8 ważnych powodów, dla których warto ćwiczyć

Redakcja Optymalnewybory.pl

24.10.2016

3 minuty czytania

O tym, że ruch to zdrowie wiedzą wszyscy, na pewno Ty też. Ale czy jesteś świadomy co tak naprawdę dzieje się w Twoim ciele pod wpływem aktywności fizycznej? Dlaczego ruch jest tak istotny dla zdrowia, a szczególnie dla Twojego serca? Oto 8 powodów. Czytaj, a jeśli ćwiczysz regularnie, bądź sobie ośmiokrotnie wdzięczny!

Powód 1 – Odżywiasz swój organizm

Twoje serce to potężna maszyna, która decyduje o funkcjonowaniu całego układu krążenia i wysyła krew do wszystkich tkanek Twojego ciała, do każdego, nawet najbardziej oddalonego od niego narządu. Znasz to uczucie przypływu energii życiowej z treningu na trening? Dzięki regularnej aktywności fizycznej Twoje serce czuje się podobnie i dlatego dobrze pracuje, co warunkuje właściwe odżywienie całego organizmu.

Powód 2 – Przeciwdziałasz otyłości

Aktywność fizyczna pomaga utrzymać optymalną masę ciała i to jest ważne, ale nie najważniejsze. Ruch wspomaga Twój metabolizm chroniąc Cię przed otyłością, która należy do chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów. Otyłość wpływa na nadmierne obciążenie serca i jego przepracowanie. Zażywając ruchu zmniejszasz ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Dlaczego warto ćwiczyć

Powód 3 – Zapobiegasz cukrzycy

Ruch przyczynia się również do zmniejszenia insulinooporności, przeciwdziała zespołowi metabolicznemu i cukrzycy – kolejnej z chorób cywilizacyjnych. Większość organizacji zdrowotnych rekomenduje poświęcenie dziennie przynajmniej 30 min na spacer, jogging, jazdę rowerem czy pracę w ogrodzie. Przyjemne z pożytecznym prawda?

Powód 4, 5 i 6 – Obniżasz ciśnienie krwi, cholesterol, ograniczasz ryzyko rozwoju miażdżycy

Wszystkie te czynniki mają bezpośrednie przełożenie na pracę serca, szczególnie w perspektywie ochrony przed miażdżycą. Choroba ta przyczynia się do zwężenia światła naczyń krwionośnych i powoduje gorszy przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, w efekcie czego serce musi wykonać większą pracę będąc jednocześnie słabiej odżywione.

Przeprowadzono wiele badań i analiz i wynika z nich jednoznacznie, że ruch przyczynia się do podniesienia poziomu cholesterolu „dobrej” frakcji HDL i obniżenia „złej” frakcji LDL oraz poziomu trójglicerydów. Jak to działa? Na to pytanie nie ma jeszcze jasnej odpowiedzi. Sugeruje się, że ćwiczenia stymulują enzymy usuwające frakcję LDL z krwiobiegu oraz zwiększają lipoproteiny transportujące go do wątroby Powód 7 i 8 – przeciwdziałasz osteoporozie i przyczyniasz się do zmniejszenia ilości markerów zapalnych.
Optima Cardio

Ale…. Czy każdy rodzaj ruchu jest dobry? Który działa najlepiej?

Oczywiście od braku ruchu lepszy jest każdy rodzaj ruchu. Każda forma aktywności fizycznej, która przyczynia się do spadku masy ciała, przyczynia się do poprawy lipidogramu.. Na obniżenie frakcji cholesterolu LDL silniej wpływają ćwiczenia oporowe (zwiększające masę mięśniową) niż aerobowe. Jednak najefektywniejszą formą wysiłku jest połączenie tych dwóch rodzajów ćwiczeń. Pamiętaj także, że intensywność wysiłku nie jest tak ważna, jak jego całkowita ilość. Tym samym zachęcamy do codziennej aktywności fizycznej. Na zdrowie!

Najpopularniejsze artykuły

Słaba pamięć a dieta: wpływ żywienia na pracę mózgu

2022-04-02 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Zdarza ci się zapominać o ważnych sprawach? Masz problemy z […]

Produkty pełnoziarniste to najlepszy przyjaciel zdrowego serca

Produkty zbożowe z pełnego ziarna są dużo bardziej wartościowe od produktów z ziarna oczyszczonego. W produktach pełnoziarnistych […]

<p>heart made of fruits and vegetables, healthy diet concept</p>

Dieta dla zdrowego serca: składniki odżywcze, które warto uwzględnić

terole oraz stanole roślinne, określane też jako fitosterole, są związkami z tej samej grupy co cholesterol. Ich spożycie może mieć przełożenie na obniżenie poziomu tego związku we krwi.

Przeczytaj także

Rola diety śródziemnomorskiej w profilaktyce chorób serca

Sposób odżywiania się ma kluczowe oddziaływanie na zdrowie. To, co jesz, wpływa na kondycję umysłu oraz ciała, w tym układu sercowo-naczyniowego.

Problemy z koncentracją: czy zawsze są wynikiem roztargnienia?

Problemy z koncentracją i pamięcią mogą dotknąć każdego. Warto wiedzieć, jak im zapobiegać i jak zmienić swoje nawyki, gdy takie trudności się pojawią. Co wpływa pozytywnie na pamięć i skupienie?

Masz podwyższony cholesterol? Sprawdź, co może być powodem!

Podwyższony poziom cholesterolu to sytuacja, w której stężenie cholesterolu całkowitego wynosi 190 mg/dl lub więcej, a frakcji LDL – 115 mg/dl lub więcej