Kobieta ciężarna powinna być otoczona szczególną opieką. Stałe monitorowanie jej stanu zdrowia jest ważne nie tylko dla niej samej, ale również wpływa na rozwój płodu. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe ciśnienie krwi, które – jeśli będzie podwyższone – może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Sprawdź, jakie ciśnienie jest niebezpieczne i kiedy należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala.
O tym, że optymalna wartość ciśnienia tętniczego krwi jest niezwykle ważna, świadczy chociażby dokonywanie jego pomiaru podczas każdej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Koniecznością jest stałe monitorowanie tego parametru, który zmienia się wraz z okresem ciąży i rozwojem dziecka.
Jak ciśnienie krwi zmienia się w okresie ciąży?
Ciśnienie krwi u kobiet spodziewających się dziecka zmienia się wraz z rozwojem ciąży:
- w pierwszych tygodniach ciąży zmienia się nieznacznie – jest to zwykle niezauważalne,
- między 12. a 26. tygodniem ciśnienie spada o 5-10 mm Hg,
- 7. miesiąca ciąży ciśnienie tętnicze wraca do normy.
Dlatego nie należy niepokoić się zmieniającymi się wartościami, jeżeli ciśnienie tętnicze jest monitorowane podczas każdej wizyty w gabinecie ginekologicznym.
Jakie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?
Zastanawiasz się, jakie ciśnienie jest niebezpieczne dla kobiet ciężarnych? Mimo że jego wartości mogą się wahać, nigdy nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg. W takich przypadkach mówi się o nadciśnieniu u kobiet w ciąży.
Wyróżnia się kilka stopni nadciśnienia:
- lekkie – wartości nieznacznie przekraczają 140/90 mm Hg
- umiarkowane – wartości mieszczą się w przedziale 140-159/90-109 mm Hg
- ciężkie – wartości przekraczają 160/110mm Hg[1]
Warto przy tym podkreślić, że u niektórych kobiet podwyższone ciśnienie krwi ma wyłącznie związek ze stresem spowodowanym wizytą lekarską (tzw. efekt białego fartucha). Niekiedy może wynikać ze zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym (szybki marsz, wspinanie się na wyższe kondygnacje). W takich przypadkach koniecznością jest powtórzenie pomiaru po kilkunastu minutach.
Wysokie ciśnienie przed porodem może być niebezpieczne
Przyjmuje się, że mniej więcej do 7. miesiąca ciąży może utrzymywać się delikatnie podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Jeżeli nadciśnienie utrzymuje się dłużej lub pojawia się po 34. tygodniu ciąży, wówczas należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej. Dlaczego?
Wzrost ciśnienia tętniczego jest jednym z objawów zatrucia ciążowego (gestozy). To stan, który zagraża zarówno kobiecie, jak i dziecku:
- u matki może prowadzić np. do krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności nerek, niewydolności krążenia,
- u płodu może spowodować np. poród przedwczesny, ograniczenie wzrastania, niedotlenienie.
Nadciśnieniu tętniczemu sugerującemu zatrucie ciążowe towarzyszą inne objawy. Niepokój powinny wzbudzić takie symptomy jak np.:
- obrzęki kończyn,
- bóle głowy,
- problemy z widzeniem,
- wymioty i nudności,
- białkomocz.
W przypadku wystąpienia niebezpiecznej postaci zatrucia ciążowego może dojść nawet do utraty przytomności. Dlatego tak ważne jest, aby – szczególnie w końcówce ciąży – regularnie monitorować ciśnienie krwi. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet, u których stwierdzono podwyższone wartości tego parametru.
Wysokie ciśnienie krwi w ciąży – czy można tego uniknąć?
Prowadzono wiele badań, których celem było wyjaśnienie przyczyn nadciśnienia tętniczego w ciąży. Chociaż wysnuto wiele teorii, nadal etiopatogeneza nie jest jasna.
Wiadomo natomiast, że zatrucie ciążowe, którego jednym z objawów jest nadciśnienie tętnicze, występuje znacznie częściej u kobiet:
- zmagających się z wysokim ciśnieniem tętniczym już przed ciążą,
- borykających się ze schorzeniami nerek,
- cierpiących na choroby układu odpornościowego,
- z cukrzycą.
Ryzyko rośnie także w przypadku ciąży bliźniaczej.
Jako że przyczyna nadciśnienia tętniczego u ciężarnych jest złożona, trudno mówić o stosowaniu środków zapobiegawczych. Koniecznością jest natomiast stałe monitorowanie tego parametru – także w warunkach domowych. Pozwoli to na szybką reakcję w razie niepokojących objawów, co zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.
Jeśli zastanawiasz się, jakie ciśnienie jest niebezpieczne, musisz pamiętać także o zbyt niskich jego wartościach. Jeżeli pomiar wskazuje na ciśnienie niższe niż 90/60 mm Hg, także należy skonsultować się z lekarzem.
Wysokie ciśnienie przed porodem nie jest wskazane. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie tego parametru – szczególnie, jeśli należysz do grupy obarczonych ryzykiem wystąpienia nieprawidłowości.
[1] https://www.profilaktykawmalopolsce.pl/centrum-wiedzy/stany-nagle-w-kardiologii/1082-nadcisnienie-tetnicze-w-ciazy-jakie-wartosci-powinny-zaniepokoic-przyszla-mame