Zawał serca to bardzo poważny stan, który może zagrozić nawet życiu. Jego przejście wymaga długiej rekonwalescencji pacjenta, a także – najczęściej – dużych zmian związanych z trybem życia. Dotyczą one przede wszystkim diety czy ruchu. Co jednak z podróżami? Czy pacjent po zawale może latać samolotem? Sprawdź!
Skąd obawy w kwestii latania samolotem po zawale?
Zawał często wywraca życie pacjenta do góry nogami. W związku z tym, zwłaszcza w pierwszym okresie po jego przejściu, „dmucha się na zimne” – tak, aby rekonwalescencja mogła przebiegać bez obaw. Tymczasem lot samolotem może być bardzo stresującym doświadczeniem. Wiele osób zmaga się z lękiem przed lataniem lub po prostu silnie się stresuje tym wydarzeniem.
To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że kiedy samolot znajduje się wysoko nad Ziemią, w jego kabinie następują zmiany ciśnienia. W ich efekcie zmniejsza się ilość tlenu w powietrzu na pokładzie. Dodatkowo wzrasta ryzyko powstania zakrzepicy kończyn dolnych – to efekt długotrwałego przebywania w jednej pozycji w połączeniu z wahaniami ciśnienia[1].
Dlatego obawy związane z lotem po zawale nie są bezzasadne. Jeśli takie wątpliwości się pojawiają, to dobrze – są oznaką, że pacjent podchodzi do swojego zdrowia z troską i ostrożnością. Przy rekonwalescencji sercowca to szczególnie ważne.
Czy po zawale można latać samolotem?
Jak wskazują eksperci, niewskazane są loty samolotem bezpośrednio po zawale. Jednak już po kilku tygodniach od jego wystąpienia najczęściej można wsiąść na pokład[2]. Jest jednak ważny warunek: nie mogły wystąpić żadne powikłania. Jeśli się pojawiły – sprawę lotu trzeba bezwzględnie skonsultować z lekarzem kardiologiem.
Jeżeli jednak pacjent powraca do zdrowia i wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami lekarza, lot nie powinien stanowić znaczącego ryzyka.
Jak sercowiec powinien się przygotować do lotu samolotem?
Ponieważ lot samolotem jest dla większości osób dość rzadkim wydarzeniem, może być stresujący. Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się jakichkolwiek problemów, warto się do niego przygotować. Jak powinna to zrobić osoba po zawale?
Najważniejsza kwestia to zabranie ze sobą:
- stale przyjmowanych leków – powinny one trafić do bagażu podręcznego. Warto zabrać też zaświadczenie od lekarza kardiologa, aby nie mieć problemu z wwiezieniem ich do obcego państwa;
- dokumentacji medycznej – warto mieć pod ręką np. wypis ze szpitala oraz zapis ostatniego badania EKG;
- ubezpieczenia podróżnego – pamiętaj, że koszty leczenia dolegliwości sercowych za granicą zostaną pokryte, wyłącznie jeżeli polisa obejmuje choroby przewlekłe;
- spis leków oraz innych substancji, na które masz alergię, o ile takie są.
Ponadto warto wziąć na podróż coś do jedzenia – nawet jeżeli na pokładzie są serwowane posiłki, niekoniecznie będą one odpowiadać zaleceniom dietetycznym po zawale. Dobry pomysł to np. kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z margaryną zawierającą sterole roślinne, np. Optima Cardio. Te substancje przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[3]. Warto więc je włączyć do swojego jadłospisu.
Pamiętaj! Przed zdecydowaniem się na podróż samolotem każdorazowo skonsultuj się z lekarzem prowadzącym / kardiologiem. Powyższe rady dotyczą jedynie osób, u których lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań!
Jak przetrwać lot samolotem po zawale?
Lot samolotem po zawale będzie bezpieczniejszy i bardziej komfortowy, jeśli będzie się pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Należy zadbać o:
- prawidłowe nawodnienie organizmu – najlepiej wodą; kupisz ją po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku;
- wykonywanie ćwiczeń poprawiających krążenie w trakcie lotu – można np. wstać i przejść się po samolocie czy też wykonywać krążenia stóp i nóg;
- założenie skarpetek uciskowych, o ile tak zaleci lekarz;
- unikanie spożywania płynów zawierających kofeinę oraz posiłków na pokładzie, które mogą zawierać dużo soli.
Warto także pamiętać, że jeżeli podczas lotu dojdzie do nagłego pogorszenia zdrowia, należy o tym pilnie poinformować personel pokładowy. Dzięki temu można uzyskać szybką pomoc.
Podsumowując, lot po zawale jest możliwy. Warto się do niego dobrze przygotować, a przebiegnie bez problemów.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/lista/63956,czy-pacjent-po-zawale-moze-leciec-samolotem
[2] https://copozawale.pl/pyt/czy_po_zawale_mozna_latac_samolotem-15
[3] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can