Jak zdrowo się odżywiać w czasie ciąży?

Redakcja Optymalnewybory.pl

21.02.2018

3 minuty czytania

Dieta kobiety ciężarnej to dieta prawidłowo zbilansowana, różnorodna i oparta na produktach nieprzetworzonych. Jest bogata w warzywa i owoce, produkty zbożowe (pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, razowe makarony), mleko i jego przetwory (zwłaszcza niesłodzone  fermentowane produkty mleczne takie jak jogurty, kefiry, maślanki), a także mięso, ryby i jaja, nasiona roślin strączkowych, orzechy oraz oleje roślinne. Niezbędna jest także odpowiednia podaż płynów (głownie wody mineralnej), bezwzględna eliminacja alkoholu, ograniczenie kawy i innych napoi bogatych w kofeinę, rezygnacja z żywności typu fast food, z gotowych słonych przekąsek, słodyczy o dyskusyjnym składzie oraz słodzonych napoi gazowanych. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia kaloryczność diety zwiększa się tylko nieznaczne: w II. trymestrze ciąży o 360 kcal, natomiast w III. trymestrze o 475 kcal. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca szczególną uwagę zwrócić na podaż kwasu foliowego, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza, jodu i witaminy D3.

Czytaj także: Jaja a cholesterol – czy jajka podnoszą cholesterol?

Bezcenne kwasy tłuszczowe

Biosynteza fosfolipidów wszystkich błon komórkowych organizmu oraz produkcja hormonów tkankowych wymaga dostarczenie wraz z dietą tzw. NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych). Do NNKT należą przedstawiciele wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 (kwasy tłuszczowe: LA, AA) oraz omega-3 (kwasy tłuszczowe: ALA, EPA, DHA). Nie wystarczy sama obecność NNKT w codziennej diecie, kluczowa jest odpowiednia proporcja pomiędzy omega-3 a omega-6 (zalecana to 1:5).

Dlaczego jest to takie ważne? Obie rodziny kwasów tłuszczowych należą do związków o wysokiej aktywności biologicznej, istnieje jednak między nimi istotna różnica- pochodne powstające w organizmie ludzkim z kwasów omega-3 wykazują potencjał przeciwzapalny (korzystny dla zdrowia), natomiast pochodne omega-6 prozapalny (niekorzystny dla zdrowia). Współczesna zachodnia dieta, jest niezwykle bogata w kwasy tłuszczowych omega-6, cierpimy wręcz na ich nadmiar! Prawdziwym wyzwaniem jest dostarczenie organizmowi optymalnych ilości kwasów omega-3, zwłaszcza może to być problematyczne dla kobiet w ciąży, których zapotrzebowanie jest większe (wynosi około 2-3 g na dobę). Prawidłowa zawartość NNKT w diecie wpływa korzystnie na rozwój centralnego układu nerwowego i kształtowanie się narządu wzroku płodu, wzrost masy urodzeniowej (bez ryzyka makrosomii płodu) oraz spadek ryzyka przedwczesnego porodu.

co jeść w ciąży

Kwas tłuszczowy DHA

Na szczególną uwagę zasługuje należący do rodziny omega-3 kwas tłuszczowy DHA (kwas dokozaheksaenowy). Jego optymalne stężenie w organizmie matki wpływa korzystnie na rozwój psychomotoryczny i prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku u dziecka oraz zmniejsza prawdopodobieństwo depresji poporodowej u matki. Naturalnymi źródłami DHA są ryby morskie, owoce morza oraz algi morskie. Ryba musi być tłusta (duża zawartość NNKT), dziko żyjąca (plankton gwarantujący wysokie stężenie NNKT), poławiana w czystych i głębokich akwenach morskich (niskie skażenie toksynami tj. rtęć, dioksyny, PCB) oraz poddana jak najmniejszej obróbce technologicznej (wrażliwość NNKT na wysoką temperaturę). Ryby pochodzące z mórz południowych będą zasobniejsze w DHA, z mórz północnych w EPA. Niestety dostępność ryb spełniających wszystkie powyższe warunki jest bardzo ograniczona, dlatego ciekawymi alternatywami są algi morskie, które nie kumulują tak jak ryby toksyn lipofilnych oraz produkty wzbogacane w DHA np. margaryny. Zapotrzebowanie kobiety ciężarnej na DHA wynosi od 400 mg do 1000 mg na dobę. Zalecane spożycie ryb to 2-3 porcje tygodniowo, przy czym należy unikać ryb o wysokim prawdopodobieństwie skażenia toksynami, do których należą ryby drapieżne i długowieczne np. tuńczyk. Za bezpieczne uznaje się sardele, śledzie i dziko żyjące łososie.

Bibliografia

  • Achremowicz K., Szary-Sworst K.: Wielonienasycone kwasy tłuszczowe czynnikiem poprawy stanu zdrowia człowieka. Żywność- Nauka Technologia Jakość 2005, 44: 23-35.
  • Czajkowski K., Czerwionka-Szaflarska M., Charzewska J. i wsp., Stanowisko grupy ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozaheksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3, Standardy Medyczne/Pediatria n 2010 n T. 7 n 729–736.
  • De Rosa V., Galgani M., Santopaolo M., Colamatteo A., Laccetti R., Matarese G.: Nutritional control of immunity: Balancing the metabolic requirements with an appropriate immune function. Seminars in Immunology 2015, 27: 300-309.
  • Jarosz M., Gajowiak R., Molska K. (red.): Normy żywienia dla populacji polskiej- nowelizacja. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012.
  • Karowicz-Bilińska A., Nowak-Markwitz E., Opala T., Oszukowski P., Poręba R., Spaczyński M. (red.): Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekol Pol. 5/2014, 85, 395-399.
  • Usydus Z., Szlinder-Richter J., Ocena narażenia konsumentów ryb na szkodliwe działanie zanieczyszczeń, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp online: 03.12.2017].

Najpopularniejsze artykuły

Czy masło jest zdrowe? Fakty i mity na temat tłuszczu mlecznego

Słyszałeś, że masło jest zdrowsze niż margaryna i to po nie powinno się sięgać w codziennej diecie? Jak jest naprawdę? Dowiedz się, czym tak naprawdę jest masło i jaki jest jego wpływ na Twoje zdrowie.

Cholesterol VLDL. Czym jest i jakie ma właściwości?

2021-09-13 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Wiele mówi się o cholesterolu LDL i cholesterolu HDL w […]

Choroba Alzheimera: objawy, przyczyny, profilaktyka (infografika)

Przygotowanie do badania EKG można podzielić na kilka etapów – dzień przed badaniem: unikaj spożywania dużych ilości kofeiny, alkoholu lub używania wyjątkowo silnych naparów ziołowych, które mogą wpływać na pracę serca.Upewnij się, że masz luźne,

Przeczytaj także

Produkty spożywcze wpływające na prawidłową pracę serca

Lektura tego artykułu zajmie 4 minuty. Serce jako najważniejszy element układu krwionośnego, poprzez kurczenie i rozkurczanie pompuje […]

Przyśpieszone bicie serca. Co może być przyczyną kołatania serca?

2021-08-18 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Przyspieszone bicie serca, nazywane też kołataniem, jest nieprzyjemnym uczuciem, które […]

Pełnoziarniste muffiny z kaszą jaglaną i truskawkami

Pełnoziarniste muffiny z kaszą jaglaną i truskawkami

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na muffiny z kaszą jaglaną i truskawkami. To zdrowa i smaczna propozycja na śniadanie lub deser, która dostarcza cennych wartości odżywczych dzięki zawartości kaszy jaglanej i pełnoziarnistej mąki. Składniki: 1/3 szklanki kaszy jaglanej (60 g) 1/3 szklanki wody (165 ml) 1 szklanka pełnoziarnistej mąki pszennej (150 g) 1 łyżeczka proszku […]