(brak ocen)

Czy dzieci mogą spożywać produkty funkcjonalne?

Redakcja Optymalnewybory.pl

13.02.2020

3 minuty czytania

Każdy rodzic dba o zdrowie swojego dziecka. Stara się zapewnić mu zbilansowaną zdrową dietę, która zapewni odpowiednią ilość składników pokarmowych na odpowiednim poziomie. Do takiego menu warto również włączać produkty, które zawierają składniki prozdrowotne o udokumentowanych właściwościach, takie jak np. tłuszcze omega 3 czy wapń.

W diecie dzieci z wysokim cholesterolem sprawdzą się produkty wzbogacane w sterole roślinne.

Programowanie zdrowia na przyszłość

Okres dzieciństwa jest szczególnym etapem rozwoju człowieka. W pierwszych latach życia (a także w okresie ciąży) zachodzi programowanie metabolizmu dziecka. Kluczowy wpływ na te procesy ma sposób żywienia. Młody organizm jest bardziej wrażliwy na niedobory lub nadmiary niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych.

Zapewniając dziecku zbilansowaną zdrową dietę dla serca dbamy o jego zdrowie w życiu dorosłym. Dlatego też należy zwrócić uwagę na jakość produktów, które spożywa dziecko. Niedostateczne spożycie wybranych składników pokarmowych lub też ich nadmiar, może mieć negatywne konsekwencje w postaci zwiększenia ryzyka chorób cywilizacyjnych, które w znacznej mierze uwarunkowane są czynnikami żywieniowymi.

Jak wybrać dobry produkt?

Wiele produktów spożywczych przez dzieci jest wzbogacanych w składniki odżywcze. Zazwyczaj są to witaminy i składniki mineralne. Jednak znaczna część tych produktów jest również źródłem cukru (np. napoje owocowe czy płatki śniadaniowe). Dlatego też należy ostrożnie komponować dietę dziecka i włączać do niej tylko wartościowe produkty.

Na rynku dostępna jest żywność funkcjonalna o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych, której działanie potwierdzono w badaniach klinicznych przeprowadzonych z udziałem dzieci.

Na opakowaniu takiej żywności znajdują się oświadczenia zdrowotne zatwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), dzięki temu rodzić może mieć pewność, że informacje te są wiarygodne.

Oświadczenia zdrowotne na produktach dla dzieci

Dotychczas EFSA wydała niewiele oświadczeń zdrowotnych, które mogą odnosić się do zdrowia dzieci. Najczęściej stosowane oświadczenia odnoszą się do takich składników jak wapń, witamina D, jod, żelazo i kwasy tłuszczowe wielonienasycone, w tym omega 3 – DHA i EPA (Tabela 1).

Tabela 1. Przykłady oświadczeń zdrowotnych na żywności funkcjonalnej dla dzieci.

Sterole roślinne w diecie dziecka z wysokim poziomem cholesterolu

Produkty spożywcze wzbogacone w sterole lub stanole roślinne zaliczane są do żywności funkcjonalnej, której spożycie pomaga obniżyć wysoki cholesterol we krwi. Są one bardzo pomocne w leczeniu dietetycznym dzieci, u których występuje wysoki poziom cholesterolu wynikający zazwyczaj z obciążenia genetycznego (hipercholesterolemia rodzinna) lub nadmiernej masy ciała (szacuje się, że w Polsce ponad 48% otyłych dzieci cierpi na wysokie stężenie cholesterolu). Leczenie dzieci z wysokim stężeniem cholesterolu zawsze opiera się na dietoterapii, która powinna być prowadzona przez wykwalifikowanego dietetyka.

Bibliografia:

  1. Gruszfeld D., Socha P., Niemirska A. Litwin M.: “Programowanie żywieniowe”; Standardy Medyczne, 2011, T.8, 885-888
  2. Guardamagna O. i wsp.: Primary hyperlipidemias in children: effect of plant sterol supplementation on plasma lipids and markers of cholesterol synthesis and absorption. Acta Diabetol. 2011, 48, 127
  3. Myśliwiec M. i wsp.: Postępowanie w rodzinnej hipercholesterolemii u dzieci i młodzieży. Stanowisko Forum Ekspertów Lipidowych, Endokrynol. Ped., 12/2013;3(44):85-94
  4. Stolarz-Skrzypek K. i wsp.: Prewencja miażdżycy u dzieci – rola statyn i kwasy acetylosalicylowego, Przegląd lekarski 2013/70/2
  5. http://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/claims/register/public/?event=register.home

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Zimowy trening dla serca — 5 prostych ćwiczeń, które poprawią krążenie!

Chcesz prowadzić zdrowy tryb życia i zadbać o dobre funkcjonowanie serca? Jeśli tak, potrzebujesz minimum 30-45 minut ruchu dziennie

Trening a serce. Jakie ćwiczenia je wzmocnią?

2021-09-13 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów wśród […]

Jak obniżyć tętno? Przyczyny zbyt wysokiego pulsu

2022-04-01 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Tętno stanowi odzwierciedlenie pracy układu sercowo-naczyniowego. Jeśli jest nieprawidłowe, wówczas […]