5,00

Niewydolność serca. Czym się objawia i do czego może doprowadzić?

Redakcja "Optymalne Wybory"

2.08.2021

3 minuty czytania

Niewydolność serca to główna przyczyna zgonów w Polsce, a liczba osób zmagających się z tą chorobą wynosi ponad 1,2 mln[1]. Przypadłość ta stanowi zatem poważne zagrożenie, dlatego warto poznać jej typowe objawy. Pozwoli to podjąć właściwie kroki, które mogą uchronić od najgorszego scenariusza.

Czy wiesz, że coraz częściej mówi się o tzw. epidemii niewydolności serca? Choroba ta stała się w ostatnich latach jednym z największych problemów zdrowotnych, z którymi muszą się mierzyć nie tylko polscy lekarze, ale również specjaliści europejscy[2].

Parametry zdrowego serca

Parametry zdrowego serca świadczą o jego dobrej kondycji. Ich systematycznie monitorowanie pozwala na szybką reakcję w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Z tego powodu zaleca się – szczególnie w przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego – regularne wykonywanie tzw. profilu sercowego.

Poprzez profil sercowy należy rozumieć komplet badań laboratoryjnych, które pozwalają sprawdzić funkcjonowanie mięśnia sercowego. Polegają na pobraniu próbki krwi, a następnie oznaczeniu stężenia m.in.:

  • kinazy fosfokreatynowej (CK)
  • białka ostrej fazy (CRP)
  • aminotransferazy asparaginianowej (AspAT)
  • aminotransferazy alaninowej (ALAT)
  • troponin
  • elektrolitów
  • dehydrogenazy mleczanowej (LDH)[3].

Ponadto ocenie poddaje się lipidogram, który pozwala określić poziom: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL, trójglicerydów.

Jeżeli uzyskane wyniki nie są zgodne z ogólno przyjętymi parametrami zdrowego serca, wówczas pacjent zwykle jest kierowany na dalszą diagnostykę.

Czym jest niewydolność serca?

Mianem niewydolności serca określa się stan, kiedy serce nie jest w stanie pompować krwi w takiej ilości, która odpowiada aktualnemu zapotrzebowaniu metabolicznemu tkanek[4]. Dochodzi do niego na skutek różnych chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in.:

  • choroby niedokrwiennej serca
  • nadciśnienie tętnicze (nieprawidłowo leczone lub nieodpowiednio kontrolowane)
  • wady zastawkowe serca
  • kardiomiopatie

Ponadto wpływ na powstawanie niewydolności serca może mieć cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków, radioterapia[5].
Optima Cardio

Niewydolność serca – jak ją rozpoznać?

Jako że niewydolność serca jest zespołem objawów, nie da się wskazać jednego konkretnego symptomu. O tym, że parametry zdrowego serca zostały zaburzone, świadczy przede wszystkim duszność. Najpierw pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym, z czasem – po umiarkowanych ćwiczeniach, aż w końcu występuje nawet w spoczynku.

Do mniej typowych objawów zalicza się np.:

  • kołatanie serca
  • zawroty głowy
  • nocny kaszel – najczęściej o charakterze suchym
  • omdlenia

Niektórzy pacjenci uskarżają się również na zmęczenie – takie, które nie ustępuje po odpoczynku. To efekt tego, że narządy wewnętrzne nie są zaopatrywane w tlen oraz składniki odżywcze[6].

Warto przy tym podkreślić, że powyższe objawy mogą pojawiać się nagle i narastać albo następować powoli. Wszystko zależy od tego, czy jest to:

  • ostra niewydolność serca to stan, którego cechą charakterystyczną są objawy pojawiające się nagle i szybko narastające
  • przewlekła niewydolność serca jest schorzeniem, którego objawy utrzymują się co najmniej miesiąc
  • zastoinowa niewydolność serca odpowiada za objawy wynikające z zastoju krwi w różnych narządach[7].

Aby postawić ostateczną diagnozę, koniecznością jest wykonanie wielu badań, np. elektrokardiografii, badanie echokardiograficzne.

Niewydolność serca – klasyfikacja

Medycyna wyróżnia kilka rodzajów niewydolności serca:

  • ostra lewokomorowa – typowa jest m.in. nagle występująca duszność z zastojem w krążeniu płucnym
  • prawo- i lewokomorowa – dotyczy zespołu objawów związanych z przewagą zastoju w żyłach płucnych lub systemowych
  • rozkurczowa serca – dotyczą pacjentów z zachowaną funkcją skurczową[8].

Niewydolność serca – jakie są skutki?

Niewydolność serca, jeśli nie będzie odpowiednio leczona, wówczas może doprowadzić nawet do śmierci. Taki pesymistyczny scenariusz wcale jednak nie musi stać się rzeczywistością – grunt to podjąć szybkie leczenie i zmienić swój dotychczasowy styl życia.

Co możesz zrobić? Zalecane są m.in.:

  • aktywność fizyczna – po konsultacji ze specjalistą
  • odpowiednia dieta – z ograniczeniem spożycia soli i zwiększeniem ilości przyjmowanych płynów
  • wykluczenie alkoholu
  • rezygnacja z palenia papierosów.[9]

Pamiętaj! Chociaż niewydolność serca określa się mianem epidemii, ta choroba nie musi dotyczyć ciebie. Wystarczy, że zaczniesz z jeszcze większą starannością dbać o zdrowie.

[1] https://www.termedia.pl/mz/2021-r-musi-byc-przelomowy-w-leczeniu-niewydolnosci-serca-,41951.html

[2] https://journals.viamedica.pl/folia_cardiologica/article/viewFile/23798/18984

[3] https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/profil-sercowy-badania-oceniajce-prace-serca-normy-i-wyniki-aa-MnYP-1i4i-BQa2.html

[4] http://www.arritmiaonline.com.br/files/Braunwald—Heart-Disease—A-Textbook-of-Cardiovascular-Medicine-6th-ed.pdf

[5] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca

[6] https://www.servier.pl/poradnik/zycie-z-niewydolnoscia-serca.pdf

[7] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca

[8] https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12241/10119

[9] https://www.servier.pl/poradnik/zycie-z-niewydolnoscia-serca.pdf

Najpopularniejsze artykuły

Oświadczenia zdrowotne: czym są? Jak je czytać?

Na opakowaniach żywności czy suplementów diety często można znaleźć różnego rodzaju informacje – np. o składzie produktów, ale też o tym, jak ich określone składniki mogą wpłynąć na Twoje zdrowie. Warto na nie zwrócić uwagę – zwłaszcza że w Polsce i całej Unii Europejskiej oświadczenia zdrowotne i żywieniowe podlegają ścisłym regulacjom. Zobacz, czym są i jak je czytać.

Nadciśnienie a cholesterol: dwa problemy, jedno rozwiązanie

2023-09-04 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Nadciśnienie tętnicze i cholesterol to dwa najczęściej współwystępujące ze sobą […]

Rola diety śródziemnomorskiej w profilaktyce chorób serca

Sposób odżywiania się ma kluczowe oddziaływanie na zdrowie. To, co jesz, wpływa na kondycję umysłu oraz ciała, w tym układu sercowo-naczyniowego.

Przeczytaj także

Dyslipidemia: diagnoza i leczenie

Dyslipidemia jest stanem, w którym poziomy stężenia lipidów oraz lipoprotein w osoczu krwi są niezgodne z wartościami uznanymi za normę. Mówiąc prościej – chodzi o niewłaściwy poziom cholesterolu. Kiedy się go stwierdza? Jak wygląda leczenie dyslipidemii? Wyjaśniamy.

Różowe trufle

Różowe trufle: kulki migdałowe z daktylami, kakao i truskawkowym pudrem

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na kulki migdałowe z daktylami, kakao i truskawkowym pudrem. To zdrowa i pyszna przekąska, idealna na małe co nieco. Jest bogata w wartości odżywcze i doskonale sprawdzi się jako lekki deser. Składniki: 150 g migdałów 100 g daktyli 1 łyżeczka margaryny Optima Omega (5 g) 1 łyżeczka kakao (5 g) […]

Polędwica z dorsza w papilotach z pieczoną cebulą, tłuczonymi ziemniakami

Polędwica z dorsza w papilotach z pieczoną cebulą, tłuczonymi ziemniakami

Zapraszamy do wypróbowania przepisu na dorsza pieczonego z cebulą, sałatką z kopru włoskiego i tłuczonymi ziemniakami. To smaczna i zdrowa propozycja na obiad, bogata w fitosterole, które pomagają obniżać poziom cholesterolu. Składniki: 2 sztuki świeżego fileta z dorsza bez skóry (200 g) 1 łyżka oleju rzepakowego tłoczonego na zimno (10 ml) 1 czerwona cebula (105 […]