Zakres prawidłowego ciśnienia u kobiet. Czy jest niższy od tego dla mężczyzn?

Redakcja Optymalnewybory.pl

7.04.2021

5 minut czytania

Krew przepływająca przez naczynia krwionośne nie może napierać na nie z dużą siłą, ponieważ skutkuje to ich uszkodzeniem. Dlatego tak ważne jest systematyczne kontrolowanie ciśnienia tętniczego – po to, aby szybko zareagować na podwyższone wartości. Dowiedz się, jakie są normy ciśnienia tętniczego i sprawdź, jak postępować w przypadku stwierdzonego nadciśnienia.

Jak pokazują dane Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce aż 10 mln osób zmaga się z nadciśnieniem. Wśród nich zaledwie 2,7 mln jest skutecznie leczonych, zaś niemal 3,5 mln rodaków nawet nie wie o istnieniu choroby[1]. Tymczasem lekceważenie nadciśnienia tętniczego może mieć poważne zdrowotne konsekwencje. Aby do tego nie dopuścić, wystarczy systematycznie kontrolować ciśnienie tętnicze. Normy zostały ustalone po to, by – po ich przekroczeniu – móc natychmiast zareagować.

Ciśnienie tętnicze – czy naprawdę jest ważne?

Krew wyrzucana wraz z każdym uderzeniem serca dociera do naczyń krwionośnych, by zaopatrzyć wszystkie narządy w tlen oraz składniki odżywcze. Następnie wraca do serca poprzez układ żylny.

Jej przepływ jest możliwy, dzięki odpowiedniemu ciśnieniu wywieranymi na ściany tętnic i naczynia krwionośne. Wielkość wywieranego ciśnienia zmienia się – pomiędzy wartością maksymalną (tzw. ciśnienie skurczowe) i minimalną (tzw. ciśnienie rozkurczowe).

Prawidłowe ciśnienie – jakie są normy?

Wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego zmieniają się nieznacznie, np. pod wpływem aktywności fizycznej, w wyniku silnego stresu, podczas snu. Można jednak wskazać pewne normy, które określają prawidłowe ciśnienie.

Optymalna wartość ciśnienia tętniczego to 120-129/80-84 mm Hg. Jednak zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego[2], normy ciśnienia tętniczego przedstawiają się następująco:

  • dla ciśnienia skurczowego – mniej niż 140 mm Hg
  • dla ciśnienia rozkurczowego – mniej niż 90 mm Hg.

Wyróżnia się przy tym:

  • wysokie prawidłowe ciśnienie krwi – 130-139/85/89 mm Hg
  • optymalne ciśnienie krwi – wartości niższe od 120/80 mm Hg[3].

Nie istnieje natomiast rozgraniczenie na wartości dla kobiet i wartości dla mężczyzn, tak jak np. w przypadku poziomu cholesterolu.

Warto przy tym podkreślić, że normy ciśnienia tętniczego mogą różnić się w zależności od… stosowanej metody pomiaru[1].

 

Ciśnienie tętnicze skurczowe Ciśnienie tętnicze rozkurczowe

Pomiar gabinetowy

<140 mm Hg

<90 mm Hg

Pomiary domowe < 135 mm Hg

<85 mm Hg

Całodobowa rejestracja ABPM:

– w ciągu dnia

– w ciągu nocy

 

<135 mm Hg

<120 mm Hg

 

<85 mm Hg

<70 mm Hg

Źródło: https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58730,prawidlowe-wartosci-cisnienia-tetniczego-w-zaleznosci-od-rodzaju-pomiaru

Dlaczego ciśnienie tętnicze przekracza normy?

Dokonujesz pomiarów i często uzyskujesz prawidłowe ciśnienie, jednak bardzo blisko granicy normy? Okazuje się, że u osób z wysokim prawidłowym ciśnieniem tętniczym dochodzi do rozwoju nadciśnienia częściej niż u osób z ciśnieniem prawidłowym[1]. Dlatego warto dokonywać pomiarów z odpowiednią częstotliwością, aby móc zareagować w razie znacznego podwyższenia wartości.

Wśród czynników wywołujących podwyższone ciśnienie krwi wymienia się m.in.:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nadwagę,
  • nadmierne spożycie alkoholu,
  • prowadzenie siedzącego trybu życia,
  • palenie papierosów,
  • niewłaściwą dietę, np. bogatą w sód.

Często zdarzają się sytuacje, w których osoba ma prawidłowe ciśnienie krwi podczas pomiarów domowych. Zaś pomiary w gabinecie wskazują na podwyższone ciśnienie. To tzw. nadciśnienie białego fartucha, które jest następstwem stresu wynikającego z wizyty lekarskiej. W takim przypadku zachodzi konieczność dokonania pomiaru ciśnienia na początku i na koniec wizyty.

Nadciśnienie tętnicze – czy jest naprawdę groźne?

Jeśli chodzi o ciśnienie tętnicze, normy pozwalają na szybkie zdiagnozowanie nadciśnienia. To podstępna choroba, która początkowo nie daje żadnych wyraźnych objawów. Może być jednak zgubna w skutkach – zwiększa bowiem ryzyko np. udaru mózgu.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz przeciwdziałać nadciśnieniu, musisz zacząć regularnie dokonywać pomiarów ciśnienia krwi. Każdą podwyższoną wartość należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem – po to, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Profilaktyka w zakresie utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego nabiera jeszcze większego znaczenia. Istnieją badania naukowe, które potwierdzają, że leczenie nadciśnienia tętniczego u osób w średnim wieku nie tylko zmniejsza ryzyko udaru mózgu, ale również wystąpienia demencji starczej[2].

[1] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002634/

[3] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58730,prawidlowe-wartosci-cisnienia-tetniczego-w-zaleznosci-od-rodzaju-pomiaru

Źródła:

[1] https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/nfz-namawia-do-regularnego-mierzenia-cisnienia,363.html

[2] https://nadcisnienietetnicze.pl/sites/default/files/aktualnosci/Wytyczne%20PTNT%202019.pdf

[3] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[4] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58730,prawidlowe-wartosci-cisnienia-tetniczego-w-zaleznosci-od-rodzaju-pomiaru

Najpopularniejsze artykuły

Menopauza a dieta

Dieta na zdrowe serce: przewodnik dla kobiet

Zdrowe serce to szansa na dłuższe i bardziej komfortowe życie. Jako kobieta zastanawiasz się, jak zadbać o ten najważniejszy mięsień? Istotną kwestią są Twoje wybory dietetyczne. Zobacz, co warto jeść, a czego unikać, aby zadbać o serce – przygotowaliśmy prosty, przejrzysty przewodnik. Dieta na zdrowe serce dla kobiet – co powinno się znaleźć w Twoim […]

Zawał. Czym jest i jak go rozpoznać?

2021-07-31 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Choroby układu krążenia, obok nowotworów, nadal są jedną z najczęstszych […]

Jakie ryby są najlepsze dla zdrowia serca?

Wiele osób traktuje ryby w diecie „po macoszemu”. Tymczasem stanowią one bardzo zdrową alternatywę dla mięsa i mogą być istotnym składnikiem diety – szczególnie dla sercowca. Zastanawiasz się, które z nich warto włączyć do diety? Podpowiadamy.

Przeczytaj także

Pełnoziarniste muffiny z kaszą jaglaną i truskawkami

Pełnoziarniste muffiny z kaszą jaglaną i truskawkami

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na muffiny z kaszą jaglaną i truskawkami. To zdrowa i smaczna propozycja na śniadanie lub deser, która dostarcza cennych wartości odżywczych dzięki zawartości kaszy jaglanej i pełnoziarnistej mąki. Składniki: 1/3 szklanki kaszy jaglanej (60 g) 1/3 szklanki wody (165 ml) 1 szklanka pełnoziarnistej mąki pszennej (150 g) 1 łyżeczka proszku […]

Jak obniżyć cholesterol? 30 skutecznych, sprawdzonych domowych sposobów na obniżenie cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu jest ważnym sygnałem, który wysyła nasz organizm. Jeśli nie chcesz doprowadzić do zaburzeń gospodarki lipidowej, wprowadź konieczne zmiany. Dowiedz się, jak domowymi sposobami obniżyć cholesterol, a także jakie produkty spożywcze będą w tym pomocne.  

Źródła cholesterolu. Jakie produkty zawierają go najwięcej?

2021-10-07 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Podwyższony poziom cholesterolu zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, zawału serca […]