Orzechy makadamia to jedne z najtłustszych orzechów, w których 2/3 masy stanowi tłuszcz. Pod tym względem mogą im dorównać jedynie orzechy pecan i orzechy brazylijskie. Większość tłuszczów w orzechach makadamia to zdrowe jednonienasycone kwasy tłuszczowe, ale o unikalnej kombinacji. Oprócz typowego dla jednonienasyconych kwasów tłuszczowych kwasu oleinowego, zawierają kwas oleopalmitynowy (omega-7). Występuje on w ludzkiej skórze, ale z wiekiem jest go coraz mniej. Dlatego jest stosowany do pielęgnacji skóry. Regeneruje ją odbudowując warstwę lipidową naskórka, przeciwdziała utracie wody, uelastycznia, zmiękcza i wygładza.
Jakie wartości odżywcze kryją w sobie orzechy makadamia?
Orzechy makadamia są jednymi z najtłustszych (75 proc. tłuszczu) i najbardziej kalorycznych orzechów – 100 g dostarcza aż 718 kcal. Podobnie tłuste są orzechy pecan, które w 71 proc. składają się z tłuszczu i dostarczają 690 kcal (w 100 g). Nie wiele mniej tłuszczu zawierają orzechy brazylijskie (67 proc. tłuszczu i 659 kcal w 100 g).
Białko w orzechach makadamia stanowi ok. 8g/100 g a węglowodany 14 g/100 g, błonnik ok. 9 g/100 g. Z witamin znajdziemy w orzechach makadamia wit. A, E, kwas foliowy, wit. B1, B2 i B6, wit. PP i C. Składniki mineralne, których źródłem są orzechy makadamia to wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.
Jak potwierdzają liczne badania, u osób które regularnie sięgają po orzechy, ryzyko miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2 jest niższe. Jak widać ze składu, orzechy makadamia zawierają bardzo wiele różnych wartościowych składników odżywczych i same w sobie są bardzo smaczne, przypominają smak orzechów laskowych. Nie można jednak przesadzać z ilością tych i innych bardzo tłustych orzechów, ze względu na ich kaloryczność. Kilka orzechów dziennie takich orzechów wystarczy aby skorzystać w ich super odżywczych właściwości.
Olej makadamia w kuchni – źródło dobrego smaku, zdrowych tłuszczów i witaminy E
Najwięcej bo ok. 60% oleju makadamia stanowią jednonienasycone kwasy tłuszczowe, ok. 12% to nasycone kwasy tłuszczowe (kwas palmitynowy), a wielonienasycone kwasy tłuszczowe ok.1,5%. Olej z orzechów makadamia można wykorzystać w kuchni do np. sałatek warzywnych. Tłoczony na zimno, zachowuje lekko orzechowy smak i zapach. Zawiera także naturalny przeciwutleniacz w postaci witaminy E. Olej o takim składzie jest wskazany w dietach obniżających poziom cholesterolu we krwi, aby zapobiegać rozwojowi miażdżycy i redukować ryzyko chorób układu krążenia.
Olej makadamia naturalnym kosmetykiem
Olej makadamia jest pozyskiwany z orzechów drzewa Macadamia integrifolia, które naturalnie występuje w Australii, Nowej Zelandii, Afryce i na Hawajach. Ten wyjątkowy olej znajduje zastosowanie głównie w pielęgnacji skóry suchej, pozbawionej elastyczności i zniszczonej. Jest również skuteczny przy skórze podrażnionej słońcem oraz wspomaga leczenie blizn, wyprysków, łuszczycy i drobnych ran.
W przemyśle kosmetycznym olej makadamia zyskał popularność jako składnik zabiegów masażu, SPA i aromaterapii. Regularnie wmasowywany w skórę nóg i pośladków pomaga w walce z cellulitem i rozstępami. Jego wyjątkową cechą jest doskonałe wchłanianie się w skórę, co wynika z jego składu i powinowactwa do ludzkiej skóry.
Najcenniejszym składnikiem oleju makadamia jest unikalny kwas oleopalmitynowy (omega-7), który naturalnie występuje w ludzkiej skórze, ale którego ilość zmniejsza się z wiekiem. Stosowanie tego oleju pozwala uzupełnić niedobory tego kwasu, regenerując skórę poprzez odbudowę warstwy lipidowej naskórka. Olej makadamia przeciwdziała utracie wody, zwiększa elastyczność skóry, zmiękcza ją i wygładza, a także chroni przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Zawarte w nim witaminy A i E działają jako przeciwutleniacze, hamując procesy starzenia się skóry.
Olej makadamia jest również polecany do pielęgnacji wysuszonych, łamliwych i kruchych włosów. Warto zaznaczyć, że jedynym olejem równie bogatym w kwas oleopalmitynowy jest olej rokitnikowy.
W przemyśle kosmetycznym naturalne, rafinowane oleje stanowią podstawowe surowce wysokiej jakości produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Dodaje się je do kremów, balsamów, maseczek, płynów kąpielowych, szamponów i odżywek do włosów. Można je również znaleźć w pomadkach ochronnych do ust, lakierach i zmywaczach do paznokci. Oleje te można stosować bezpośrednio na skórę podczas masażu, a dzięki swoim właściwościom stanowią doskonały nośnik dla olejków eterycznych.
Poznaj również inne oleje roślinne:
Źródła
- USDA National Nutrient Database for Standard Reference
- Jedzenie orzechów zmniejsza ryzyko zgonu, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398132,jedzenie-orzechow-zmniejsza-ryzyko-zgonu.html
- Orzechowa dieta dobra na cukrzycę, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,383405,orzechowa-dieta-dobra-na-cukrzyce.html
- A macadamia nut-rich diet reduces total and LDL-cholesterol in mildly hypercholesterolemic men and women, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18356332