Sercowy alarm: 8 objawów, których nie możesz zignorować!

Redakcja

1.08.2024

4 minuty czytania

Serce

Zdrowe serce to fundament długiego życia i dobrego samopoczucia na co dzień. Chcesz o nie zadbać? Obserwuj się uważnie – tak, aby odpowiednio wcześnie dostrzec symptomy, które mogą wskazywać, że coś jest nie tak z najważniejszym mięśniem w Twoim ciele. Oto lista objawów, które warto skonsultować ze specjalistą.

1.     Duszności przy wysiłku

Zauważasz, że w ostatnim czasie męczysz się bardziej niż wcześniej, np. wchodząc po schodach albo gdy musisz dobiec kilka metrów na autobus? Jeśli wysiłkowi towarzyszą duszności, jest to „czerwona flaga”. Ten objaw pojawia się jako jeden z pierwszych między innymi przy niewydolności serca, zazwyczaj wywoływanej chorobą niedokrwienną[1].

2.     Stałe zmęczenie

Czujesz się tak, jakby opuściła Cię energia? Jest Ci trudniej zabrać się za codzienne obowiązki? Odczuwasz znużenie? To także może być efekt niewydolności serca. Jeżeli ten stan trwa już od jakiegoś czasu, warto się przebadać[2].

3.     Kołatanie serca

Gdy Twoje serce pracuje prawidłowo, nie odczuwasz jego bicia – odbywa się ono niejako „w tle”. Co jednak, jeżeli ostatnio trudno Ci je ignorować, bo stało się bardzo wyraźne? Kołatanie może być sygnałem, że najważniejszy mięsień jest „wybijany z rytmu”. Chociaż za ten stan może odpowiadać wiele rzeczy, począwszy od stresu przez nadmierne spożycie kofeiny aż po problemy z tarczycą, na liście winowajców są również arytmie[3]. Dlatego przy takim symptomie zdecydowanie warto się przebadać.

4.     Spuchnięte kostki

Trudno jest Ci włożyć buty, które jeszcze jakiś czas temu były zupełnie dobre? Twoje stopy są nabrzmiałe i masz wrażenie ich ciężkości? Taki objaw – pojawiający się przede wszystkim w upalne dni – również może być powiązany z niewydolnością serca. Obrzęki obwodowe towarzyszą jej często[4].

5.     Ucisk w klatce piersiowej

Masz czasami nieprzyjemne wrażenie ucisku w klatce piersiowej? A może odczuwasz pieczenie, dławienie lub gniecenie za mostkiem? Jeżeli to uczucie pojawia się szczególnie w trakcie wysiłku fizycznego i samoistnie mija, np. kiedy usiądziesz i odpoczniesz – to może być dławica piersiowa. Ten symptom może świadczyć o rozwoju tzw. wieńcówki, czyli choroby niedokrwiennej serca[5]. Jeśli go odczuwasz, koniecznie się zbadaj!

6.     Zawroty głowy i omdlenia

Zdarza Ci się, że „świat zaczyna się kręcić”, przed oczami pojawiają się mroczki, a Ty masz wrażenie, że zaraz zemdlejesz? Zawroty głowy, zwłaszcza te silne również bywają powiązane z problemami serca – mogą świadczyć np. o tym, że ma ono problemy z dopompowaniem odpowiedniej ilości krwi do mózgu[6].

7.     Nocny kaszel

W nocy budzi Cię suchy kaszel, nad którym trudno zapanować? Chociaż ten objaw jest mniej typowy dla problemów sercowych, również może być powiązany z niewydolnością tego mięśnia[7]. Warto na niego zwrócić uwagę.

8.     Depresja

Chociaż depresja jest chorobą o bardzo złożonym podłożu, może się zdarzyć, że będzie ona towarzyszyć problemom z sercem[8]. Jeśli więc doświadczasz obniżenia nastroju, a dodatkowo zauważasz np. większe zmęczenie czy duszności – również warto porozmawiać z lekarzem.

Mam objawy, które mogą wskazywać na problemy z sercem – co dalej?

Dostrzegasz u siebie któryś z symptomów opisanych powyżej? Jeśli tak, koniecznie umów się na wizytę do lekarza rodzinnego. Po przeprowadzeniu wywiadu może Cię on skierować na podstawowe badania.

W kontekście chorób serca istotny może być lipidogram, czyli oznaczenie poziomu cholesterolu. Wysokie wartości trójglicerydów, „złego” cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego mogą zwiększać ryzyko rozwoju miażdżycy – a w konsekwencji m.in. choroby niedokrwiennej serca[9]. W przychodni zostanie Ci też pewnie zmierzone ciśnienie tętnicze krwi. Jeżeli badanie wykaże odchylenia od normy, pomiar zapewne trzeba będzie powtórzyć kilkukrotnie w ciągu paru dni albo tygodni – tak, aby wykluczyć nadciśnienie[10].

Ważne mogą być też podstawowe badania kardiologiczne, czyli EKG i echo serca. Lekarz może też zalecić tzw. holter, czyli 24-godzinne badanie EKG i, opcjonalnie, ciśnienia krwi[11].

Pamiętaj: im wcześniej zostaną zdiagnozowane problemy sercowe, tym większa szansa na ich kontrolę, a nawet na wyleczenie (zależnie od specyfiki dolegliwości). Zwracaj więc baczną uwagę na stan swojego zdrowia i reaguj, gdy pojawią się niepokojące symptomy.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca

[2] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca

[3] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154039,kolatanie-serca

[4] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca

[5] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[6] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[7] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca

[8] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca

[9] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[10] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[11] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/58723,24-godzinny-automatyczny-pomiar-cisnienia-tetniczego-holter

Najpopularniejsze artykuły

Piramida zdrowego żywienia. Jak ją prawidłowo interpretować?

2021-11-10 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Prowadzenie zdrowego stylu życia stanowi jeden z najważniejszych elementów profilaktyki […]

Czekolada a cholesterol – czy można ją jeść?

Rekomenduje się jedzenie czekolady – przede wszystkim gorzkiej, w umiarkowanych ilościach. Ma ona szereg właściwości, dzięki którym nie tylko nie szkodzi, ale wręcz wspomaga walkę ze „złym” cholesterolem.

Jarmuż i szpinak

Wiosenne menu sercowca: po te produkty sięgaj częściej!

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To moment, w którym aż chce się zmienić jadłospis – tak, aby był lżejszy, a zarazem bardziej odżywczy. Chcesz zadbać o swoje serce? Oto produkty, które na wiosnę powinny jak najczęściej trafiać do Twojego jadłospisu. Wiosenne menu sercowca: na co zwrócić uwagę? Podstawowe zasady odżywiania się dla osób dbających o […]

Przeczytaj także

Antyoksydanty a profilaktyka alzheimera. Co warto wiedzieć?

Choroba Alzheimera stanowi najczęstszą przyczynę otępienia u seniorów, a ryzyko zapadnięcia na nią rośnie wraz z wiekiem[1]. Jednym ze sposobów na jego zmniejszenie jest zdrowa dieta. Wśród składników, które rekomenduje się z myślą o profilaktyce demencji, często wymieniane są antyoksydanty. Czym są i dlaczego są tak istotne?

Olej konopny

Olej konopny – dlaczego warto mieć go w kuchni?

Olej konopny jest otrzymywany z nasion konopi siewnych (Cannabis sativa), nazywanych również włóknistymi. Nierafinowany ma ciemne, zielono – brązowe zabarwienie i lekko gorzki, korzenno – orzechowy smak oraz zapach. Po rafinacji cechuje się delikatnym smakiem i zapachem, a także jasnym kolorem. Najbardziej rozpowszechniona odmiana oleju to olej CBD, pozbawiony właściwości psychoegennych1. Ten produkt znaleźć możemy […]

Problemy z koncentracją: czy zawsze są wynikiem roztargnienia?

Problemy z koncentracją i pamięcią mogą dotknąć każdego. Warto wiedzieć, jak im zapobiegać i jak zmienić swoje nawyki, gdy takie trudności się pojawią. Co wpływa pozytywnie na pamięć i skupienie?