Podwyższony cholesterol całkowity: co to oznacza?

Redakcja

28.11.2024

5 minut czytania

Cholesterol całkowity

Ostatni lipidogram wskazuje na podwyższony cholesterol całkowity? Jeśli tak, dowiedz się, co to dokładnie oznacza oraz co zrobić, aby zadbać o swój profil lipidowy. Niekorzystne wyniki badań krwi wcale nie muszą od razu „skazywać” na leczenie farmakologiczne.

Czym jest cholesterol całkowity?

Cholesterol całkowity, oznaczany w wynikach badań jako TC, to parametr wskazujący na ogólną ilość cholesterolu w organizmie człowieka[1].Uwzględnia zatem wszystkie frakcje tej substancji – bez względu na to, czy została ona wytworzona w wątrobie lub innych narządach odpowiedzialnych za jej syntezę, czy dostarczona z pożywieniem.

W ramach cholesterolu całkowitego mieszczą się więc frakcje takie jak:

  • HDL, czyli lipoproteiny o dużej gęstości, tzw. dobry cholesterol;
  • LDL, czyli lipoproteiny o małej gęstości, tzw. zły cholesterol;
  • VLDL, czyli lipoproteiny o bardzo małej gęstości;
  • IDL, czyli lipoproteiny o pośredniej gęstości;
  • chylomikrony[2].

Z uwagi na to, że poszczególne frakcje cholesterolu mają różny wpływ na funkcjonowanie organizmu, sama informacja o poziomie cholesterolu całkowitego najczęściej nie wystarcza do oceny profilu lipidowego. To właśnie dlatego na wynikach badań pojawiają się dodatkowe parametry. Lekarz spojrzy na nie jako całość – tak aby precyzyjniej określić stan Twojego zdrowia czy też ryzyko rozwoju miażdżycy oraz chorób serca.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu całkowitego – jakie są normy?

Normy odnośnie do cholesterolu całkowitego są takie same dla wszystkich osób dorosłych – bez względu na wiek czy płeć oraz stan zdrowia. Wynoszą 3,0–4,9 mmol/l (114–190 mg/dl). A co, jeśli te wartości zostały przekroczone? Taki stan może mieć bardzo zróżnicowane podłoże.

Z czego może wynikać zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego? Przyczyny

Zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego może być następstwem wielu schorzeń i dolegliwości zdrowotnych. Taki stan obserwuje się przede wszystkim w przypadku[3]:

  • hipercholesterolemii – zarówno rodzinnej, jak i wielogenowej oraz wtórnej; w przebiegu tych schorzeń uwarunkowanych genetycznie obserwuje się też podwyższone stężenia aterogennych lipoprotein LDL[4];
  • niedoczynności tarczycy, która może być wywołana np. chorobą Hashimoto o podłożu autoimmunologicznym[5];
  • zespołu nerczycowego, którego charakterystycznym objawem jest również duży białkomocz[6];
  • chorób wątroby;
  • przyjmowania określonych leków – np. progestagenów, glikokortykosteroidów czy inhibitorów proteazy wykorzystywanych w terapii HIV.

Co ważne, przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu może być także niezdrowy tryb życia, a w szczególności niekorzystna dieta[7].

Podwyższony poziom cholesterolu całkowitego: i co dalej?

Masz wysoki poziom cholesterolu całkowitego, a dodatkowo wyniki pokazują nieprawidłowe stężenie „złego” i/lub „dobrego” cholesterolu albo trójglicerydów? Jeśli tak, koniecznie skonsultuj się z lekarzem – tak, aby ocenić stan zdrowia i ustalić kierunek działania. Pamiętaj przy tym, że w wielu przypadkach pierwszym krokiem będzie leczenie niefarmakologiczne, czyli zmiana trybu życia na zdrowszy.

Dieta bogata w fitosterole

Przy podwyższonym poziomie cholesterolu podstawą będzie wprowadzenie do diety fitosteroli. Te naturalne substancje obniżają poziom cholesterolu LDL o 7-12% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-3 g oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia[8]. Znajdziesz je np. w miękkiej margarynie kubkowej Optima Cardio. Powstaje ona na bazie olejów roślinnych bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Zdrowe źródła tłuszczu

Przy podwyższonym cholesterolu wcale nie musisz rezygnować zupełnie z tłuszczu. Zadbaj jednak o wybór jego dobrych źródeł. To te, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Mają one korzystny wpływ na stężenie cholesterolu całkowitego oraz miażdżycorodnej frakcji LDL[9]. Dlatego Twoja dieta powinna być bogata w oleje roślinne, tłuste ryby morskie, a także nasiona. Zrezygnuj natomiast z czerwonego mięsa, masła czy tłustego nabiału, jak również z wysoko przetworzonej żywności.

Błonnik pokarmowy ma znaczenie

W Twojej diecie nie powinno także zabraknąć dobrych źródeł błonnika, który także pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki lipidowej[10]. Wybieraj zatem pełnoziarniste pieczywo, makarony i inne produkty, a do jadłospisu włącz dużą ilość warzyw oraz owoców.

Ruch na zdrowie

Elementem walki z podwyższonym cholesterolem jest też aktywność fizyczna. Postaraj się, aby każdego tygodnia zafundować sobie umiarkowany ruch przez co najmniej 150 minut[11]. To mniej niż 30 minut dziennie, które możesz poświęcić np. na spacer, nordic walking, jazdę na rowerze czy na intensywne sprzątanie.

Jeśli palisz papierosy, pożegnaj się z tym nałogiem[12]. Postaraj się też zadbać o powrót do prawidłowej masy ciała. Te małe-duże zmiany w codziennym życiu pomogą Ci krok po kroku unormować profil lipidowy i cieszyć się dłuższym, zdrowszym życiem. Powodzenia!

 

 

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/117035,cholesterol-funkcje-zrodla-frakcje-stezenie

[2] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/141216,lipidogram

[3] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/141216,lipidogram

[4] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/140975,hipercholesterolemia-rodzinna

[5] https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/78406,niedoczynnosc-tarczycy

[6] https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51929,zespol-nerczycowy

[7] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.4.1.

[8] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[9] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci

[10] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67301,blonnik-pokarmowy

[11] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

[12] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62073,zaburzenia-lipidowe

Najpopularniejsze artykuły

Tłuszcze trans a płodność – poznaj zależność

2022-02-13 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Sposób odżywiania wpływa na wiele aspektów życia – także na […]

Dieta 60+

Dieta seniora a zdrowie serca: co jeść po 60. roku życia?

Czy wiesz, że ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych rośnie wraz z wiekiem? Dlatego osoby po 60-tce powinny szczególnie uważnie zadbać o prowadzony styl życia. To, co jesz, ma ogromny wpływ na pracę Twojego serca czy na ryzyko rozwoju miażdżycy i innych groźnych schorzeń. Zobacz, jak powinna wyglądać dieta seniora, aby była nie tylko smaczna, ale i […]

Ciśnienie krwi

Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi? Sprawdzone metody

Czy wiesz, że utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi to jeden z podstawowych kroków dla zachowania dobrego zdrowia serca i dłuższego życia? Martwisz się, że Twoje jest za wysokie? Poznaj naturalne sposoby, które wspomogą jego kontrolę i zatroszcz się o siebie świadomie. Nadciśnienie – kiedy się je diagnozuje? Zanim zaczniesz się niepokoić pojedynczym wysokim pomiarem ciśnienia, warto […]

Przeczytaj także

Optima Cardio + masło - opakowanie margaryny

Dietetyk wyjaśnia: Czym jest żywność funkcjonalna? Jakie badania musi przejść taki produkt, zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży? Cz.I.

Czym jest żywność funkcjonalna? Jakie badania musi przejść taki produkt, zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży? Czy znajdujące się na jego opakowaniach ostrzeżenia  są wymagane przez urzędy zajmujące się bezpieczeństwem żywności? Na te pytania odpowiada dietetyk Jadwiga Przybyłowska   Porozmawiajmy dzisiaj na temat żywności funkcjonalnej. Czym ona jest i jakie produkty możemy do niej zaliczyć? Zacznijmy […]

Menopauza dieta

Zdrowe serce przez lata: jak kobiety mogą zapobiegać chorobom układu krążenia?

Zależy Ci na długim życiu w dobrym zdrowiu? Zwróć szczególną uwagę na potrzeby swojego serca – nie tylko te romantyczne! Poznaj zasady profilaktyki chorób układu krążenia i przekonaj się, jak niewielkie zmiany mogą pomóc Ci uniknąć poważnych komplikacji nawet do późnej starości. Regularne badania – absolutna podstawa profilaktyki chorób układu krążenia Wiele chorób, które prowadzą […]

Szakszuka, czyli jaja w pomidorach

Szakszuka, czyli jaja w pomidorach

Szakszuka to danie pochodzące z Bliskiego Wschodu, które zdobyło popularność na całym świecie dzięki swojej prostocie i wyjątkowemu smakowi. To idealna propozycja na śniadanie lub lekki obiad. Jajka duszone w aromatycznym sosie pomidorowym, podawane z razowym chlebem, stanowią zdrową i sycącą opcję posiłku. Składniki: 2 jajka (120 g) 3 podłużne pomidory typu pelati (400 g) […]