Czy produkty mleczne są dobre dla serca?

Redakcja Optymalnewybory.pl

13.02.2020

3 minuty czytania

Dobrze zbilansowana zdrowa dieta korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie oraz wspomaga właściwe funkcjonowanie układu krążenia. Zdrowe posiłki dla serca, to posiłki jak najbardziej urozmaicone.

Uwagę należy zwracać nie tylko na jakość produktów, ale również na ich ilość. Komponując dietę dla serca nie należy zapominać o tym, by w ciągu dnia spożyć kilka porcji chudego mleka i jego przetworów.

Czy spożywamy wystarczającą ilość wapnia?

Badania przeprowadzone w ramach programu „1000 wizyt dla serca” wykazały, iż tylko 16,5% uczestników spożywało zalecane minimum 2 porcje produktów mlecznych przed rozpoczęciem dietoterapii. W diecie ponad 1/3 pacjentów produkty te obecne były tylko kilka razy w tygodniu.

Po edukacji żywieniowej 1/3 pacjentów wprowadziła mleko i jego przetwory do co najmniej 2 posiłków dziennie, natomiast około 40% uczestników spożywało 1 porcję produktów mlecznych dziennie.

Jakie produkty mleczne wybrać?

Produkty pochodzenia zwierzęcego zazwyczaj zawierają znaczne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu. Składniki te spożywane w nadmiernej ilości niekorzystnie wpływają na układ krążenia. Dlatego też zaleca, aby wybierać produkty chude. Unikać należy czystych tłuszczów zwierzęcych takich jak masło czy smalec. Przeciwwskazane są również tłuste mleko i śmietana.

Chude mleko i jego przetwory – dlaczego nie warto z nich rezygnować?

W codziennym jadłospisie powinny się pojawiać co najmniej 2 porcje chudych produktów mlecznych, w postaci mleka, jogurtu, kefiru czy maślanki. Są one przede wszystkim bardzo wartościowym źródłem wapnia, który przyswajany jest z nich przez organizm w około 30%. Pierwiastek ten, obok magnezu, potasu i sodu odgrywa ważną rolę w naszym organizmie m.in. dba o dobre funkcjonowanie układu krążenia. Należy podkreślić, że jedna porcja (1 szklanka) mleka, jogurtu czy kefiru dostarcza około 230 mg tego pierwiastka.

Wartościowy wapń

Wapń odgrywa kluczową rolę w wielu procesach fizjologicznych nie tylko układu kostno-szkieletowego, ale również nerwowego, mięśniowego i krążenia. Uczestniczy między innymi w procesie skurczu mięśni, przewodnictwie nerwowym, uwalnianiu hormonów czy krzepnięciu krwi. Aż 99% zasobów ustrojowych tego pierwiastka zlokalizowane jest w kościach. Całkowita jego zawartość w organizmie stanowi około 1,4-1,6% masy ciała, co daje około 1-1,2 kg.

Na stężenie wapnia w surowicy krwi wpływa przede wszystkim jego ilość spożyta z żywnością, a także stopień wchłaniania w przewodzie pokarmowych oraz wydalanie z moczem. Właściwie zbilansowana dieta dorosłego człowieka powinna dostarczać około 800 mg tego pierwiastka.

Rola wapnia a choroby układu krążenia

Wiele badań naukowych udowodniło, iż zwiększone spożycie wapnia z dietą wpływać może na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ma to istotne znaczenie również w profilaktyce chorób serca i naczyń. Dodatkowo, badanie przeprowadzone na ponad 85 000 kobiet w wieku 34-59 lat wykazało, iż zbyt niskie spożycie wapnia może zwiększać ryzyko udaru mózgu u kobiet w średnim wieku.

Cenne probiotyki

Należy również podkreślić fakt, że mleczne produkty fermentowane doskonale wspomagają funkcję obronną naszych jelit, dzięki zawartości probiotyków. Probiotyki, czyli pałeczki kwasu mlekowego zapewniają równowagę flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, która stanowi „tarczę obronną” naszego organizmu. Badania naukowe dowodzą również, iż probiotyki mogą wpływać na obniżenie stężenia cholesterolu LDL.

Najpopularniejsze artykuły

Wskaźnik BMI – szybki sposób na kontrolę wagi

Wskaźnik BMI (body mass index), zwany również wskaźnikiem Queteleta II, jest jednym z najprostszych wskaźników stanu odżywienia. […]

Dieta śródziemnomorska i jej wpływ na serce

2021-12-15 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Mimo rosnącej świadomości wśród Polaków, choroby układu sercowo-naczyniowego nadal stanowią […]

Skutki długotrwałego stresu dla serca — co musisz wiedzieć?

Stres to we współczesnym świecie „chleb powszedni” dla większości osób.

Przeczytaj także

Jakie tłuszcze wpływają na poziom cholesterolu?

2022-03-18 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Tłuszcze to niezwykle ważny makroskładnik, którego nie może zabraknąć w […]

Żółtaki – jak powstają? Czy są groźne?

W okolicach oczu, na skórze łokci czy kolan zauważasz żółte zmiany skórne? To mogą być żółtaki, które świadczą o zaburzeniach gospodarki lipidowej.

Minestrone z pieczona papryką

Minestrone z pieczona papryką

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na zupę warzywną z pieczoną papryką. To zdrowe i niskokaloryczne danie pełne witamin i minerałów. Składniki: 1 żółta cukinia (300 g) 1 cebula (60 g) Garść fasolki szparagowej (200 g) Kilka różyczek brokuła (150 g) Kilka różyczek kalafiora (150 g) Kilka plasterków pora (40 g) 1 l bulionu 1 łyżka […]