(brak ocen)

Czy Twój styl życia sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu? Dowiedz się jak wprowadzić 4 dobre zmiany

Redakcja Optymalnewybory.pl

31.08.2016

3 minuty czytania

Problem wysokiego stężenia cholesterolu dotyczy ponad połowy Polaków. Jeśli chcesz nad nim skutecznie zapanować, zmiana diety powinna iść w parze z nowymi przyzwyczajeniami w Twojej codziennej aktywności. Bez względu na to, czy problem cholesterolu już teraz dotyczy również Ciebie, nie czekaj. Tych kilka dobrych zmian pozytywnie wpłynie na zdrowie Twojego serca.

Dobra zmiana nr 1: Ogranicz stres

Brzmi banalnie? A może wydaje Ci się, że w dzisiejszych czasach bez stresu po prostu nie da się żyć? Ale na pewno zgodzisz się, że warto próbować! Jeśli nieodłącznym towarzyszem Twojej pracy jest stres, a Twój harmonogram jest stale napięty, koniecznie zrób sobie przerwę. Stres znacznie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.
Związek między chorobami serca i naczyń a stresem związanym z obowiązkami zawodowymi szczególnie wyraźnie można zaobserwować wśród mężczyzn. U kobiet, głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia są konflikty i kryzysy występujące w życiu rodzinnym. Czytaj także: Jak radzić sobie ze stresem i nerwami? 8 skutecznych porad

Jak to zrobić?

Na początek uświadom sobie i zapamiętaj, że tłumienie w sobie negatywnych emocji jest szczególnie niekorzystne dla zdrowia Twojego serca. Ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych zwiększa także częste i długotrwałe przeżywanie gniewu i złości. Staraj się więc mówić o swoich uczuciach, unikaj albo znajdź sposób na regularne rozładowywanie negatywnych emocji. Spróbuj lekcji jogi, wybierz się na wycieczkę rowerową, szczególnie za miasto, odetchnij świeżym, czystym powietrzem, medytuj… Odczuwanie szczęścia sprzyja zdrowemu sercu, szukaj go więc wszędzie, nie tylko na wakacjach, a nade wszystko – po prostu codziennie się uśmiechaj.

Dobra zmiana nr 2: Rzuć palenie

Ta zmiana przyda się nie tylko jeśli chcesz mieć piękny uśmiech. Jak pewnie dobrze wiesz, palenie tytoniu jest przyczyną wielu groźnych chorób. Między innymi przyczynia się do podwyższenia stężenia cholesterolu we krwi i jego odkładania się na ściankach wewnętrznych tętnic, przyczyniając się tym samym do rozwoju miażdżycy.

Jak to zrobić?Czy Twój styl życia sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu?

Jeśli palisz tylko przy okazji, przy porannej kawie, albo wieczornej lampce wina, po prostu przestań się oszukiwać, że Ci to nie szkodzi. Jeśli palisz nałogowo i masz trudności z rzuceniem, spróbuj na początek zmniejszyć ilość wypalanych papierosów. Stopniowo przestaniesz palić w ogóle. W obu przypadkach zastąp palenie np. zdrową przekąską. Znakomite do tego celu są np. orzechy. Zaspokoisz nimi uczucie głodu i zajmiesz swoje ręce. Całkowita rezygnacja z palenia papierosów jest równoznaczna z obniżeniem ryzyka chorób serca i naczyń, a przede wszystkim zwiększa w organizmie poziom „dobrego” cholesterolu HDL.

Dobra zmiana nr 3: Gotuj z sercem i dla serca

Dieta kojarzy się głównie ze zgrabną sylwetką i dobrym samopoczuciem, ale zdrowej diety potrzebuje także Twoje serce. Zwróć większą uwagę na to, co się znajduje na Twoim talerzu.

Jak to zrobić?

Unikaj produktów tłustych, bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze typu trans. Dbaj także o to, aby w  każdym Twoim posiłku znalazły się warzywa i owoce. Energii dodadzą Ci węglowodany, które odnajdziesz w grubych kaszach, brązowym ryżu, pełnoziarnistym pieczywie i płatkach zbożowych. Spośród mięs, wybieraj chude gatunki, takie jak np. drób czy indyk. Nie zapominaj też o co najmniej 2 porcjach ryb w tygodniu (w tym 1 porcja tłustych ryb morskich) oraz olejach roślinnych i margarynach z nich produkowanych zawierających kwasy Omega 3, które wspierają zdrowie serca. Jeśli Twój poziom cholesterolu jest podwyższony postaraj się włączyć do menu produkty do smarowania zawierające sterole roślinne. Są to naturalne związki, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu, a ich działanie zostało potwierdzone klinicznie. Optima Cardio

Dobra zmiana nr 4: Hartuj swoje serce

Jednym z głównych czynników ryzyka wysokiego stężenia cholesterolu jest brak codziennej aktywności fizycznej. To bardzo ważny element stylu życia, który hartuje serce, a poza tym poprawia wydolność fizyczną organizmu, działa przeciwzakrzepowo, zmniejsza ryzyko zaburzeń rytmu serca i chroni przed nadciśnieniem tętniczym. Czytaj także: Zasady zdrowego stylu życia. Jak długo i zdrowo żyć?

Jak to zrobić?

Tak jak lubisz! Już od 2,5 do 5 godzin tygodniowo aktywności fizycznej wystarczy, aby korzystnie wpłynąć na swoje zdrowie. Wystarczy nawet spacer! Oczywiście im więcej czasu poświęcisz na sport, tym więcej zyskasz. Skarżysz się na brak czasu? Regularne 10 minutowe, rozłożone w ciągu całego dnia ćwiczenia także działają efektywnie. Znajdź w ciągu całego dnia pracy takie chwile, kiedy możesz zrobić sobie krótką przerwę, albo ćwiczyć jednocześnie wykonując swoje obowiązki, np. rozmawiając przez telefon wstań od biurka i spaceruj (dla zaawansowanych: wchodź i schodź po schodach), zamień od czasu do czasu swój fotel na piłkę do ćwiczeń. Możliwości jest wiele, a im lepiej się przy tym bawisz, tym lepiej. Więc? Do dzieła!

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy