(brak ocen)

Serce w pandemii: czy COVID-19 wpływa na choroby sercowo-naczyniowe?

Redakcja Optymalnewybory.pl

18.02.2022

2 minuty czytania

COVID-19 to choroba, której skutki można odczuwać nawet w przypadku łagodnego przebiegu. Stanowi poważne zagrożenie dla serca, dlatego warto sprawdzić jego kondycję  po przechorowaniu – niezależnie od stopnia nasilenia objawów. Szczegółowa diagnostyka pozwoli na wykrycie ewentualnych problemów i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Mianem COVID-19 określa się zespół objawów – głównie ze strony układu oddechowego, wywołanych przez koronawirusa SARS-Cov-2. Zalicza się do nich m.in. kaszel suchy, gorączkę, duszność[1]. Przy cięższym przebiegu może pojawić się również zapalenie płuc, któremu towarzyszy ostra niewydolność oddechowa[2].
Optima Cardio

Przechorowanie COVID-19 a kondycja serca

COVID-19 może mieć różny przebieg – od bezobjawowego, poprzez łagodny, a skończywszy na stanach zagrażających życiu. Samo wyzdrowienie nie oznacza jednak, że choroba została zażegnana. W związku z tym, że koronawirus Sars-Cov-2 silnie oddziałuje na organizm, może zasiać poważne spustoszenie – także u osób bez wyraźnych objawów.

Coraz częściej mówi się o wpływie koronawirusa Sars-Cov-2 na serce, co potwierdzają wyniki badań naukowych. Hiszpańscy naukowcy przeanalizowali wyniki badań laboratoryjnych, rezonansu magnetycznego i EKG pracowników służby zdrowia. U 40% osób stwierdzono zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia[3].

Ponadto obserwacje pokazują, że przechorowanie COVID-19 może skutkować wieloma innymi powikłaniami kardiologicznymi. Zalicza się do nich m.in.:

  • zawał serca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • niewydolność serca,
  • duszności pojawiające się w trakcie wysiłku fizycznego,
  • bóle w klatce piersiowej.

Okazuje się, że często – szczególnie w przypadku ciężkiego przebiegu choroby z objawami ostrej niewydolności oddechowej – dochodzi do niewydolności serca. Ma to związek z powstającą tzw. burzą cytokin, która może powodować uszkodzenie wielu innych narządów – w tym serce[4].

Warto przy tym podkreślić, że powikłania po COVID-19 dotykające układu sercowo-naczyniowego mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach od wyzdrowienia. Występują nie tylko o starszych osób obciążonych chorobami współistniejącymi, ale również u pacjentów młodych – nieobciążonych żadnymi schorzeniami przewlekłymi.

Jak sprawdzić stan serca po przechorowaniu COVID-19?

Niezależnie od tego, z jak ciężkim przebiegiem choroby się zmagałeś i czy po przechorowaniu odczuwasz jakiekolwiek objawy zespołu postcovidowego, warto sprawdzić kondycję serca. Pomoże w tym komplet badań, które pozwolą na ocenę stanu mięśnia sercowego.

Echo serca

Echo serca należy do badań obrazowych, które pozwala na szybką i bezinwazyjną ocenę poszczególnych elementów serca – w tym jam oraz zastawek. Widoczne upośledzenie czynności skurczowej mięśnia sercowego może wskazywać na rozwój choroby wieńcowej[5].

EKG

EKG (elektrokardiografia) jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które umożliwia wykrycie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego.

Badania laboratoryjne

W ocenie kondycji serca pomagają również badania laboratoryjne. Chociaż podstawą jest morfologia krwi, warto wykonać dodatkowe oznaczenia.

D-dimery to jeden z głównych parametrów, który pozwala na zdiagnozowanie chorób zakrzepowych. Podwyższony poziom, przekraczający obowiązujące normy, może wskazywać na wystąpienie incydentów zakrzepowo-zatorowych.

Kinaza keratynowa (CK) to oznaczenie poziomu enzymu, który bierze udział w przemianach energetycznych organizmu. Jego podwyższony poziom może wskazywać m.in. na choroby mięśnia sercowego – zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego, uraz serca.

Troponina – podobnie jak kinaza keratynowa – należy do grupy biomarkerów sercowych[6]. Jest enzymem, którego podwyższone stężenie może świadczyć o zawale serca.

Trudno jest przewidzieć przebieg COVID-19 i ocenić ryzyko wystąpienia sercowego zespołu postcovidowego, dlatego zawczasu warto zadbać o kondycję swojego serca. Podstawą jest odpowiednia dieta – z ograniczeniem produktów będących źródłem tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych, wspomagana regularną aktywnością fizyczną.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/225676,koronawirus-najnowsze-informacje

[2] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/225676,koronawirus-najnowsze-informacje

[3] https://www.dicardiology.com/article/long-term-cardiovascular-impact-covid-19

[4] https://podyplomie.pl/medycyna/34523,zakazenie-sars-cov-2-a-choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego-wybrane-zagadnienia

[5] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/62359,echokardiografia-serca-echo-serca

[6] https://kardiologia.mp.pl/wytyczne/covid/235857,choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego-wczasie-pandemii-covid-19

 

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Czym właściwie jest margaryna?

2019-10-28 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Początki margaryny sięgają już XIX wieku, kiedy to francuski chemik […]

Jakie ryby wybrać na wigilijny stół?

Głęboko zakorzeniony w wigilijnej tradycji karp cechuje się specyficznym smakiem, który nie każdemu odpowiada. Mimo, że wiele […]

Podejmij wyzwanie: 10 zaleceń, które pomogą Ci obniżyć cholesterol

Coraz więcej osób zmaga się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Stąd już prosta droga do chorób układu […]