Wysoki cholesterol — co jeść? Tabela zalecanych produktów

Redakcja

15.07.2024

4 minuty czytania

Dieta na cholesterol

Za Tobą lipidogram i okazało się, że masz zbyt wysoki poziom cholesterolu? Jednym z kluczowych elementów leczenia jest modyfikacja diety[1]. Co zatem jeść, aby wesprzeć poprawę profilu lipidowego i zadbać o swoje zdrowie? Podpowiadamy.

Wysoki cholesterol, czyli jaki?

Na początek warto przyjrzeć się nieco bliżej parametrom lipidogramu (czyli „badania cholesterolu”) i normom. Prezentują się one następująco:

  • cholesterol całkowity – 114-190 mg/dl;
  • HDL – kobiety > 50 mg/dl, mężczyźni > 40 mg/dl;
  • LDL – <115 mg/dl dla osób o małym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych i < 70 mg/dl przy dużym ryzyku;
  • nie-HDL – <130 mg/dl przy umiarkowanym ryzyku sercowo-naczyniowym i <100 mg/dl przy dużym ryzyku;
  • trójglicerydy – do 150 mg/dl na czczo i d 175 mg/dl nie na czczo[2].

Przekroczenie tych wartości wskazuje na zaburzenia profilu lipidowego. Mogą mieć one różny charakter. Najczęściej wymienia się[3]:

  • hipercholesterolemię, czyli podwyższone stężenie „złego” cholesterolu LDL;
  • dyslipidemię aterogenną, czyli podwyższone stężenie trójglicerydów, obecność nieprawidłowych cząsteczek LDL (małych, gęstych LDL) oraz niskie stężenie „dobrego” cholesterolu HDL;
  • hipertriglicerydemię – zwiększone stężenie trójglicerydów w osoczu.

W każdym przypadku wystąpienia zaburzeń profilu lipidowego podstawą leczenia jest modyfikacja stylu życia, a przede wszystkim – wdrożenie prawidłowego żywienia.

Co jeść przy wysokim cholesterolu?

Kluczowym elementem diety osoby z podwyższonym cholesterolem powinny być sterole roślinne, które obniżają poziom cholesterolu LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety[4].

Dieta przy wysokim poziomie cholesterolu powinna dostarczać także duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego. Dlaczego te składniki są tak ważne?

  • Nienasycone kwasy tłuszczowe (zarówno jednonienasycone, jak i wielonienasycone) wspierają obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego i „złej” frakcji lipidów LDL[5].
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 dodatkowo pomagają zmniejszyć stężenie trójglicerydów[6].
  • Błonnik pokarmowy wspiera zmniejszenie stężenia cholesterolu[7].

Jak przełożyć tę teorię na praktykę?

Produkty zalecane w diecie przy wysokim cholesterolu – tabela[8]

Grupa produktów Przykładowe produkty
Tłuszcze Miękkie margaryny kubkowe wzbogacane sterolami (np. Optima Cardio), oleje roślinne: oliwa, oleje rzepakowy, słonecznikowy, lniany, sojowy itd.
Produkty zbożowe Pieczywo pełnoziarniste (np. graham, razowe), płatki owsiane, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, kasze gruboziarniste.
Warzywa i owoce Świeże i mrożone warzywa, ziemniaki, kukurydza, owoce świeże oraz suszone, konserwowe owoce niesłodzone, soki warzywne i owocowe.
Nabiał Chudy nabiał: odtłuszczone mleko, jogurty islandzkie (skyr), kefiry, chude sery i twarogi, jajka (1 dziennie).
Ryby i owoce morza Tłuste ryby morskie (np. łosoś, halibut, tuńczyk, śledź), dorsz. Najlepiej spożywać je gotowane lub pieczone, bez skóry.
Mięso Chude mięso drobiowe: indyk, kurczak; cielęcina, dziczyzna; chude wędliny drobiowe.
Nasiona strączkowe Bez ograniczeń – groch, soja, fasola, soczewica, ciecierzyca, bób.
Sosy, zioła i przyprawy Pieprz, musztarda, wszelkie zioła świeże i suszone, przyprawy korzenne (np. cynamon, imbir, kurkuma).
Orzechy i nasiona Migdały, orzechy włoskie, orzechy ziemne i inne – bez soli; siemię lniane, chia.

Źródło – oprac. własne

Czego unikać w diecie na cholesterol?

Na liście składników, których powinno się unikać przy podwyższonym cholesterolu, są głównie produkty bogate w tłuszcze nasycone i izomery tłuszczów trans[9].

  • Źródłami nasyconych kwasów tłuszczowych są przede wszystkim: tłuste czerwone mięso (wieprzowina, wołowina, jagnięcina, baranina) i wędliny, nabiał (przetwory z mleka krowiego, koziego etc.) oraz oleje kokosowy i palmowy[10].
  • Tłuszcze trans naturalnie występują w mięsie i mleku „przeżuwaczy”, tj. krów, kóz, baranów itp., i ich przetworach, np. w maśle. Są także obecne w żywności wysoko przetworzonej, np. wielu słodkich i słonych przekąskach, fast foodach[11]. Warto przy tym zaznaczyć, że ich obecność w takich jest produktach prawnie ograniczona i ściśle kontrolowana.

Dlatego w codziennym jadłospisie warto unikać wymienionych powyżej produktów i komponować dietę w oparciu o te wskazane w naszej tabeli. To prostsze niż Ci się wydaje. Spróbuj zmienić nawyki żywieniowe i przekonaj się, jak dużą zrobi to różnicę.

 

 

 

 

[1] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.4.1.

[2] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/141216,lipidogram

[3] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.4.

[4] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[5] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci

[6] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci

[7] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/88067,hipercholesterolemia-dieta-na-obnizenie-cholesterolu-jadlospis-przepisy

[8] Na podstawie: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/88067,hipercholesterolemia-dieta-na-obnizenie-cholesterolu-jadlospis-przepisy

[9] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/cholesterol-a-dieta/

[10] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci

[11] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/izomery-trans-warto-wiedziec/

Najpopularniejsze artykuły

Wskaźnik BMI – szybki sposób na kontrolę wagi

Wskaźnik BMI (body mass index), zwany również wskaźnikiem Queteleta II, jest jednym z najprostszych wskaźników stanu odżywienia. […]

Wysoki cholesterol

Czy wysoki cholesterol zawsze jest niebezpieczny?

Ostatni lipidogram pokazał, że masz wysoki cholesterol i ta informacja bardzo Cię zestresowała? Spokojnie! Wyniki wcale nie muszą być „wyrokiem”. Zobacz, co oznaczają niekorzystne wyniki i co zrobić, aby zadbać o swój profil lipidowy. Wysoki cholesterol, czyli jaki? Aby mówić o wysokim cholesterolu, warto przyjrzeć się obowiązującym normom. Dla osób zdrowych wyglądają one następująco: cholesterol […]

7 nietypowych objawów problemów z sercem. Nie przegap ich!

. Warto pamiętać, że choroby serca wcale nie muszą manifestować się bólem w klatce piersiowej. Czasami objawy są dużo bardziej nietypowe.

Przeczytaj także

Dobry i zły cholesterol

Dietetyk wyjaśnia: Rola diety w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Jakich produktów unikać?

Około 20 milionów Polaków ma problem z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, a  głównymi przyczynami tego stanu są m.in. nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia. Jakie produkty przyczyniają się do hipercholesterolemii i co trzeba zrobić, by cieszyć się dobrym zdrowiem? Na te pytania odpowiada dietetyk Jadwiga Przybyłowska Skąd się bierze cholesterol w organizmie człowieka i skąd […]

Miażdżyca mózgu – co ją powoduje? Jak rozpoznać objawy?

Miażdżyca to choroba tętnic, prowadząca do zwężenia ich światła. Tętnice zwężają się w wyniku pojawienia się w nich blaszki miażdżycowej, której przyczyną jest z kolei odkładanie się cholesterolu z frakcji LDL.

Zimowy trening dla serca — 5 prostych ćwiczeń, które poprawią krążenie!

Chcesz prowadzić zdrowy tryb życia i zadbać o dobre funkcjonowanie serca? Jeśli tak, potrzebujesz minimum 30-45 minut ruchu dziennie