Ryby i ich pozytywny wpływ na organizm

Redakcja Optymalnewybory.pl

13.04.2018

3 minuty czytania

Ryby i ich pozytywny wpływ na organizm

Ryby to doskonałe źródło pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D. Ponadto ryby morskie są bogate w jod i selen, natomiast małe rybki jedzone razem z ośćmi (np. sardynki) to istotne źródło wapnia i fosforu.

Czytaj także: Kwas fosforowy – gdzie występuje i czy jest szkodliwy?

Według najprostszego podziału wyróżnia się ryby słodko i słonowodne, a także ryby chude, średnio-tłuste oraz tłuste. Pod względem wartości prozdrowotnych na pierwszy plan wysuwają się tłuste ryby morskie. Pozycję lidera zawdzięczają bardzo dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne do  prawidłowego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania całego organizmu ludzkiego. Należy zaznaczyć, że ryby to najlepsze źródło deficytowego we współczesnej diecie kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Pozytywny wpływ DHA dotyczy przede wszystkim układu krwionośnego, nerwowego i immunologicznego.

Kwas dokozaheksaenowy  zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, współtworzy błonę komórek nerwowych, stanowi główny budulec mózgu oraz narządu wzroku. Ponadto jest niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży oraz wzrostu i rozwoju dziecka. Dieta bogata w DHA poprawia odporność organizmu, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Niestety tłuste ryby bogate w kwas dokozaheksaenowy to jednocześnie ryby z większym powinowactwem do toksyn. Idealną sytuacją byłoby, gdyby ryba pochodziła z czystych naturalnych akwenów morskich, należała do roślinożerców (ryby pozyskują DHA z alg morskich takich jak Schizochytrium, dodatkowo krótszy łańcuch pokarmowy zmniejsza ryzyko kumulacji toksyn), była (krótszy czas wchłaniania toksyn środowiskowych) oraz oczywiście świeża.

Najzdrowsze ryby – które warto jeść, a których unikać?

Ryby o najwyższej zawartości składników odżywczych przy równocześnie małym zanieczyszczeniu związkami toksycznymi to:

  • dziki łosoś;
  • śledź;
  • pstrąg.

Ryby, których spożycie należy ograniczyć ze względu na wyższe ryzyko zanieczyszczeń:

  • tuńczyk- ponieważ jest to ryba tłusta i długowieczna;
  • halibut- ponieważ jest to ryba bardo tłusta z dużym powinowactwem do toksyn lipofilnych;
  • szczupak- ponieważ jest to ryba drapieżna.

Optima Omega 3

Najpopularniejsze artykuły

Jedzenie na serce: dieta DASH w profilaktyce miażdżycy

Dieta DASH jest od wielu lat uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie

Żywność dla mózgu – czyli jedzenie na myślenie (infografika)

W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi poświęca się zdrowiu i dobremu samopoczuciu, a odpowiednia dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu sprawności naszego organizmu. Jednakże, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nasze nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ także na kondycję naszego mózgu. Właściwe odżywianie może poprawić funkcje poznawcze, wspierać koncentrację, pamięć oraz wpływać na nasze zdolności uczenia się.

Dieta po zawale – prawidłowe nawyki

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego „złotym standardem” po zawale jest dieta śródziemnomorska

Przeczytaj także

Czy diety wegańskie i wegetariańskie chronią przed chorobami serca?

Diety bazujące głównie lub wyłącznie na produktach roślinnych zyskują na popularności z roku na rok.

Dieta niskotłuszczowa a dieta na cholesterol: czym się różnią?

Zależy Ci na utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu? To rzeczywiście bardzo ważny parametr, który ma znaczenie dla Twojego zdrowia w długofalowej perspektywy

Rola diety śródziemnomorskiej w profilaktyce chorób serca

Sposób odżywiania się ma kluczowe oddziaływanie na zdrowie. To, co jesz, wpływa na kondycję umysłu oraz ciała, w tym układu sercowo-naczyniowego.