4,57

Serce w pandemii: czy COVID-19 wpływa na choroby sercowo-naczyniowe?

Redakcja Optymalnewybory.pl

8.02.2022

3 minuty czytania

Serce w pandemii: czy COVID-19 wpływa na choroby sercowo-naczyniowe?

COVID-19 to choroba, której skutki można odczuwać nawet w przypadku łagodnego przebiegu. Stanowi poważne zagrożenie dla serca, dlatego warto sprawdzić jego kondycję  po przechorowaniu – niezależnie od stopnia nasilenia objawów. Szczegółowa diagnostyka pozwoli na wykrycie ewentualnych problemów i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Mianem COVID-19 określa się zespół objawów – głównie ze strony układu oddechowego, wywołanych przez koronawirusa SARS-Cov-2. Zalicza się do nich m.in. kaszel suchy, gorączkę, duszność[1]. Przy cięższym przebiegu może pojawić się również zapalenie płuc, któremu towarzyszy ostra niewydolność oddechowa[2].

Przechorowanie COVID-19 a kondycja serca

COVID-19 może mieć różny przebieg – od bezobjawowego, poprzez łagodny, a skończywszy na stanach zagrażających życiu. Samo wyzdrowienie nie oznacza jednak, że choroba została zażegnana. W związku z tym, że koronawirus Sars-Cov-2 silnie oddziałuje na organizm, może zasiać poważne spustoszenie – także u osób bez wyraźnych objawów.

Coraz częściej mówi się o wpływie koronawirusa Sars-Cov-2 na serce, co potwierdzają wyniki badań naukowych. Hiszpańscy naukowcy przeanalizowali wyniki badań laboratoryjnych, rezonansu magnetycznego i EKG pracowników służby zdrowia. U 40% osób stwierdzono zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia[3].

Ponadto obserwacje pokazują, że przechorowanie COVID-19 może skutkować wieloma innymi powikłaniami kardiologicznymi. Zalicza się do nich m.in.:

  • zawał serca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • niewydolność serca,
  • duszności pojawiające się w trakcie wysiłku fizycznego,
  • bóle w klatce piersiowej.

Okazuje się, że często – szczególnie w przypadku ciężkiego przebiegu choroby z objawami ostrej niewydolności oddechowej – dochodzi do niewydolności serca. Ma to związek z powstającą tzw. burzą cytokin, która może powodować uszkodzenie wielu innych narządów – w tym serce[4].

Warto przy tym podkreślić, że powikłania po COVID-19 dotykające układu sercowo-naczyniowego mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach od wyzdrowienia. Występują nie tylko o starszych osób obciążonych chorobami współistniejącymi, ale również u pacjentów młodych – nieobciążonych żadnymi schorzeniami przewlekłymi.
Optima Cardio

Jak sprawdzić stan serca po przechorowaniu COVID-19?

Niezależnie od tego, z jak ciężkim przebiegiem choroby się zmagałeś i czy po przechorowaniu odczuwasz jakiekolwiek objawy zespołu postcovidowego, warto sprawdzić kondycję serca. Pomoże w tym komplet badań, które pozwolą na ocenę stanu mięśnia sercowego.

  • Echo serca

Echo serca należy do badań obrazowych, które pozwala na szybką i bezinwazyjną ocenę poszczególnych elementów serca – w tym jam oraz zastawek. Widoczne upośledzenie czynności skurczowej mięśnia sercowego może wskazywać na rozwój choroby wieńcowej[5].

  • EKG

EKG (elektrokardiografia) jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które umożliwia wykrycie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego.

  • Badania laboratoryjne

W ocenie kondycji serca pomagają również badania laboratoryjne. Chociaż podstawą jest morfologia krwi, warto wykonać dodatkowe oznaczenia.

D-dimery to jeden z głównych parametrów, który pozwala na zdiagnozowanie chorób zakrzepowych. Podwyższony poziom, przekraczający obowiązujące normy, może wskazywać na wystąpienie incydentów zakrzepowo-zatorowych.

Kinaza keratynowa (CK) to oznaczenie poziomu enzymu, który bierze udział w przemianach energetycznych organizmu. Jego podwyższony poziom może wskazywać m.in. na choroby mięśnia sercowego – zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego, uraz serca.

Troponina – podobnie jak kinaza keratynowa – należy do grupy biomarkerów sercowych[6]. Jest enzymem, którego podwyższone stężenie może świadczyć o zawale serca.

Trudno jest przewidzieć przebieg COVID-19 i ocenić ryzyko wystąpienia sercowego zespołu postcovidowego, dlatego zawczasu warto zadbać o kondycję swojego serca. Podstawą jest odpowiednia dieta – z ograniczeniem produktów będących źródłem tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych, wspomagana regularną aktywnością fizyczną.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/225676,koronawirus-najnowsze-informacje

[2] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/225676,koronawirus-najnowsze-informacje

[3] https://www.dicardiology.com/article/long-term-cardiovascular-impact-covid-19

[4] https://podyplomie.pl/medycyna/34523,zakazenie-sars-cov-2-a-choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego-wybrane-zagadnienia

[5] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/62359,echokardiografia-serca-echo-serca

[6] https://kardiologia.mp.pl/wytyczne/covid/235857,choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego-wczasie-pandemii-covid-19

Najpopularniejsze artykuły

Aktywność fizyczna a zdrowie mózgu: jak unikać demencji?

Badania pokazują, że aktywność to jeden z kluczowych elementów profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych

Wino a ciśnienie

Alkohol w diecie sercowca: fakty i mity

Wpływ alkoholu na serce to temat, który budzi wiele kontrowersji i często wywołuje dyskusje. Czy faktycznie lampka czerwonego wina dziennie może przynieść korzyści? A może spożycie nawet najmniejszej ilości alkoholu to poważne zagrożenie dla sercowca? Sprawdźmy, jak wygląda rzeczywistość. Alkohol może zaszkodzić sercu – FAKT Dbasz o serce, więc unikasz alkoholu? Takie podejście ma swoje […]

Wafle ryżowe z miodem

Wafle ryżowe z miodem, fetą, tymiankiem i pistacjami

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na wafle ryżowe z miodem, fetą, tymiankiem i pistacjami. To zdrowa i smaczna propozycja na szybką przekąskę lub lekki posiłek, która łączy w sobie różnorodne smaki i wartości odżywcze. Idealna dla miłośników słodko-słonych kombinacji, dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Składniki: 2 wafle ryżowe 2 łyżeczki Optimy Potas + (10 g) […]

Przeczytaj także

Makaron gryczany z brokułami, migdałami, sosem pomarańczowym

Makaron gryczany z brokułami, migdałami, sosem pomarańczowym

Makaron gryczany z brokułami, migdałami, sosem pomarańczowym to doskonała propozycja dla miłośników zdrowej kuchni, łącząca wyjątkowe smaki i wartości odżywcze. Delikatny brokuł, pożywny makaron gryczany oraz aromatyczny sos pomarańczowy z imbirem i miodem tworzą kompozycję, która zadowoli każde podniebienie. Płatki migdałowe dodają chrupkości i delikatnie słodkiego smaku, podkreślając wyjątkowy charakter potrawy. Składniki: 1/2 brokuła (200 […]

Ogórkowy chłodnik z bazyliowymi tostami

Ogórkowy chłodnik z bazyliowymi tostami

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na orzeźwiający chłodnik z jogurtem naturalnym i fetą, idealny na letnie dni. Do tego pyszne tosty z bazyliowym smarowidłem. Składniki: 2 szklanki jogurtu naturalnego (500 g) 1 ogórek zielony (180 g) 1 ząbek czosnku (1 g) 5 rzodkiewek (25 g) 2 łyżki sera feta (40 g) 1 łyżka koperku (6 […]

Dieta niskosodowa — jak ograniczyć sól w diecie?

Sód to jeden z pierwiastków, które występują w organizmie człowieka, głównie w płynach pozakomórkowych i wewnątrzkomórkowych[1]. Jest dostarczany wraz z dietą. Odgrywa ważną rolę dla zdrowia, jednak jego nadmiar może być problematyczny. Zobacz, komu jest zalecana dieta niskosodowa i jak ograniczyć sól w diecie. Jaką rolę w organizmie odgrywa sód? Sód to jeden z elektrolitów. Składnik […]