Ryby i ich pozytywny wpływ na organizm

Redakcja Optymalnewybory.pl

13.04.2018

3 minuty czytania

Ryby i ich pozytywny wpływ na organizm

Ryby to doskonałe źródło pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D. Ponadto ryby morskie są bogate w jod i selen, natomiast małe rybki jedzone razem z ośćmi (np. sardynki) to istotne źródło wapnia i fosforu.

Czytaj także: Kwas fosforowy – gdzie występuje i czy jest szkodliwy?

Według najprostszego podziału wyróżnia się ryby słodko i słonowodne, a także ryby chude, średnio-tłuste oraz tłuste. Pod względem wartości prozdrowotnych na pierwszy plan wysuwają się tłuste ryby morskie. Pozycję lidera zawdzięczają bardzo dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne do  prawidłowego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania całego organizmu ludzkiego. Należy zaznaczyć, że ryby to najlepsze źródło deficytowego we współczesnej diecie kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Pozytywny wpływ DHA dotyczy przede wszystkim układu krwionośnego, nerwowego i immunologicznego.

Kwas dokozaheksaenowy  zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, współtworzy błonę komórek nerwowych, stanowi główny budulec mózgu oraz narządu wzroku. Ponadto jest niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży oraz wzrostu i rozwoju dziecka. Dieta bogata w DHA poprawia odporność organizmu, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Niestety tłuste ryby bogate w kwas dokozaheksaenowy to jednocześnie ryby z większym powinowactwem do toksyn. Idealną sytuacją byłoby, gdyby ryba pochodziła z czystych naturalnych akwenów morskich, należała do roślinożerców (ryby pozyskują DHA z alg morskich takich jak Schizochytrium, dodatkowo krótszy łańcuch pokarmowy zmniejsza ryzyko kumulacji toksyn), była (krótszy czas wchłaniania toksyn środowiskowych) oraz oczywiście świeża.

Najzdrowsze ryby – które warto jeść, a których unikać?

Ryby o najwyższej zawartości składników odżywczych przy równocześnie małym zanieczyszczeniu związkami toksycznymi to:

  • dziki łosoś;
  • śledź;
  • pstrąg.

Ryby, których spożycie należy ograniczyć ze względu na wyższe ryzyko zanieczyszczeń:

  • tuńczyk- ponieważ jest to ryba tłusta i długowieczna;
  • halibut- ponieważ jest to ryba bardo tłusta z dużym powinowactwem do toksyn lipofilnych;
  • szczupak- ponieważ jest to ryba drapieżna.

Optima Omega 3

Najpopularniejsze artykuły

Jak poprawić koncentrację? 5 produktów wspierających mózg

Odpowiednie odżywianie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a szczególnie duży wpływ ma na pracę mózgu. Niewłaściwa dieta powoduje problemy z koncentracją i osłabia zdolności poznawcze. Co jeść, by wspierać mózg i spowolnić procesy neurodegeneracyjne układu nerwowego?

Infografika sport dla serca

Sport dla serca: jaka aktywność fizyczna zapobiega chorobom kardiologicznym? [Infografika]

Czy wiesz, że choroby serca stanowią najczęstszą przyczynę chorób serca na świecie? Już mała ilość ruchu znacznie zwiększa ryzyko zawału, a nawet nagłego zgonu sercowego. Wysiłek energetyczny na poziomie 1000 kcal/tydz. obniża ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca o 20-30%. Wystarczy ok. 30 minut umiarkowanej aktywności dziennie 5x w tygodniu, aby zachować dobre zdrowie! Rusz się […]

Zdrowe tłuszcze, zdrowe serce: najlepsze źródła tłuszczu w diecie

Wbrew stereotypowej opinii, tłuszcze nie są „źródłem wszelkiego zła” w diecie. Wręcz przeciwnie! Ich podaż jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Przeczytaj także

Wady i zalety diety paleo

Dieta paleo nawiązuje do (hipotetycznego) modelu odżywiania ludzi pierwotnych. Często nie ogranicza się do zaleceń żywieniowych, ale […]

Dieta na nadciśnienie. Co powinna zawierać?

[30-07-2021] Lektura artykułu zajmie 3 minuty. Nadciśnienie tętnicze stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia – szczególnie, […]

Rola tłuszczów nasyconych w diecie — czy są takie złe, jak się o nich mówi?

Czy rzeczywiście są one tak groźne, jak się o nich mówi?