Te produkty są przyjazne sercu. Poznaj składniki zdrowej diety dla serca!

Redakcja Optymalnewybory.pl

13.02.2020

3 minuty czytania

Nie sposób przecenić roli zdrowej diety w profilaktyce chorób serca. Odpowiednio ułożony jadłospis, obok aktywności fizycznej i rezygnacji z używek, to najlepszy sposób na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL we krwi bez konieczności stosowania leków. Oto lista produktów, które powinny stać się elementami diety przyjaznej sercu.

Ryby

W rybach znajdują się kwasy tłuszczowe omega 3. Na co dzień polecane są głównie ryby żyjące w zimnych wodach, jak sardynki, makrele, pstrągi, łososie. Najlepiej przyrządzić się je bez dodatku tłuszczu: gotując lub piekąc w folii.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest cenna ze względu na zawartość przeciwutleniaczy. Najlepsza jest oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno (extra virgin). Dodaje się ją do mięs, ryb, warzyw, sałatek, lekkich sosów. Oliwę z oliwek można też stosować jako zamiennik masła do smarowania pieczywa, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Czosnek i cebula

Charakterystyczny zapach czosnku to zasługa allicyny. Czosnek i cebula zaliczane są do prebiotyków – stymulują produkcję bakterii stanowiących naturalną florę w organizmie człowieka.

Błonnik

Błonnik pokarmowy obniża poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi i chroni przed jego nadmiarem poprzez hamowanie jego wchłaniania w jelitach. Duże ilości błonnika znajdują się w zbożach (np. w ziarnach owsa lub jęczmienia), owocach (np. jabłkach, gruszkach, suszonych śliwkach), roślinach strączkowych (np. fasoli) oraz warzywach (np. bakłażanach). Bogate w błonnik są także produkty z pełnego ziarna, np. ciemne pieczywo, kasza gryczana, makaron razowy, ryż brązowy. Zalecana dzienna porcja błonnika to około 10 g.

Orzechy

Zdrowa dieta powinna zawierać dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, któe znajdziesz m.in w orzechach. Należy jednak pamiętać, że orzechy są wysokokaloryczne, więc z ich jedzeniem nie można przesadzać – dziennie wystarczy jedna garść orzechów, oczywiście bez dodatku soli i cukru.

Sterole roślinne

Sterole roślinne ograniczają wchłanianie cholesterolu frakcji LDL do krwi. Badania kliniczne udowodniły, że spożywanie 1,5–2,4 g steroli roślinnych dziennie pozwala skutecznie obniżać poziom „złego” cholesterolu w krwi. Znajdziemy je między innymi w kiełkach sojowych, pszenicy, warzywach strączkowych, płatkach zbożowych, orzechach. Ilość steroli dostarczana w diecie jest jednak zbyt mała, by skutecznie obniżyć poziom cholesterolu. Stąd też, oprócz naturalnych steroli roślinnych, w diecie niskocholesterolowej można jeszcze stosować tzw. żywność funkcjonalną, np. wzbogacone o sterole jogurty albo margaryny.

Witaminy i minerały

Nie ma zdrowej diety bez witamin i minerałów. Szczególnie ważna jest witamina E, zapobiegająca utlenianiu się wielu substancji, w tym cholesterolu LDL, oraz witaminy z grupy B. Z kolei magnez zapobiega tworzeniu się złogów cholesterolowych – bogatym źródłem tego pierwiastka jest kasza gryczana, soja, naturalne kakao, otręby pszenne, pestki dyni, banany oraz czekolada.

Najpopularniejsze artykuły

Grahamka

Grahamka z serem korycińskim, karmelizowaną śliwką, migdałami i radicchio

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na chleb gryczany z czarnuszką, z kozim twarogiem, ogórkiem, kaparami, czerwoną cebulą, miętą i prażonym słonecznikiem. To doskonała propozycja na zdrową i smaczną przekąskę, która dostarcza wielu cennych składników odżywczych i zachwyca wyrazistym smakiem. Dzięki połączeniu składników bogatych w wartości odżywcze, ta kanapka jest idealna dla osób dbających o zdrowie […]

Kwasy omega-3 i ich wpływ na układ krążenia

Masa ciała a choroby serca: czy szczupli zawsze są zdrowsi?

2022-01-08 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Nadwaga i otyłość to jedne z głównych czynników, które zwiększają […]

Przeczytaj także

Czy demencja jest dziedziczna? Czy można zapobiec otępieniu?

2022-03-28 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Trudność w zapamiętywaniu, problemy z koncentracją i zmniejszona zdolność do […]

Odchudzanie

Dietetyk radzi: Jak skutecznie zacząć odchudzanie – otwórz się na różnorodność.

Wiele osób ma problem ze zrzuceniem nadmiernych kilogramów. Przyczyną tego zjawiska jest nadmiar spożywanych kalorii. Jeśli więc pragniesz skutecznie schudnąć, poproś o pomoc dietetyka. Pomoże on wprowadzić zmiany do twojej codziennej diety, w tym zwiększyć różnorodność spożywanych produktów. Co jeść odchudzając się oraz jak uniknąć efektu jo-jo? O tym rozmawiamy z dietetyczką Jadwigą Przybyłowską Coraz […]

Rośliny strączkowe: naturalna broń w walce z cholesterolem

Główną przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu – wyłączając uwarunkowania genetyczne – jest nieprawidłowy sposób odżywiania. Chodzi między innymi o nadmierne spożycie kwasów tłuszczowych nasyconych, których optymalna ilość w diecie nie powinna przekraczać 10% energii wynikającej z zapotrzebowania.