Orzechy jako doskonała przekąska – które wybrać?

Redakcja Optymalnewybory.pl

13.02.2020

3 minuty czytania

Orzechy należą do jednych z najzdrowszych przekąsek. Niestety jednak, często przegrywają wyścig z niezdrowymi i tłustymi chipsami, żelkami i innymi słodkościami. Jeśli jednak walczysz z nadwagą i podwyższonym cholesterolem, zastąp słodycze zdrowszym odpowiednikiem. Orzechy mogą okazać się dobrą alternatywą dla cukrowych łakomczuchów.

Warto  jednak rozejrzeć się, które orzechy będą najbardziej odpowiednie. Oto mały przegląd.

1. Migdały

Orzechy migdałowca od dawien dawna uznawane są za jedne z najszlachetniejszych przedstawicieli gatunku – nic dziwnego, że migdały tytułuje się czasem „królami orzechów”. Sprzedawane są one pod wieloma postaciami: ze skórką i bez, w płatkach, słupkach, jako proszek lub nawet w łupinie.

Warto wiedzieć, że migdały są bardzo bogatym źródłem protein – więcej białka wśród orzechów mają już tylko fistaszki, czyli orzechy ziemne. Poza tym, produkt ten zawiera także ogromną ilość kojącego stres magnezu – w 100 gramach migdałów ( ok 3 małe garści) możemy znaleźć 270mg magnezu, co stanowi około 80 proc. naszego dziennego zapotrzebowania. Warto też po nie sięgać ze względu na najwyższą wśród orzechów zawartość witaminy B2 i witaminy E oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na tkankę mózgową i układ sercowo-naczyniowy.

2. Orzechy nerkowca

Orzechy nerkowca, inaczej nadnerczowe, pochodzą z Brazylii i rosną w dość niezwykły sposób. Z gałęzi drzewa zwisają bowiem owoce przypominające nieco wydłużone patisony, a z nich dopiero wystają orzechy.

Orzechy nerkowca po uprażeniu (ich skórka zawiera substancje parzące!) mają delikatny, lekko słodkawy miąższ o migdałowym aromacie – dlatego też uznawane są za jedne z najlepszych. Orzechy te składają się niemal w 18 procentach z białka, posiadają dużą ilość magnezu, fosforu, cynku i żelaza, stosunkowo najwięcej spośród wszystkich propozycji w zestawieniu.  Kaloryczność orzechów nerkowca wynosi około 553 kcal na 100 gramów.

3. Orzechy włoskie

Niezwykle popularne w naszym kraju orzechy, bardzo często widywane na działkach lub w przydomowych ogródkach. Cechują się grubą, zieloną łupiną i charakterystyczną skorupką, która po rozbiciu ukazuje miąższ w kształcie ludzkiego…  mózgu. Tak duże podobieństwo nasuwa pytanie o dobroczynne właściwości orzecha dla tego organu.

Istotnie, orzechy włoskie są bogatym źródłem kwasu linolenowego będącego prekursorem kwasów omega 3, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i dzięki temu wspierają zdrowie serca.

4. Orzechy laskowe

Również są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, . Spożywanie orzechów laskowych i wytłaczanego z nich oleju jest więc zalecane przy profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Poza tym, przekąska ta jest również bogatym źródłem witaminy E (15mg/100g – 100 proc. dziennego zapotrzebowania), a także kwasu foliowego, niezbędnego do prawidłowego rozwoju płodu, przez co przyszłe mamy powinny wziąć ją pod uwagę w swojej diecie.

Orzechy laskowe nie należą do najmniej kalorycznych – zawierają bowiem aż 640 kcal w 100 gramach.

Warto wprowadzić  orzechy do zdrowej diety. Dietetycy często wprowadzają do menu orzechy włoskie, które przewyższają orzeszki ziemne, migdały, orzechy pekanowe i inne, ze względu na większą zawartość przeciwutleniaczy i lepszych właściwościach zdrowotnych. Wystarczy spożywać ok. 7 orzechów dziennie, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca, niektórych rodzajów raka oraz wielu innych chorób.

Najpopularniejsze artykuły

Oświadczenia zdrowotne: czym są? Jak je czytać?

Na opakowaniach żywności czy suplementów diety często można znaleźć różnego rodzaju informacje – np. o składzie produktów, ale też o tym, jak ich określone składniki mogą wpłynąć na Twoje zdrowie. Warto na nie zwrócić uwagę – zwłaszcza że w Polsce i całej Unii Europejskiej oświadczenia zdrowotne i żywieniowe podlegają ścisłym regulacjom. Zobacz, czym są i jak je czytać.

Dieta po zawale – dobre praktyki żywieniowe (infografika)

Dieta po zawale serca jest niezwykle istotna w procesie rekonwalescencji oraz w celu zapobiegania kolejnym zdarzeniom sercowo-naczyniowym. Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty, których należy unikać, aby wspierać zdrowie serca i utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

Słodycze w diecie sercowca: czy należy ich bezwzględnie unikać?

Zmagasz się z chorobą serca? Jesteś po zawale? Jeśli tak, zapewne doskonale wiesz, jak ważna dla Twojego zdrowia jest odpowiednia dieta. Mówi się przede wszystkim o ograniczeniu spożycia tłuszczów zwierzęcych, tak aby zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu. Co jednak ze słodyczami? Czy sercowiec powinien ich bezwzględnie unikać? Wyjaśniamy.

Przeczytaj także

Podwyższony potas. Jak wpływa na zdrowie serca?

2021-08-13 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Potas jest jednym z czterech, obok magnezu, wapnia i sodu, […]

Czy syrop glukozowo-fruktozowy ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie?

Powszechnie dodawany do przetworzonej żywności syrop  glukozowo-fruktozowy budzi kontrowersje. Już od lat 70-tych w US zaczęto używać […]

Kwas DHA receptą na prawidłowe funkcjonowanie mózgu?

Kwas DHA receptą na prawidłowe funkcjonowanie mózgu?