Sód – pierwiastek ważny dla mocnego serca

Redakcja Optymalnewybory.pl

12.02.2020

3 minuty czytania

Sód jest ważnym dla organizmu elektrolitem – jest głównym kationem (Na+)  płynów pozakomórkowych. Jego główną funkcją jest utrzymywanie optymalnej objętości płynów oraz ciśnienia tętniczego krwi.

Sód decyduje również o wielkości wymiany wody pomiędzy komórkami a środowiskiem zewnątrzkomórkowym, a także odpowiada za prawidłowe przekaźnictwo nerwowe i mięśniowe. Bierze udział w wytwarzaniu kwasu solnego w żołądku i utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Jego długotrwały nadmiar w diecie przyczynia się m.in. do nadciśnienia, udarów mózgu i niewydolności serca.

Źródła sodu w diecie

Sól występuje w produktach spożywczych jako ich naturalny składnik. Znaczącym jednak  źródłem sodu w diecie jest dodawana do potraw i produktów sól kuchenna czyli chlorek sodu. Jest dodawana do wielu produktów spożywczych jak pieczywo, wędliny, sery dojrzewające, warzywa kiszone, konserwy.

Diety, które zawierają mało warzyw, a dużo produktów przetworzonych przemysłowo zawierają więcej soli i mniej potasu, a w dietach wegetariańskich jest odwrotnie.

WHO zaleca maksymalne spożycie  soli w ilości 5g na dobę dla osoby dorosłej. Jest to ilość bardzo mała i trudno jest utrzymać taki poziom spożycia jeżeli spożywamy regularnie produkty z dużą zawartością soli jak wyżej wymienione i dodatkowo sami dodajemy sól do zupy, warzyw, mięsa.  Zapotrzebowanie na sód nie zmienia się w czasie ciąży i karmienia piersią.

Niedobór sodu  – przyczyny i objawy

Przy niskim stężeniu sodu w surowicy krwi i niedostatecznej objętości wody dochodzi do odwodnienia hipotonicznego czyli  woda z przestrzeni pozakomórkowej przepływa do komórek, a to  może prowadzić do obrzęków.

Doraźnie przyczyną jest utrata wody zawierającej sód: wzmożona potliwość w stanach gorączkowych, biegunka, wymioty i jednoczesne uzupełnianie jej niedoboru płynami bezelektrolitowymi (np. herbatą).

Przyczyny chorobowe to dysfunkcja nerek, niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona), niedoczynność tarczycy, przewlekła niewydolność serca, marskość wątroby – w tych chorobach dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie i rozcieńczenia zawartego w niej sodu.

U osób starszych w wyniku  zaburzeń retencji  (wchłaniania) sodu może także dochodzić do niedoborów. Osoby starsze często piją zbyt mało wody mineralnej i ogólnie płynów. Wodę można opić małymi porcjami w ciągu całego dnia, wtedy mniej obciążone są nerki niż jednorazowo od razu dwie szklanki.

Niedobór sodu objawia się osłabieniem organizmu, bólami głowy, zaburzeniem orientacji, wymiotami, drażliwością, zaburzeniami snu, skurczami i drgawkami mięśni. Przy stężeniu sodu <115 mmol/l dochodzi do zagrażającego życiu obrzęku mózgu.

Zwyczajowa dieta dostarcza wystarczającej ilości tego pierwiastka, a często dostarcza go w nadmiarze.

Zdarza się, że w związku z upałami lub ekstremalnym wysiłkiem jak sporty wyczynowe organizm odwodni się i z potem utraci zbyt dużo sodu. Wtedy uzupełnia się podstawowe elektrolity ze specjalnych preparatów kupionych w aptece lub w stanach poważniejszych w szpitalu. Szybciej niż woda uzupełniają elektrolity napoje izotoniczne. Wody mineralne są dobrym źródłem różnorodnych elektrolitów, dlatego ważne jest ich regularne picie.

Przyczyny nadmiaru sodu w organizmie

Doraźnie najczęstszą przyczyną jest utrata wody przez organizm w wyniku stanów gorączkowych, wymiotów, biegunek. Przyczyną nadmiaru sodu może być nadczynność tarczycy kiedy następuje nienaturalnie wzmożona przemiana materii.

Chronicznie i populacyjnie najczęstszą przyczyną nadmiaru sodu w organizmie jest zbyt duża konsumpcja przy niedostatecznym spożywaniu płynów. Stężenie sodu w moczu nie może przekroczyć pewnej granicznej wartości. Jeżeli więc jest niedobór wody w organizmie w stosunku do ilości sodu, nadmiar sodu nie może być zniwelowany do poziomu optymalnego.

Skutki zdrowotne długotrwałego nadmiaru sodu w organizmie

Konsekwencje nadmiaru sodu w organizmie są poważne i dotyczą wielu obszarów. Przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, co (bardzo upraszczając ten mechanizm) podwyższa ciśnienie wywierane przez krew na ściany naczyń krwionośnych i dochodzi do nadciśnienia. Zwykle przyczyn nadciśnienia jest więcej niż jedna. Ponadto jest takie zjawisko jak sodowrażliwość. Oszacowano, że w Stanach Zjednoczonych 51% chorych na nadciśnienie jest sodowrażliwych, a 33% – sodoniewrażliwych. Sodowrażliwość stwierdza się u 26% osób z prawidłowym ciśnieniem tętniczym . Osoby sodoniewrażliwe są w stanie wydalić nadmiar sodu bez istotnego wzrostu ciśnienia tętniczego.

Tak więc zależność  sód-nadciśnienie jest znacząca, ale nie dotyczy  wszystkich. Jednak niezależnie od  wpływu na ciśnienie tętnicze,  nadmiar sodu wywiera niekorzystny wpływ na układ krążenia.  Oznacza to, że zwiększa zachorowalność  i umieralność na choroby układu krążenia. Zaobserwowano, że wzrost ryzyka udarów mózgu przy zwiększonym spożyciu sodu może być niezależny od wzrostu ciśnienia i masy ciała. Nadmiar sodu, również niezależnie od nadciśnienia, według niektórych badań wiąże się z przerostem lewej komory serca i włóknieniem mięśnia sercowego – są to czynniki rozwoju niewydolności serca.

Oprócz chorób układu krążenia, zbyt wysokie spożycie sodu sprzyja zakażeniu bakterią Helicobacter Pylori. Jest to jeden z poważniejszych czynników sprzyjających rozwojowi raka żołądka. Niezależnie od bakterii, nadmiar sodu sprzyja stanom zapalnym śluzówki żołądka, co z kolei sprzyja powstawaniu nitrozamin, uznawanych za czynniki rakotwórcze.

Bibliografia

  • Instytut Żywności i Żywienia, „Normy żywienia dla populacji polskiej” 2017
  • Wydawnictwo Naukowe PWN, „Żywienie człowieka” J. Gawęcki, L. Hryniewiecki
  • Kardiologia po Dyplomie, 2013, 12 „Dieta ubogosolna – korzyści i zagrożenia”

Najpopularniejsze artykuły

Jakie są dobre i złe nawyki żywieniowe

2017-12-06 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty. Wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe, często zapominamy o kilku ważnych kwestiach […]

Orzechy jako doskonała przekąska – które wybrać?

Orzechy należą do jednych z najzdrowszych przekąsek. Niestety jednak, często przegrywają wyścig z niezdrowymi i tłustymi chipsami, […]

Nowalijki w diecie – jak spożywać je z korzyścią dla zdrowia?

Nowalijki, zgodnie z definicją, to młode warzywa, które pojawiają się po raz pierwszy w sezonie (w naszym […]

Przeczytaj także

Produkty pełnoziarniste to najlepszy przyjaciel zdrowego serca

Produkty zbożowe z pełnego ziarna są dużo bardziej wartościowe od produktów z ziarna oczyszczonego. W produktach pełnoziarnistych […]

Dieta śródziemnomorska i jej wpływ na serce

2021-12-15 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Mimo rosnącej świadomości wśród Polaków, choroby układu sercowo-naczyniowego nadal stanowią […]

Antyoksydanty

Antyoksydanty a serce: jakie mają znaczenie dla jego zdrowia?

Lista składników odżywczych, które są istotne w diecie sercowca, jest długa. Ważne miejsce zajmują na niej antyoksydanty. Czym są? Jakie są ich właściwości? Dlaczego mają znaczenie dla zdrowia serca? Jakie są ich najważniejsze źródła? Odpowiadamy. Czy wiesz, że Optima Neuro zawiera olej z mikroalg morskich, który jest naturalnym źródłem kwasu DHA. Kwas DHA wspiera prawidłowe […]