3,67

(Nie)oczywiste skutki zbyt wysokiego cholesterolu: czy znasz je wszystkie?

Redakcja Optymalnewybory.pl

30.04.2022

2 minuty czytania

Podwyższony poziom cholesterolu LDL, prowadzący do hipercholesterolemii, zwykle kojarzony jest z powstawaniem tzw. kępek żółtych. Okazuje się jednak, że zbyt wysokie stężenie tej frakcji może dawać wiele innych – nieoczywistych objawów. Sprawdź, jakie sygnały mogą świadczyć o zaburzeniach gospodarki lipidowej w twoim organizmie.

Szacuje się, że nawet 20 mln Polaków zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu[1], jednak wiele osób nie podejmuje żadnego wysiłku w celu przywrócenia optymalnych wartości. Niektórzy nawet nie mają świadomości o wysokim stężeniu cholesterolu frakcji LDL, ponieważ nie wykonują lipidogramu. O swoim problemie często dowiadują się za późno, tj. gdy dojdzie do zawału serca lub udaru mózgu. Dzieje się tak, ponieważ hipercholesterolemia zwykle nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Niekiedy jednak organizm może wydawać sygnały ostrzegawcze – tyle że są one zupełnie niełączone z układem sercowo-naczyniowym.
Optima Cardio

Zbyt wysoki cholesterol – jak się objawia?

Zbyt wysoki poziom cholesterolu bardzo rzadko daje objawy, a jeśli już – nie zawsze są oczywiste. Warto więc poznać sygnały, które powinny skłonić do przeprowadzenia lipidogramu – badania pozwalającego na ocenę gospodarki lipidowej organizmu.

Kępki żółte

Kępki żółte (znane również jako żółtaki) to zmiany grudkowe w kolorze żółtym, które powstają jako efekt odkładania się nadmiaru cholesterolu w skórze. Zwykle umiejscowione są w okolicach powiek.  Ich występowanie ma związek z hipercholesterolemią rodzinną.

Zimne stopy

Stale zimne stopy mogą zwiastować zaburzenia układu krążenia. Okazuje się, że przypadłość ta może mieć związek z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Zimne stopy są jednym z objawów PAD (z ang. peripheral artery disease) – choroby tętnic obwodowych.

Trudno gojące się rany

Chociaż trudno gojące się rany mogą mieć związek z niedoborem witaminy E czy witaminy C, niekiedy mogą świadczyć o występowaniu choroby tętnic obwodowych. Schorzenie to ma związek z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Problemy ze ścięgnem Achillesa

Nawracające stany zapalne i dolegliwości bólowe ze strony ścięgna Achillesa mogą świadczyć o podwyższonym poziomie cholesterolu. Jest to bowiem jednej z objawów hipercholesterolemii rodzinnej[2].

Dolegliwości odczuwalne w okolicy ścięgna Achillesa najczęściej wynikają z obecności żółtaków. Powstałe guzki mogą działać drażniąco, prowadząc do wyzwolenia procesu zapalnego.

Chromanie przestankowe

Chromaniem przestankowym określa się bóle nóg pojawiające się po wysiłku, a w zaawansowanym stadium – także w spoczynku. Ma to związek z niedokrwieniem kończyn dolnych[3], co może być konsekwencją miażdżycy tętnic kończyn dolnych.

Bóle dławicowe w klatce piersiowej

Ból po wysiłku – odczuwany jako dławiący – może wskazywać na miażdżycę, spowodowaną podwyższonym poziomem cholesterolu LDL. W przypadku osób zmagających się z hipercholesterolemią rodzinną takie objawy mogą być odczuwalne już w wieku nastoletnim[4].

Wysoki poziom cholesterolu LDL – jak go obniżyć?

Zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL stanowi poważne zagrożenie – także dla życia.  Warto zadbać o to, aby utrzymać jego stężenie w ryzach – najlepiej, zanim zacznie dawać uciążliwe objawy. Co możesz zrobić?

Zmień nawyki żywieniowe

Czy wiesz, że prawidłowa dieta jest jednym z najważniejszych niefarmakologicznych metod obniżania poziomu cholesterolu LDL? Często wystarczy wprowadzić drobne zmiany w codziennym jadłospisie, aby wyeliminować zaburzenia gospodarki lipidowej.

Warto pamiętać o:

  • zwiększeniu spożycia produktów będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych – przede wszystkim z grupy omega-3 (np. ryby, oleje roślinne),
  • ograniczeniu spożycia produktów będących źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych (np. czerwone mięso, tłuste sery żółte),
  • ograniczeniu spożycia produktów zawierających tłuszcze trans (np. fast foody, produkty smażone na wielokrotnie używanym tłuszczu, niskiej jakości gotowe wyroby cukiernicze zawierające utwardzone oleje roślinne).

Do diety warto włączyć produkty ze sterolami roślinnymi, np. miękką margarynę Optima Cardio. Udowodniono, że 1,5-2,4 g steroli roślinnych dziennie – w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia – obniżają poziom cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni[5].

Zwiększ aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu LDL we krwi przy jednoczesnym zwiększeniu stężenia cholesterolu HDL[6].

Regularnie wykonuj lipidogram – to badanie, które pozwala na ocenę gospodarki lipidowej. Dzięki niemu – w razie wyników przekraczających normę – można szybko podjąć stosowne działania, zapobiegając poważnym skutkom podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/aktualnosci/237897,prawie-20-mln-polakow-ma-zbyt-wysoki-poziom-cholesterolu

[2] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/140975,hipercholesterolemia-rodzinna

[3] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.27.1.

[4] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/140975,hipercholesterolemia-rodzinna

[5] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[6] https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/wplyw-wysilku-fizycznego-na-profil-lipidowy-2/

 

Najpopularniejsze artykuły

Zawał serca

Zawał serca – poznaj 5 czynników zwiększających ryzyko wystąpienia

Jadłospis dla mózgu: jakie produkty włączyć do diety?

2022-10-05 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Dobra pamięć, niezawodna koncentracja, refleks – te zdolności poznawcze zależą […]

Antyoksydanty a profilaktyka alzheimera. Co warto wiedzieć?

Choroba Alzheimera stanowi najczęstszą przyczynę otępienia u seniorów, a ryzyko zapadnięcia na nią rośnie wraz z wiekiem[1]. Jednym ze sposobów na jego zmniejszenie jest zdrowa dieta. Wśród składników, które rekomenduje się z myślą o profilaktyce demencji, często wymieniane są antyoksydanty. Czym są i dlaczego są tak istotne?

Przeczytaj także

Niskie ciśnienie krwi – co je powoduje? Kiedy jest groźne?

Niskie ciśnienie krwi działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego nie ma potrzeby podejmowania leczenia hipotonii w przebiegu przewlekłej niewydolności krążenia.

Pieczone pączki

Sprawdzony przepis na optymalne pieczone pączki

Najsłodszy dzień w roku – Tłusty Czwartek, czyli święto prawdziwych łasuchów. Jak się powinno je uczcić? Oczywiście jedząc pączki. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na rozpustę – czy to ze względów zdrowotnych, czy dietetycznych odmawiają sobie tego pączkowego szaleństwa, które ogarnia nas w ostatni czwartek karnawału. To dla nich, a także dla tych, którzy […]

Jak poprawić pamięć? 6 prostych ćwiczeń na co dzień

2022-12-04 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Dobra pamięć i wysoka koncentracja przydają się na co dzień. […]