Olej z orzecha włoskiego – skład i zastosowanie

Redakcja

6.04.2024

2 minuty czytania

Bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych

Olej z orzecha włoskiego to jasno żółty lub zielonkawy olej pozyskiwany w wyniku tłoczenia miąższu owoców orzechów. Coraz częściej można znaleźć olej z orzecha włoskiego na sklepowych półkach w Polsce. Jego popularność jest jednak znaczne większa w krajach śródziemnomorskich (Francja). Jest również bardzo popularny na skraju półkuli wschodniej: w Australii i Nowej Zelandii.

WARTO WIEDZIEĆ

Zastępowanie tłuszczów nasyconych w diecie, tłuszczami nienasyconymi przyczynia się
do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Olej z orzecha
włoskiego jest jednym z najbogatszych źródeł niezbędnych nienasyconych
kwasów tłuszczowych: linolenowego – omega-3 i linolowego – omega-6
i oleinowego – omega – 9. Zaraz po oleju lnianym i rzepakowym, odznacza się
najkorzystniejszym stosunkiem kwasów n-3 do n-61. Ponadto
obfituje w witaminy E, A i z grupy B.

Warto wiedzieć

Zastępowanie tłuszczów nasyconych w diecie tłuszczami nienasyconymi przyczynia się do utrzymywania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Olej z orzecha włoskiego jest jednym z najbogatszych źródeł niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolenowego – omega-3 i linolowego – omega-6 i oleinowego – omega-9.

Zaraz po oleju lnianym i rzepakowym, odznacza się najkorzystniejszym stosunkiem kwasów n-3 do n-61. Ponadto obfituje w witaminy E, A i z grupy B.

Jak przechowywać olej z orzecha włoskiego?

Olej ten pozyskiwany jest najczęściej w wyniku tłoczenia na zimno. Dlatego warto pamiętać, że bardzo szybko mija termin jego przydatności. Najlepiej przechowywać go w szczelnej butelce z ciemnego szkła, w chłodnym pomieszczeniu. Prawidłowo przechowywany zachowuje świeżość około 3 miesięcy.

Właściwości: Tylko na zimno

Charakterystyczny, orzechowy, słodki posmak połączony z nutą karmelu sprawia, że olej ten sprawdza się jako składnik do sałatek, sosów czy dressingów.

Dobrze sprawdza się także jako dodatek do:

  • naleśników;
  • racuchów;
  • ciast;
  • innych deserów.

Olej z orzecha włoskiego nie nadaje się do smażenia. Nie tylko ze względu na sposób tłoczenia (na zimno), ale przede wszystkim dlatego, że w wyniku podgrzewania staje się gorzki.

Zastosowanie: Nie tylko w kuchni

Poza kuchnią, olej z orzechów włoskich swoje zastosowanie znajduje także jako składnik kosmetyków.

Doskonale nawilża, nadaje skórze miękkość i sprężystość. Dzięki czemu opóźnia procesy starzenia. Poza tym działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.

Przypisy

Łoźna K., Kita A., Styczyńska M.,Biernat J., Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4): 871-875

Najpopularniejsze artykuły

Dieta

Kobieta 35+: jak utrzymać serce w świetnej formie?

Za Tobą 35. urodziny? To teraz, zdaniem wielu, zaczyna się najlepszy czas w Twoim życiu. Aby korzystać z niego w pełni, koniecznie zadbaj o swoje zdrowie. Na to nie jest nigdy za późno ani za wcześnie. Podstawa to zdrowe serce. Zobacz, co możesz zrobić, aby utrzymać je w świetnej formie. Zdrowa dieta, którą Twoje serce […]

Sól w diecie sercowca: jak sód wpływa na serce?

Sól to najpopularniejsza przyprawa, bez której trudno wyobrazić sobie codzienne gotowanie. Jest też wszechobecna w żywności przetworzonej dostępnej w sklepach.

Dieta dla serca – lekkostrawne dania z cukinii

2021-05-08 Lektura tego artykułu zajmie 4 minuty. Serce to ważny element układu krwionośnego, który pompuje krew do […]

Przeczytaj także

Czy jedzenie warzyw i owoców może obniżyć poziom stresu?

2021-08-10 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Sytuacje stresowe są nieodłączną częścią życia. Ludzie doświadczają go w […]

Jajka a cholesterol: czy rzeczywiście podnoszą jego poziom?

2021-12-16 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Spożycie jajek od dawna budzi wiele kontrowersji w kontekście podwyższania […]

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków?

2018-08-08 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Odpowiadamy na pytanie: jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Obniżenie […]