Nowalijki w diecie na serce — po które warto sięgać?

Redakcja OptymalneWybory.pl

9.04.2024

4 minuty czytania

Nowalijki w diecie na serce — po które warto sięgać?

Wiosna to doskonały moment na wprowadzenie do diety świeżych warzyw i owoców. To właśnie w tym okresie pojawiają się długo wyczekiwane nowalijki! Te sezonowe skarby nie tylko dodają koloru i smaku potrawom, ale także obfitują w składniki niezbędne dla zdrowia, zwłaszcza dla serca. Dowiedz się, które nowalijki warto włączyć do swojej wiosennej diety, aby zadbać o kondycję serca i ogólny stan organizmu, a przy okazji urozmaicić posiłki.

Nowalijki – czym są?

Nowalijki to świeże warzywa i owoce sezonowe, które pojawiają się na rynku wiosną. Są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego czy polifenoli, które są niezbędne dla zdrowia organizmu. To prawdziwe „bomby witaminowe”, które zachwycają nie tylko walorami prozdrowotnymi, ale także świeżym smakiem. Sięgnięcie po nie po długiej zimie przynosi swoiste „orzeźwienie” i pozwala cieszyć się nie tylko zdrowymi, ale pysznymi, soczystymi posiłkami. Jeżeli więc chcesz zadbać o swoje serce – nie ma lepszego pomysłu!

Jakie nowalijki są szczególnie ważne w diecie sercowca?

Wachlarz nowalijek jest bardzo szeroki, a przechadzając się po lokalnym targowisku czy osiedlowym warzywniaku możesz mieć dylemat: co wybrać?W największym skrócie: każda nowalijka to dobra decyzja dla zdrowia. W końcu zgodnie z zaleceniami odnośnie do zdrowego żywienia warzywa i owoce powinny stanowić ok. 50% produktów spożywanych w ciągu dnia[1]. Jeśli jednak szukasz konkretnych sugestii i podpowiedzi, oto kilka nowalijek, które będą strzałem w dziesiątkę.

Jarmuż

To warzywo z rodziny kapustowatych pojawia się już w marcu. Jest niezwykle bogate w witaminy A, C, E, K i z grupy B oraz składniki mineralne takie jak potas, wapń i fosfor[2]. Zawiera również sulforafan, który wspiera profilaktykę nowotworową[3].

Szparagi

Białe i zielone – smakują równie dobrze i są niezwykle zdrowe. Stanowią doskonałe źródło kwasu foliowego, beta-karotenu oraz silnych antyoksydantów, czyli witamin C i E[4].

Szpinak

Kolejne zielone warzywo liściaste, które jest prawdziwą bombą witaminową. Obfituje w magnez, fosfor, potas oraz witaminy A, C i E[5].

Rzodkiewka

Przyjemnie chrupie i ma bardzo wyrazisty smak, a przy tym jest bogata w wiele cennych składników! Stanowi dobre źródło witaminy C, kwasu foliowego i antocyjanów (czyli jednej z grup przeciwutleniaczy wspierających neutralizację wolnych rodników)[6].

Topinambur

Nieco zapomniane warzywo, które może być cennym elementem diety dla sercowców i nie tylko. Jest świetnym źródłem witaminy C, potasu oraz inuliny – prebiotyku wspierającego pracę układu pokarmowego[7].

Karczoch

Karczoch, podobnie jak topinambur, jest dobrym źródłem inuliny, a także kwasu chlorogenowego oraz witamin z grupy B. Bywa polecany zwłaszcza osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu[8].

Jak wykorzystać nowalijki w wiosennej, zdrowej diecie?

Nowalijki inspirują do tworzenia zdrowych, smacznych i kolorowych posiłków. Nie bój się z nimi eksperymentować! Możesz je wykorzystać na wiele sposobów!

  • Na kanapki: przygotuj sycące śniadanie lub kolację np. z wykorzystaniem pełnoziarnistego pieczywa z plasterkami rzodkiewki, szpinakiem i jarmużem oraz np. z jajkiem na twardo lub szynką z indyka. Pieczywo możesz posmarować np. margaryną Optima Cardio, która stanowi bogate źródło tłuszczów nienasyconych, wspierających utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu[9]. Dodatkowo jest ona wzbogacona o sterole roślinne, które obniżają poziom cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety[10].
  • W sałatkach: szpinak i jarmuż mogą stanowić ich podstawę, a lekko podsmażone szparagi czy rzodkiewka – ciekawy dodatek.
  • Jako dodatek do dań głównych: co powiesz np. na puree z topinamburu albo sałatkę z karczochem na talerzu „do spółki” z pieczonym dorszem, łososiem albo kurczakiem? Będzie smacznie!

Komponuj swoje posiłki zdrowo i tak, aby były bogate w świeże, lokalne warzywa. Wiosną nowalijki to najlepszy wybór. Dlatego sięgaj po nie bez ograniczeń i ciesz się dobrą kondycją serca oraz całego organizmu. Smacznego!

[1] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/

[2] https://www.czytelniamedyczna.pl/5491,jarmuz-stare-a-zapomniane-warzywo.html

[3] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/171400,jarmuz-wlasciwosci-odzywcze

[4]  https://www.mp.pl/pacjent/dieta/temattygodnia/68919,sezon-na-szpinak-i-szparagi

[5] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/temattygodnia/68919,sezon-na-szpinak-i-szparagi

[6] http://www.inhort.pl/files/program_wieloletni/PW_2015_2020_IO/spr_2017/3.5_2017_Wartosci_odzywcze_i_zdrowotne_owocow_i_warzyw.pdf

[7] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/293544,topinambur

[8] Wytyczne PTL/KLRwP/PTK/PTDL/PTD/PTNY Diagnostyki i leczenie zaburzeń lipidowych w Polsce 2021, Lekarz POZ 4/2021 s. 29.

[9] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci[10]https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

Najpopularniejsze artykuły

Dieta na nadciśnienie tętnicze: jakie produkty warto włączyć do menu?

Nadciśnienie tętnicze to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych w XXI wieku. Sytuacja, w której ciśnienie krwi jest trwale podniesione powyżej 140.90 mm Hg, może powodować bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia – zwłaszcza gdy pozostaje nieleczone. Ważnym elementem, który wspiera w walce z tym schorzeniem, jest odpowiednia dieta. Co jeść przy nadciśnieniu? Wyjaśniamy.

Ziołowe naleśniki orkiszowe z twarogiem i pastą z ciecierzycy

Ziołowe naleśniki orkiszowe z twarogiem i pastą z ciecierzycy

Naleśniki orkiszowe to pyszna i zdrowa alternatywa dla tradycyjnych naleśników. Połączenie pełnoziarnistej mąki orkiszowej z aromatycznymi ziołami i dwoma rodzajami nadzienia – serowym i z ciecierzycy – sprawia, że danie jest pełne smaku i wartości odżywczych. Składniki: 1 szklanka pełnoziarnistej mąki orkiszowej (120 g) 1 szklanka mleka 1,5% (125 ml) 1 jajko (60 g) 1 […]

Jedz na zdrowie. Jak sezonowe owoce mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego serca?

Lato w pełni: to prawdziwy raj dla miłośników owoców. To właśnie w tym okresie jest ich najwięcej, a ich intensywne kolory oraz soczystość inspirują do przygotowywania smacznych posiłków i przekąsek.

Przeczytaj także

Kanapka z sereb brie

Bagietka korzenna z serem brie, prażonymi orzechami włoskimi, szpinakiem i żurawiną

Zapraszamy do spróbowania naszej wyjątkowej bagietki korzennej z serem brie, prażonymi orzechami włoskimi, szpinakiem i żurawiną. To idealna propozycja na zdrową i smaczną przekąskę, która łączy w sobie różnorodne smaki i tekstury. Dzięki wykorzystaniu składników bogatych w wartości odżywcze, ta kanapka nie tylko zachwyca smakiem, ale również wspiera zdrowy styl życia. Składniki: 1/2 bagietki korzennej […]

<p>Mother and child playing Sudoku together</p>

7 prostych ćwiczeń poprawiających kondycję mózgu

25-04-2021 Lektura tego artykułu zajmie 5 minut. Chcesz zachować funkcje poznawcze na wysokim poziomie do późnej starości? […]

Placuszki cukiniowo-batatowe z łososiem i koperkowym sosem

Placuszki cukiniowo-batatowe z łososiem i koperkowym sosem

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na placuszki z cukinii i batatów z łososiem i sosem koperkowym. To smaczna i zdrowa propozycja na lekki obiad, bogata w witaminy i minerały. Składniki: 1 średnia cukinia (300 g) 1 mały batat (150 g) ½ małej cebuli (30 g) 1 jajko (60 g) 2 łyżki mąki (20 g) 1 […]