5,00

Pierwiastki i produkty dobre dla serca. Czego nie może zabraknąć w Twoim codziennym menu?

Redakcja Optymalnewybory.pl

3.07.2021

3 minuty czytania


Sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na kondycję zdrowotną, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na codzienną dietę. Okazuje się, że już drobna zmiana nawyków żywieniowych może nie tylko wpłynąć pozytywnie na masę ciała i ogólne samopoczucie, ale również zmniejszyć ryzyko poważnych chorób ze strony układu sercowo-naczyniowego. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta dobra na serce.

Czy wiesz, że nawet 3,9 mln ludzi na całym świecie umiera z powodu nadciśnienia i innych chorób serca[1]? Szacuje się przy tym, że aż 80% przedwczesnych zgonów spowodowanych nieprawidłowościami ze strony układu krążenia można byłoby uniknąć. W jaki sposób? Wystarczy zmiana stylu życia i odpowiednio skomponowana korzystna dla serca dieta.

Magnez i potas – pierwiastki ważne dla serca?

Prawidłowo skomponowana dieta pozwala uzupełnić zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne niezbędne do prawidłowego jego funkcjonowania. W kontekście profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego szczególne znaczenie mają 2 pierwiastki: potas i magnez.

Potas jest pierwiastkiem, który – wraz z magnezem i sodem – należy do grupy elektrolitów. Jego rola w organizmie jest ogromna, m.in. pomaga regulować ciśnienie krwi. Jest to szczególnie ważne w przypadku diety dostarczającej zbyt dużą ilość sodu. Wiele badań naukowych wykazało związek z niskim spożyciem potasu a podwyższonym ciśnieniem krwi oraz wyższym ryzykiem udaru mózgu. Co więcej – osoby, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym mogą obniżyć wartości ciśnienia poprzez zwiększenie spożycia produktów zasobnych w ten pierwiastek[1].

Badania naukowe wykazują, że niedobór tego pierwiastka (hipokalemia) – niezależnie od przyczyny – może spowodować arytmię. Nagłe zmiany stężenia potasu w niedokrwionym mięśniu sercowym mogą wywołać siły elektryczne, które z kolei odpowiadają za zapoczątkowanie zaburzeń rytmu serca[2].

Magnez jest pierwiastkiem, który wspiera pracę mięśni – w tym mięśnia sercowego. Dlatego niedostateczna jego ilość w codziennej diecie może prowadzić do powstania zaburzeń sercowo-naczyniowych. Wśród nich wymienia się m.in.: podwyższone ciśnienie krwi, arytmię[3].
Optima Neuro
Wiele badań naukowych potwierdza zależność między wysokim spożyciem magnezu a mniejszym ryzykiem wystąpienia np. zespołu metabolicznego, cukrzycy, nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca i choroby wieńcowej[4].

Jaka powinna być dieta dobra na serce?

Chociaż na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego wpływa wiele czynników, istotne jest dostarczanie odpowiedniej ilości magnezu i potasu. Dlatego dieta na serce powinna być przede wszystkim bogata w produkty spożywcze, które są źródłem obu pierwiastków.

  • Minimum tłuszczów nasyconych

Jeżeli komponujesz posiłki, staraj się ograniczyć ilość produktów spożywczych dostarczających sporą ilość tłuszczów nasyconych. Dlaczego? Do ich trawienia potrzebny jest magnez, co przekłada się na „wypłukiwanie” tego pierwiastka z organizmu oraz podnoszą poziom ,,złego” cholesterolu

Jeśli to możliwe, ogranicz spożycie żółtych serów, tłustej śmietany czy mleka. Warto także ograniczyć spożycie mięsa oraz wędlin.

  • Ostrożnie z cukrem

Zmniejszenie spożycia produktów słodzonych będzie korzystne nie tylko dla twojej sylwetki, ale również dla serca. Warto bowiem mieć świadomość, że obecna w słodyczach, napojach czy produktach przetworzonych sacharoza obniża poziom magnezu w organizmie. Dlaczego? Do jej strawienia potrzeba aż 54 cząsteczek pierwiastka[5]. Co więcej, cukier podwyższa stężenie trójglicerydów we krwi.

  • Postaw na produkty zbożowe

Produkty pełnoziarniste to wartościowe źródło magnezu i potasu i błonnika. Dlatego należy wyłączyć je do diety, aby wesprzeć zdrowie serca. Niech codzienne menu będzie bogate m.in. w pieczywo z pełnego ziarna, nasiona i otręby, kasze, brązowy ryż.

  • Zasmakuj w warzywach

Wszystkie warzywa są ważnym elementem jadłospisu. Z punktu widzenia diety na serce szczególne znaczenie będą mieć: szpinak, rukola, natka pietruszki, seler naciowy, bób, groch, fasola, kiełki, pomidory. Dlaczego? Co zawierają?

Zachowaj równowagę w diecie

Pamiętaj, że nie tylko niedobór potasu i magnezu wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu – w tym serca. Nadmierne spożycie produktów będących źródłem tych pierwiastków także może zaszkodzić. Dlatego ważne jest, aby dieta na serce była skomponowana w oparciu o dzienne zapotrzebowanie na konkretne składniki mineralne. Między innymi z tego powodu sięganie po suplementy diety z magnezem i potasem powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem.

[1] https://www.health.harvard.edu/heart-health/potassium-lowers-blood-pressure

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6237811/

[3] https://www.health.harvard.edu/heart-health/magnesium-helps-the-heart-keep-its-mettle

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5852744/

[5] https://www.doppelherz.pl/wiedza-i-porady/zrodla-magnezu/

[1] https://www.who.int/dietphysicalactivity/media/en/gsfs_general.pdf

 

Najpopularniejsze artykuły

Ziołowe naleśniki orkiszowe z twarogiem i pastą z ciecierzycy

Ziołowe naleśniki orkiszowe z twarogiem i pastą z ciecierzycy

Naleśniki orkiszowe to pyszna i zdrowa alternatywa dla tradycyjnych naleśników. Połączenie pełnoziarnistej mąki orkiszowej z aromatycznymi ziołami i dwoma rodzajami nadzienia – serowym i z ciecierzycy – sprawia, że danie jest pełne smaku i wartości odżywczych. Składniki: 1 szklanka pełnoziarnistej mąki orkiszowej (120 g) 1 szklanka mleka 1,5% (125 ml) 1 jajko (60 g) 1 […]

Ostatnia niedziela września: Światowy Dzień Serca (infografika)

Światowy Dzień Serca, obchodzony corocznie 29 września, to ważna inicjatywa międzynarodowa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej na temat chorób serca oraz związanych z nimi zagrożeń. Jest to najważniejsze wydarzenie w dziedzinie zdrowia serca, organizowane przez World Heart Federation (Światową Federację na Rzecz Serca) we współpracy z WHO (Światową Organizacją Zdrowia) oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz zdrowia publicznego.

Antyoksydanty

Antyoksydanty a serce: jakie mają znaczenie dla jego zdrowia?

Lista składników odżywczych, które są istotne w diecie sercowca, jest długa. Ważne miejsce zajmują na niej antyoksydanty. Czym są? Jakie są ich właściwości? Dlaczego mają znaczenie dla zdrowia serca? Jakie są ich najważniejsze źródła? Odpowiadamy. Czy wiesz, że Optima Neuro zawiera olej z mikroalg morskich, który jest naturalnym źródłem kwasu DHA. Kwas DHA wspiera prawidłowe […]

Przeczytaj także

Kiedy warto zbadać cholesterol? Objawy wysokiego cholesterolu

Objawy wysokiego cholesterolu – co powinno skłonić cię do badań? Często jednak podwyższony poziom cholesterolu nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka obejmująca regularne wykonywanie lipidogramu.

Nadciśnienie tętnicze u młodych osób: przyczyny i profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze u młodych osób określa się mianem zaburzenia hemodynamicznego. Jego cechą charakterystyczną we wczesnej fazie jest duża pojemność wyrzutowa i prawidłowy opór obwodowy

Menopauza a cholesterol: dieta w klimakterium

2022-04-01 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Choroba niedokrwienna serca jest jedną z głównych przyczyn zgonów u […]