5,00

Żółtaki – jak powstają? Czy są groźne?

Redakcja Optymalnewybory.pl

5.06.2022

2 minuty czytania


W okolicach oczu, na skórze łokci czy kolan zauważasz żółte zmiany skórne? To mogą być żółtaki, które świadczą o zaburzeniach gospodarki lipidowej. Dowiedz się, jak powstają i czy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

Żółtaki (tzw. kępki żółte) to dość typowe objawy, które wskazują na hipercholesterolemię rodzinną. To choroba uwarunkowana genetycznie, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu frakcji LDL.
Optima Cardio

Żółtaki – jak wyglądają?

Kępki żółte to nic innego jak złogi cholesterolu, które gromadzą się na skórze. Przybierają postać żółtych lub żółto-brunatnych kropek z obwódką w kolorze czerwonym.

W zależności od lokalizacji wyróżnia się:

  • żółtaki płaskie powiek,
  • żółtaki ścięgien Achillesa,
  • żółtaki guzowate[1].

Ponadto tego typu zmiany skórne mogą pojawiać się na udach (z tyłu), na kolanach, na łokciach.

Jak powstają kępki żółte?

Powstawanie kępek żółtych ma ścisły związek z nadmierną ilością cholesterolu. Tzw. makrofagi odpowiadają za ich pochłanianie, odkładając je na skórze w postaci charakterystycznych zmian.

Warto wiedzieć, że żółtaki pojawiają się wraz z wiekiem[2].

Czy żółtaki są niebezpieczne?

Chociaż żółtaki same w sobie nie są niebezpieczne, zagrożenie stanowi podwyższony poziom cholesterolu. Z tego powodu nie należy lekceważyć pojawienia się kępek żółtych na skórze – koniecznością jest niezwłoczne zgłoszenie się do lekarza. Dlaczego?

Nieleczona hipercholesterolemia rodzinna może wiązać się z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Zwiększa ryzyko wystąpienia m.in.:

Na czym polega leczenie hipercholesterolemii rodzinnej?

W związku z tym, że hipercholesterolemia rodzinna wynika z występowania mutacji genetycznej, leczenie ma charakter wyłącznie objawowy. Istotą jest zatem dążenie do utrzymywania wartości cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL zbliżonych wartościom zgodnym z normą.

Dużą rolę w leczeniu hipercholesterolemii o podłożu rodzinnym odgrywa prawidłowa dieta. Koniecznością jest wprowadzenie modyfikacji żywieniowych. Zalicza się do nich m.in.:

  • ograniczenie spożycia produktów będących źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych;
  • wyeliminowanie lub ograniczenie do minimum produktów zawierających izomery trans kwasów tłuszczowych;
  • zwiększenie spożycia produktów dostarczających nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.

Do codziennego jadłospisu warto włączyć również miękką margarynę, np. Optima Cardio, która stanowi doskonałą alternatywę masła. Dlaczego? Zawiera niewielką ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, znikomą ilość tłuszczów trans. Ponadto jest wzbogacona o sterole roślinne, których dzienne spożycie na poziomie 1,5-2,4 g obniża poziom cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni[1] (w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia).

Kępki żółte – czy znikną same?

Zastanawiasz się, czy żółtaki ustąpią samoczynnie po wdrożeniu leczenia hipercholesterolemii? Przywrócenie równowagi gospodarki lipidowej spowoduje, że obecne zmiany nie będą się powiększać, a nowe kępki żółte nie powstają. Jednak szanse na to, że istniejące złogi znikną, są niewielkie. Bardzo rzadko zdarza się, aby doszło do ich samoczynnego wchłonięcia.

Jeżeli chcesz pozbyć się żółtaków z powodów estetycznych, koniecznością będzie wizyta w gabinecie kosmetologicznym lub medycyny estetycznej. Ich usuwanie odbywa się jedną z poniższych metod:

  • laseroterapia,
  • elektrokoagulacja,
  • krioterapia,
  • fala radiowa.

Można zdecydować się także na chirurgiczne usuwanie zmian skórnych, jednak jest to najbardziej inwazyjny sposób.

Jeżeli jesteś osobą obciążoną genetycznie ryzykiem wystąpienia hipercholesterolemii, nie czekaj na pojawienie się żółtaków. Zacznij przeciwdziałać wysokiemu poziomowi cholesterolu. Zmiana nawyków żywieniowych pozwoli uniknąć tych nieestetycznych zmian skórnych oraz pozostałych konsekwencji zdrowotnych.

[1] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[1] https://endokrynologiapediatryczna.pl/?doi=10.18544/EP-01.12.03.1454

[2] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/140975,hipercholesterolemia-rodzinna

[3] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/88295,hipercholesterolemia

 

Najpopularniejsze artykuły

Miniserniczki z musem owocowym

Miniserniczki z musem owocowym

Miniserniczki z musem owocowym to idealna propozycja na niskokaloryczny deser, który zadowoli każdego miłośnika słodkości. Przygotowane na bazie pełnoziarnistych herbatników, chudego serka twarogowego i świeżych owoców sezonowych, te serniczki są zarówno smaczne, jak i zdrowe. Doskonale nadają się na lekki deser lub słodką przekąskę. Składniki: 100 g herbatników pełnoziarnistych lub ciastek owsianych 4 i 1/2 […]

Dieta ketogenna a problemy kardiologiczne. Kardiolodzy biją na alarm!

Dieta ketogenna (znana również jako dieta ketogeniczna) polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów na rzecz białka i tłuszczów. Ich redukcja – nawet do 10% wartości energetycznej – przyczynia się do zwiększonej produkcji ciał ketonowych.

Nowalijki w diecie na serce — po które warto sięgać?

Nowalijki w diecie na serce — po które warto sięgać?

Wiosna to doskonały moment na wprowadzenie do diety świeżych warzyw i owoców. To właśnie w tym okresie pojawiają się długo wyczekiwane nowalijki! Te sezonowe skarby nie tylko dodają koloru i smaku potrawom, ale także obfitują w składniki niezbędne dla zdrowia, zwłaszcza dla serca. Dowiedz się, które nowalijki warto włączyć do swojej wiosennej diety, aby zadbać […]

Przeczytaj także

<p>Doctor holding bowl with products for heart-healthy diet, closeup</p>

Dieta po zawale. Jakich produktów należy unikać?

2021-12-18 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Osoba po zawale serca jest zagrożona wystąpieniem kolejnego incydentu, dlatego […]

Burger z indyka z warzywami

Burgery z indyka z cukinią i pieczarkami

Te zdrowe i pyszne burgery z indyka są idealnym rozwiązaniem dla osób szukających lżejszej alternatywy dla tradycyjnych burgerów. Połączenie soczystego mięsa z delikatnymi warzywami i aromatycznym jogurtowo-ziołowym sosem sprawia, że każdy kęs jest pełen smaku i wartości odżywczych. Poniżej znajdziesz szczegółowy przepis na przygotowanie tego wyjątkowego dania. Składniki: 500 g mielonego mięsa z piersi indyka […]

Zdrowe serce

Zdrowe serce po 70. – praktyczne porady dla seniorów

Zdrowe serce to podstawa długiego życia i dobrego samopoczucia. W jaki sposób można o nie dbać po 70.? Na wiele sposobów i z dużą przyjemnością! Sprawdź, jak senior może zatroszczyć się o swój dobrostan na co dzień. Oto kilka prostych i praktycznych porad, które łatwo wprowadzić do codzienności. Aktywność fizyczna = podstawa zdrowia serca po […]