4,50

Kalkulator WHR – jak mierzyć i interpretować wyniki

Redakcja Optymalnewybory.pl

8.05.2021

2 minuty czytania

2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosów, średnio: 4,50)
Loading...

WHR (Waist to Hip Ratio) – to stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Najczęściej jest stosowany aby określić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz typu otyłości.

Wskaźnik stosuje się u osób z nadwagą, bądź w przypadku kiedy wskaźnik BMI wynosi ponad 25. WHR określa dwa podstawowe typy sylwetki ( typ „jabłka” lub  typ „gruszki”), a także otyłość gynoidalną lub androidalną.

Czym charakteryzują się typ jabłka oraz typ gruszki?

 • Typ „jabłka”, czyli inaczej otyłość brzuszna , androidalna – często spotykana jest
  u mężczyzn oraz kobiet po menopauzie. Zwiększa ona ryzyko wstąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, czy też nadciśnienia.
 • Typ „gruszki”, inaczej otyłość pośladkowo-udowa, ginoidalna, obwodowa- nie jest tak groźna jak typ „jabłka”, co za tym idzie nie zwiększa, aż tak ryzyka wystąpienia różnych schorzeń. Spotykana najczęściej u kobiet, u których tkanka tłuszczowa gromadzisię w okolicy bioder i ud.

Jak zmierzyć obwód talii i bioder? 

Aby prawidłowo obliczyć wskaźnik WHR podaj rozmiar obwodu talii i bioder w centymetrach. Pomiaru dokonaj możliwie najdokładniej. Najlepiej użyj taśmy do pomiarów antropometrycznych; jeśli jej nie posiadasz, użyj centymetra krawieckiego.

Pomiary talii:

 • Badanie u kobiet: wyczuj dłonią grzebień kości biodrowej oraz dolny łuk żeber, pomiaru dokonaj w połowie odległości między tymi dwoma punktami, oplatając talię miarką
 • Badanie u mężczyzn: mniej więcej na wysokości pępka, pomiaru dokonuj po wydechu

Zmierz swój współczynnik WHR >>>

Obwód bioder:

 • Badanie u kobiet: miejsce największego obwodu bioder
 • Badanie u mężczyzn: na poziomie górnego końca kości udowej, na wysokości spojenia łonowego.

Jak odczytywać wyniki?

Dla kobiet:

 • WHR > 0,8 – wskazuję na otyłości typu “jabłko”
 • WHR < 0,8 – wskazuję na typu “gruszka”

Dla mężczyzn:

 • WHR > 1 – wskazuję na otyłości typu “jabłko”
 • WHR < 1 – wskazuję na otyłości typu “gruszka”

Kiedy stosować wskaźnik WHR?

Wskaźnik WHR stosuje się jedynie w przypadku osób, u których wartość BMI jest większa niż 25. Ma on swoje uzasadnienie w stosowaniu tylko u osób cierpiących na nadwagę lub otyłość. Jeśli twoje BMI jest w normie, nie należy stosować tego kalkulatora, gdyż wynik będzie błędny. Pamiętaj również, że wskaźnik ten nie jest adekwatny u kobiet w ciąży.

Wskaźnik WHR, a zdrowie? 

Wartość wskaźnika WHR na poziomie 0,7 u kobiet oraz 0,9 u mężczyzn jest silnie skorelowana ze zdrowiem i płodnością. Kobiety u których wartość  WHR wynosi ok. 0,7 posiadają optymalny poziom estrogenów oraz są mniej podatne na choroby układu krążenia, cukrzycę, czy nowotwory jajnika. Natomiast u kobiet z wysokim WHR ( 0,8 i więcej) mogą występować  problemy z zajściem w ciąże.  Mężczyźni z wartością WHR na poziomie ok. 0,9 są mniej narażeni na ryzyko wystąpienia zachorowań na raka prostaty i jąder oraz są bardziej płodni.

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Profilaktyka sercowo-naczyniowa: Tydzień dla Serca 2022 (infografika)

Choroby układu sercowo-naczyniowego są jednymi z głównych przyczyn zgonów na świecie. Istnieją jednak skuteczne metody profilaktyki, które każdy może wdrożyć, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych schorzeń.

Sterole roślinne w dyslipidemii i profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych

Choroby sercowo-naczyniowe są tymi, które najczęściej przyczyniają się do śmierci na świecie. Jak pokazują statystyki, to właśnie one są odpowiedzialne za 42% zgonów mężczyzn poniżej 75. roku życia i 38% kobiet w tej grupie wiekowej

Tłuszcze trans a płodność – poznaj zależność

2022-02-13 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Sposób odżywiania wpływa na wiele aspektów życia – także na […]