5,00

Upały a serce: jak dbać o siebie latem?

Redakcja Optymalnewybory.pl

20.06.2022

2 minuty czytania


Wysoka temperatura powietrza, choć bywa bardzo przyjemna, dla niektórych może stanowić poważne zagrożenie. Mowa o osobach, które zmagają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. I ty należysz do tej grupy? Dowiedz się, jak zadbać o swoje serce podczas upałów.

Chociaż wiele osób nie wyobraża sobie lata bez zażywania kąpieli słonecznych, upał nie sprzyja każdemu. Szczególną troską należy objąć seniorów oraz borykających się z układem krążenia. Koniecznością jest zatem baczne przyglądanie się reakcji organizmu na wysoką temperaturę. Pozwoli to uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Optima Cardio

Upały nadmiernym obciążeniem organizmu?

Czy wiesz, że temperatura powietrza utrzymująca się na poziomie 23-25oC jest dobrze tolerowana przez organizm[1]? Gdy osiąga znacznie wyższy poziom, podejmowane są wysiłki pozwalające na utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Przez człowieka jest to odczuwane w postaci:

  • przyspieszonej akcji serca,
  • wzmożonej potliwości.

O ile dla zdrowego człowieka nie stanowi to poważnego zagrożenia, o tyle u osób zmagających się z niewydolnością serca, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym czy po przebytym zawale serca pojawia się ogromne ryzyko.

Przebywanie na dworze podczas upałów może doprowadzić do:

  • niedokrwienia serca, np. u osób z niewydolnością serca,
  • niedotlenienia mózgu, np. u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Konsekwencje przebywania na dworze podczas upałów mogą być więc poważne. Nie należy tego lekceważyć, lecz wystrzegać się ekspozycji organizmu na podwyższone temperatury.

Jak przetrwać upały? Wskazówki

Aby przetrwać okres upałów, warto zastosować się do kilku poniższych zasad.

Pij dużo

Wzmożone pocenie się odpowiada za utratę nie tylko wody, ale i elektrolitów. Warto zatem pić dużo wody – najlepiej mineralnej, która pomoże pokryć zapotrzebowanie na najważniejsze pierwiastki. Takie niezbędne minimum to ok. 2-3 l dziennie[2]. Możesz sięgnąć także po elektrolity do picia dostępne w aptece.

Pamiętaj! Płyny należy dostarczać systematycznie. Dlatego zaleca się wypijanie wody częściej, ale mniejszymi porcjami.

Unikaj aktywności fizycznej

Nawet jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, na czas upałów warto zrezygnować z treningów. Powód jest prosty – ćwicząc w okresie upałów, narażasz swoje serce na jeszcze większy wysiłek.

Warto przy tym podkreślić, że do aktywności zalicza się również wszelkiego rodzaju prace domowe, np. w ogródku. Z nimi również trzeba wstrzymać się do wieczora – wtedy, gdy temperatura powietrza odrobinę spadnie.

Zadbaj o prawidłową dietę

W upalne dni możesz mieć zmniejszony apetyt – to normalne. Nie rezygnuj jednak z jedzenia, ponieważ głód może cię jeszcze bardziej osłabić.

W okresie upałów zmień swoją dietę na lekkostrawną. Wystrzegaj się smażonych dań. Zrezygnuj z gorących posiłków – zastąp je np. warzywnymi chłodnikami.

Unikaj spacerów w szczytowych godzinach

Między 10:00 a 15:00 słońce świeci najbardziej intensywnie. Jeżeli zmagasz się z chorobami serca lub innymi schorzeniami układu krążenia, wystrzegaj się spacerów właśnie w tym okresie. O ile to możliwe, z wyjściem na zewnątrz wstrzymaj się do godzin wieczornych, a pilne sprawy załatw z samego rana.

Pamiętaj! Jeżeli już musisz wyjść z domu w „godzinach słonecznego szczytu”, koniecznie nałóż nakrycie głowy. W ten sposób choć trochę uchronisz się przed działaniem promieni słonecznych. Weź ze sobą również butelkę wody, aby uzupełnić niezbędne płyny.

Unikaj klimatyzowanych pomieszczeń

Wydaje ci się, że chłód zapewniany przez klimatyzację pomoże przetrwać upały? Nie daj się zwieść pozorom – jeżeli temperatura w pomieszczeniu będzie dużo niższa niż na zewnątrz, możesz narazić się na kłopoty zdrowotne. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić nawet do szoku termicznego – ryzyko zwiększa się u osób z chorobami układu krążenia. Skutkiem tego mogą być zaburzenia rytmu serca.

Źle się czujesz podczas upałów? Nie lekceważ żadnych sygnałów

Nawet zdrowy człowiek może odczuwać dyskomfort podczas upalnych dni. Jeżeli zmagasz się z chorobami serca, nie należy lekceważyć nawet najdrobniejszego sygnału dawanego przez organizm.

Jeśli:

  • masz zawroty głowy,
  • dochodzi do nagłego spadku ciśnienia,
  • dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia,
  • odczuwasz duszności,
  • zdarzyło ci się zasłabnąć,

niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem i poinformuj go o swoich chorobach przewlekłych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zostanie ci udzielona szybka pomoc.

[1] https://pulsmedycyny.pl/upaly-kontra-zaburzenia-krazenia-887136

[2]https://pulsmedycyny.pl/upaly-kontra-zaburzenia-krazenia-887136

 

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Echo serca: na czym polega? Wskazania do badania i interpretacja wyników

2022-04-01 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Badania kardiologiczne pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z pracą serca, […]

5 kroków do obniżenia cholesterolu

2017-06-30 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Masz podwyższony cholesterol, a nie koniecznie chcesz od razu sięgać […]

Antyoksydanty a profilaktyka alzheimera. Co warto wiedzieć?

Choroba Alzheimera stanowi najczęstszą przyczynę otępienia u seniorów, a ryzyko zapadnięcia na nią rośnie wraz z wiekiem[1]. Jednym ze sposobów na jego zmniejszenie jest zdrowa dieta. Wśród składników, które rekomenduje się z myślą o profilaktyce demencji, często wymieniane są antyoksydanty. Czym są i dlaczego są tak istotne?