5,00

Profilaktyka narządu wzroku: jak dbać o oczy?

Redakcja Optymalnewybory.pl

29.10.2021

2 minuty czytania

Statystyki podają, że nawet 50% polskiego społeczeństwa zmaga się z problemami ze wzrokiem[1]. Ty jednak nie musisz należeć do tego grona, o ile właściwie zatroszczysz się o oczy. Szczególne znaczenie odgrywa profilaktyka, na czele której stoi prawidłowy sposób odżywiania. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta na oczy i jakie jeszcze działania warto wdrożyć.

Optima Neuro

Wraz z wiekiem dochodzi do starzenia się narządu wzroku, co skutkuje coraz gorszym widzeniem. Chociaż tego procesu nie da się uniknąć, można go opóźnić – to wszystko zależy przede wszystkim od ciebie. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym zadbasz o swoje oczy. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.

Co szkodzi oczom?

Narząd wzroku, choć jest niezwykle istotny, niekiedy bywa traktowany po macoszemu. Większość osób nie poświęca mu należnej uwagi, do czasu aż oczy zaczynają szwankować.

Niekorzystny wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku mają m.in.:

  • nieprawidłowo zbilansowana dieta,
  • nadmierna ekspozycja na światło niebieskie – typowe dla ekranów komputerów, smartfonów, telewizorów,
  • suche powietrze spowodowane m.in. przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • substancje toksyczne znajdujące się np. w dymie papierosowym, smogu,
  • czytanie przy zbyt ciemnym świetle.

Jest wiele czynników, które wpływają negatywnie na zdrowie oczu. Na szczęście mają one charakter modyfikowalny – wystarczy je wyeliminować lub ograniczyć, aby zauważyć wyraźną poprawę.

Jak dbać o oczy?

Zastanawiasz się, jak dbać o oczy? Działania profilaktyczne nie wiążą się z żadnymi wyrzeczeniami, a pozwalają zachować wzrok w dobrej kondycji na lata.

Prawidłowo zbilansowana dieta

Prawidłowy sposób odżywiania wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu – także na narząd wzroku. Z tego powodu należy zadbać o to, aby wraz z pożywieniem dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Czy wiesz, że kondycja oczu w dużej mierze zależy od stanu naczyń krwionośnych? Jeśli więc chcesz zachować dobry wzrok, warto zastosować dietę przeciwdziałającą miażdżycy. Znaczenie ma zatem spożywanie produktów zawierających duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych – ich źródłem są głównie ryby morskie, algi  oraz oleje roślinne. Szczególną rolę przypisuje się DHA – to kwas, który wspiera funkcjonowanie mózgu oraz narządu wzroku. Poziom tego kwasu można zwiększyć m.in. poprzez spożycie miękkiej margaryny do smarowania pieczywa Optima Neuro, która zawiera olej z mikroalg będący źródłem DHA.

Uważaj jednak na olej kokosowy i palmowy, które dostarczają także tłuszcze nasycone podnoszące poziom cholesterolu LDL.

Do codziennego jadłospisu należy włączyć także:

  • zielone warzywa liściaste, np. szpinak, natkę pietruszki, jarmuż, brokuły – są cennym źródłem luteiny,
  • żółte i czerwone warzywa, np. paprykę, kukurydzę, dynię, marchew – dostarczają karotenoidy;
  • nasiona i orzechy – one, podobnie jak oleje roślinne czy ryby, są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Bezpieczna praca przed komputerem

We współczesnym świecie trudno całkowicie zrezygnować ze wpatrywania się w ekrany laptopów, ponieważ wymaga tego praca. Należy jednak postępować zgodnie z poniższymi zasadami, aby w jak najmniejszym stopniu narażać wzrok na ich szkodliwe oddziaływanie.

Pamiętaj, aby:

  • zachować bezpieczną odległość oczu od ekranu monitora – powinna wynosić nie mniej niż 70 cm,
  • nie siedzieć przodem do okna,
  • robić częste przerwy, np. po 30-50 minutach ciągłego wpatrywania się w ekran,
  • często mrugać, ponieważ wpatrywanie się w jeden punkt przyczynia się do przesuszenia oka.

Należy także zadbać o odpowiednie oświetlenie – szczególnie w czasie pracy po zmroku. Światło emitowane przez monitor nie jest odpowiednie i przyczynia się do pogorszenia wzroku.

Kontrola lekarska

Statystyki pokazują, że co szósty Polak nigdy nie był u okulisty[2]! A to właśnie regularne kontrole lekarskie pomagają uniknąć poważnych problemów z widzeniem.

Czy wiesz, że jaskra nie daje wyraźnych objawów, a może doprowadzić do ślepoty? Tymczasem wcześnie zdiagnozowaną chorobę da się skutecznie zahamować.

Jeśli nie masz problemów ze wzrokiem, okulistę wystarczy odwiedzać co 2-3 lata. Osoby starsze powinny robić to częściej – najlepiej co 1-2 lata.

Trening oczu

Tak jak dbasz o dobrą formę swojego ciała, musisz zadbać o kondycję narządu wzroku. Z pomocą przychodzą odpowiednie ćwiczenia na oczy – proste, krótkie i niewymagające żadnych nakładów finansowych.

Jak ćwiczyć wzrok?

  • Wyobraź sobie znak nieskończoności, a następnie gałkami ocznymi wykonuj ruch – „narysuj” go wzrokiem. Zacznij od lewej dolnej części brzucha ósemki, następnie prowadź wzrok do łączenia linii, aż do górnej części prawego brzucha.
  • Zamknij oczy i rozluźnij mięśnie czoła. Przesuwaj gałkami ocznymi w prawą stronę – aż poczujesz napięcie. Wykonaj kilka powtórzeń na prawą stronę, a potem powtórz to na lewą stronę.

Zdrowie oczu leży w twoich rękach, więc zacznij działać już teraz. Kilka drobnych zmian w dotychczasowych przyzwyczajeniach pomoże utrzymać dobry wzrok na wiele lat.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/zdroweoczy/151481,jak-dbac-o-wzrok

[2] https://lifestyle.newseria.pl/biuro-prasowe/zdrowie/rozwiazanie-problemu-ze,b1200688380

Najpopularniejsze artykuły

Czy jedzenie warzyw i owoców może obniżyć poziom stresu?

2021-08-10 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Sytuacje stresowe są nieodłączną częścią życia. Ludzie doświadczają go w […]

Badanie poziomu cholesterolu. Kiedy warto je wykonać?

2021-12-01 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu zmaga się niemal 20 mln […]

Menopauza

„Przed menopauzą nie uciekniemy”. Dietetyczka zdradza, jak się przygotować do przekwitania

Przed menopauzą nie uciekniemy, ale możemy się do niej przygotować, by przejść ten trudny okres, bez uszczerbku na zdrowiu i samopoczuciu. Dowiedz się, jakie zmiany warto wprowadzić do swojego trybu życia, by być w dobrej formie i czerpać z życia garściami. Chciałabym, abyśmy dzisiaj porozmawiały o menopauzie w kontekście chorób serca. Z badań naukowych wiemy, […]

Przeczytaj także

Ziołowe naleśniki orkiszowe z twarogiem i pastą z ciecierzycy

Ziołowe naleśniki orkiszowe z twarogiem i pastą z ciecierzycy

Naleśniki orkiszowe to pyszna i zdrowa alternatywa dla tradycyjnych naleśników. Połączenie pełnoziarnistej mąki orkiszowej z aromatycznymi ziołami i dwoma rodzajami nadzienia – serowym i z ciecierzycy – sprawia, że danie jest pełne smaku i wartości odżywczych. Składniki: 1 szklanka pełnoziarnistej mąki orkiszowej (120 g) 1 szklanka mleka 1,5% (125 ml) 1 jajko (60 g) 1 […]

Pieczone roladki z chleba tostowego z łososiem i natką pietruszki

Pieczone roladki z chleba tostowego z łososiem i natką pietruszki

Roladki z chleba tostowego z łososiem to elegancka i smaczna przekąska, idealna zarówno na ciepło, jak i na zimno. Połączenie delikatnego łososia, natki pietruszki i pełnoziarnistego chleba sprawia, że danie jest nie tylko pyszne, ale także zdrowe i pożywne. Świetnie sprawdzi się jako przystawka lub lekkie danie na lunch. Składniki: 1 filet z łososia (250 […]

<p>Abstract image of a man with chest pain. Health concept. Background with selective focus and copy space. AI generated, human enhanced</p>

Pierwsze objawy niewydolności serca — jak je rozpoznać?

Niewydolność serca jest stanem, w którym dochodzi do zaburzeń czynności tego organu, a ich konsekwencjami są:

zmniejszenie pojemności minutowej serca w stosunku do zapotrzebowania tkanek
lub dochodzi do zwiększenia ciśnienia krwi – tak, aby organizm mógł zapewnić właściwą pojemność minutową tego organu