(brak ocen)

Kto powinien zainteresować się żywnością funkcjonalną i jak włączyć ją do diety dla serca?

Redakcja Optymalnewybory.pl

9.09.2016

3 minuty czytania

Badania pokazują, że jednym z głównych czynników wpływających na nasze zdrowie jest styl życia, w tym dieta. Staramy się wybierać żywność o wysokiej jakości odżywczej. Co więcej, poszukujemy produktów o właściwościach prozdrowotnych.

Kryteria te spełnia żywność funkcjonalna, która projektowana jest w oparciu o badania naukowe, potwierdzające korzystny wpływ na zdrowie obecnych w niej składników bioaktywnych. Żywnością funkcjonalną można nazwać wyłącznie produkty zawierające składniki o udokumentowanym działaniu. Często poszczególne rodzaje żywności skierowane są do konkretnej grupy konsumentów.

Poniżej przedstawiono jej przykładowe kategorie.

Dla osób z wysokim cholesterolem

W asortymencie wielu sklepów spożywczych znajdują się margaryny oraz jogurty wzbogacone w sterole lub stanole roślinne. Są to związki zaliczane do fitosteroli i stanowią odpowiednik cholesterolu. Naturalnie występują w ścianach tkanek roślinnych usztywniając je.

Badania kliniczne udowodniły, że efekt obniżenia cholesterolu o 7-12,5% uzyskuje się w ciągu 2-3 tygodni przy konsumpcji od 1,5 do 3 g steroli roślinnych dziennie w połączeniu ze zdrowym stylem życia oraz zbilansowaną i zróżnicowaną dietą. Na opakowaniu produktu znajdują się wskazówki dotyczące włączenia produktu do diety, należy się z nimi zapoznać. Zazwyczaj należy spożyć kilka porcji pieczywa z margaryną lub 1 kubeczek jogurtu. Efekt widoczny jest już po 3 tygodniach regularnego spożywania zalecanej ilości produktu.

Czytaj także: 5 kroków do obniżenia cholesterolu

Wszystkie osoby dbające o dobrą kondycję serca , powinny włączyć do diety wysokiej jakości margaryny, będące źródłem wielonienasyconego kwasu tłuszczowego z rodziny omega 3 – alfa-linolenowego. Na opakowaniu produktu znajduje się informacja, w jakiej ilości należy wprowadzić go do diety dla serca.

Dla kobiet w ciąży i wszystkich „pracujących głową”

Ważna rolę w kształtowaniu układu nerwowego w życiu płodowym odgrywa odpowiednia podaż niezbędnych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3: DHA i EPA. Żywność będąca ich źródłem często kierowana jest do kobiet ciężarnych i matek karmiących. Jednak korzyści z jej spożywania odniosą również pozostałe osoby, bo tłuszcze te dbają o prawidłowe funkcjonowanie mózgu i wzroku osób w każdym wieku. Na opakowaniach produktów znajduje się informacja w jakiej ilości powinny być spożywane.

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Aktywność fizyczna seniora — ćwiczenia dla osób starszych

Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną śmierci seniorów są choroby układu krążenia ? Sposobem na zmniejszenie ryzyka ich rozwoju, a jednocześnie na zachowanie większej sprawności i mobilności w podeszłym wieku jest… ruch.

Światowy Dzień Serca – zadbaj o swoje zdrowie!

2021-09-24 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty U zdrowego mężczyzny bije około 70 razy na minutę. W […]

Dieta na nadciśnienie i cholesterol – co włączyć do menu?

Niemal 10 mln osób w Polsce zmaga się z nadciśnieniem tętniczym[1], a z podwyższonym poziomem cholesterolu – nawet 20 mln Polaków[2]. Ty również jesteś w którejś z tych grup? Pomóż swojemu organizmowi, aby cieszyć się dłuższym życiem i doskonałym samopoczuciem.