EKG serca – jak się przygotować do badania?

2022-12-09 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnio: 5,00)

Loading...

Holter EKG. Do czego służy i kiedy się go zakłada?

Elektrokardiogram to jedno z podstawowych badań, które pozwalają na ocenę pracy serca. Od jego prawidłowego przebiegu zależy m.in. wiarygodność wyniku. Dlatego warto poznać wskazówki dotyczące przygotowania do EKG. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

 Wszelkie objawy ze strony serca wymagają konsultacji lekarskiej. Specjalista, aby ocenić prawidłowość jego pracy, może zlecić przeprowadzenie EKG. Najważniejszymi wskazaniami do przeprowadzenia EKG są:

  • wcześniej rozpoznana choroba układu sercowo-naczyniowego – np. miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca, wrodzone lub nabyte wady serca, zapalenie mięśnia sercowego;
  • symptomy wskazujące na choroby układu sercowo-naczyniowego;
  • przynależenie do grupy ryzyka – mowa głównie o osobach po 40. roku życia, przyjmujących leki wpływające na układ krążenia, wykonujących pracę wymagającą dużej sprawności fizycznej[1].

Trzeba przy tym podkreślić, że EKG warto wykonywać systematycznie – w ramach profilaktyki zdrowotnej. Tym bardziej że nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Badaniu może poddać się każdy – nawet osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Optima Cardio

EKG – na czym polega badanie?

EKG to bezinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala na ocenę rytmu serca oraz wykrycie / wykluczenie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu.

Analizy dokonuje się w oparciu o zapis potencjałów przez elektrody kończynowe oraz elektrody przedsercowe[2]. Jest on rejestrowany na siatce milimetrowej, dzięki czemu możliwe jest dokonanie pomiarów częstotliwości rytmu serca, czasu trwania i amplitudy poszczególnych elementów zapisu[3].

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej (na płasko), z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia. Następnie ciało pacjenta jest przemywane (miejscowo) roztworem alkoholowym – ma to na celu poprawę przewodzenia. Na tak przygotowanej skórze przykleja się elektrody:

  • 6 elektrod na klatce piersiowej,
  • 4 elektrody-klipsy na nadgarstkach i kostkach nóg.

Warto przy tym podkreślić, że przepływ prądu przez ciało nie jest odczuwalny. Nie pojawia się w związku z tym żaden dyskomfort.

Przygotowanie do badania EKG – najważniejsze zasady

Aby EKG dało wiarygodne wyniki, badanie powinno być przeprowadzone w maksymalnie komfortowych warunkach. Istotne jest również odpowiednie przygotowanie ze strony pacjenta. O czym należy pamiętać?

  • Dzień przed wykonaniem badania trzeba zrezygnować ze spożywania alkoholu.
  • Dzień przed badaniem należy zrezygnować z wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego.
  • W dniu EKG nie można smarować skóry żadnym kremem / balsamem / olejkiem. Tłusta warstwa może uniemożliwiać dobrą przyczepność elektrod.

Ponadto zaleca się, aby na minimum 30 minut przed poddaniem się badaniu:

  • nie palić papierosów,
  • nie pić kawy,
  • nie spożywać ciężkostrawnych posiłków,
  • wypijać zimnych napojów.

Należy także odpocząć przynajmniej 5 minut[4] – szczególnie jeśli pacjent wchodził po schodach. To wszystko może bowiem wpłynąć na poprawność przebiegu badania.

Już w gabinecie pacjent zostanie poproszony o:

  • usunięcie biżuterii i zdjęcie zegarka,
  • wyłączenie telefonu komórkowego.

Bardzo ważne jest również, aby – już w trakcie badania – leżeć spokojnie na leżance i oddychać miarowo. Nie należy się ruszać ani rozmawiać, ponieważ to wszystko może zaburzyć poprawność wyników.

 

Postępowanie po zabiegu EKG – wskazówki

Z uwagi na bezinwazyjność EKG, nie istnieją specjalne wytyczne dotyczące postępowania po jego przeprowadzeniu. Jednak – jako że badanie jest wykonywane w pozycji leżącej – warto pamiętać o:

  • stopniowym podnoszeniu się z leżanki – jeśli pacjent „zerwie” się zbyt szybko, może doświadczyć mroczków i zawrotów głowy.

Ważne jest zatem, aby powoli podnieść się do pozycji siedzącej, a następnie wstać. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można poprosić o pomoc pielęgniarkę.

 

EKG jest jednym z podstawowych badań, które pozwalają na ocenę pracy serca. W razie wykrycia nieprawidłowości można szybko podjąć niezbędne leczenie lub inne działania medyczne.

 

 

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/152094,elektrokardiografia-ekg

[2] https://szpital4.gliwice.pl/badanie-ekg

[3] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.V.25.1.1.

[4] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/152094,elektrokardiografia-ekg