia to zaburzenie, które najczęściej określa się potocznie jako podwyższony cholesterol. Mówiąc dokładniej to stan, w którym po przeprowadzeniu badań krwi w jej osoczu wykryto podwyższone stężenie

Diety, których należy się wystrzegać

Przechodząc na dietę, dokonujemy szeregu zmian w naszym zwyczajowym sposobie żywienia się. Jeśli naszym celem jest spadek […]

7 rzeczy, które mogą podnieść ciśnienie krwi

[21-07-2021]Lektura tego artykułu zajmie 4 minuty. Nadciśnienie tętnicze stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia – szczególnie, […]