4,57

Serce w pandemii: czy COVID-19 wpływa na choroby sercowo-naczyniowe?

Redakcja Optymalnewybory.pl

8.02.2022

3 minuty czytania

Serce w pandemii: czy COVID-19 wpływa na choroby sercowo-naczyniowe?

COVID-19 to choroba, której skutki można odczuwać nawet w przypadku łagodnego przebiegu. Stanowi poważne zagrożenie dla serca, dlatego warto sprawdzić jego kondycję  po przechorowaniu – niezależnie od stopnia nasilenia objawów. Szczegółowa diagnostyka pozwoli na wykrycie ewentualnych problemów i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Mianem COVID-19 określa się zespół objawów – głównie ze strony układu oddechowego, wywołanych przez koronawirusa SARS-Cov-2. Zalicza się do nich m.in. kaszel suchy, gorączkę, duszność[1]. Przy cięższym przebiegu może pojawić się również zapalenie płuc, któremu towarzyszy ostra niewydolność oddechowa[2].

Przechorowanie COVID-19 a kondycja serca

COVID-19 może mieć różny przebieg – od bezobjawowego, poprzez łagodny, a skończywszy na stanach zagrażających życiu. Samo wyzdrowienie nie oznacza jednak, że choroba została zażegnana. W związku z tym, że koronawirus Sars-Cov-2 silnie oddziałuje na organizm, może zasiać poważne spustoszenie – także u osób bez wyraźnych objawów.

Coraz częściej mówi się o wpływie koronawirusa Sars-Cov-2 na serce, co potwierdzają wyniki badań naukowych. Hiszpańscy naukowcy przeanalizowali wyniki badań laboratoryjnych, rezonansu magnetycznego i EKG pracowników służby zdrowia. U 40% osób stwierdzono zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia[3].

Ponadto obserwacje pokazują, że przechorowanie COVID-19 może skutkować wieloma innymi powikłaniami kardiologicznymi. Zalicza się do nich m.in.:

  • zawał serca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • niewydolność serca,
  • duszności pojawiające się w trakcie wysiłku fizycznego,
  • bóle w klatce piersiowej.

Okazuje się, że często – szczególnie w przypadku ciężkiego przebiegu choroby z objawami ostrej niewydolności oddechowej – dochodzi do niewydolności serca. Ma to związek z powstającą tzw. burzą cytokin, która może powodować uszkodzenie wielu innych narządów – w tym serce[4].

Warto przy tym podkreślić, że powikłania po COVID-19 dotykające układu sercowo-naczyniowego mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach od wyzdrowienia. Występują nie tylko o starszych osób obciążonych chorobami współistniejącymi, ale również u pacjentów młodych – nieobciążonych żadnymi schorzeniami przewlekłymi.
Optima Cardio

Jak sprawdzić stan serca po przechorowaniu COVID-19?

Niezależnie od tego, z jak ciężkim przebiegiem choroby się zmagałeś i czy po przechorowaniu odczuwasz jakiekolwiek objawy zespołu postcovidowego, warto sprawdzić kondycję serca. Pomoże w tym komplet badań, które pozwolą na ocenę stanu mięśnia sercowego.

  • Echo serca

Echo serca należy do badań obrazowych, które pozwala na szybką i bezinwazyjną ocenę poszczególnych elementów serca – w tym jam oraz zastawek. Widoczne upośledzenie czynności skurczowej mięśnia sercowego może wskazywać na rozwój choroby wieńcowej[5].

  • EKG

EKG (elektrokardiografia) jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które umożliwia wykrycie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego.

  • Badania laboratoryjne

W ocenie kondycji serca pomagają również badania laboratoryjne. Chociaż podstawą jest morfologia krwi, warto wykonać dodatkowe oznaczenia.

D-dimery to jeden z głównych parametrów, który pozwala na zdiagnozowanie chorób zakrzepowych. Podwyższony poziom, przekraczający obowiązujące normy, może wskazywać na wystąpienie incydentów zakrzepowo-zatorowych.

Kinaza keratynowa (CK) to oznaczenie poziomu enzymu, który bierze udział w przemianach energetycznych organizmu. Jego podwyższony poziom może wskazywać m.in. na choroby mięśnia sercowego – zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego, uraz serca.

Troponina – podobnie jak kinaza keratynowa – należy do grupy biomarkerów sercowych[6]. Jest enzymem, którego podwyższone stężenie może świadczyć o zawale serca.

Trudno jest przewidzieć przebieg COVID-19 i ocenić ryzyko wystąpienia sercowego zespołu postcovidowego, dlatego zawczasu warto zadbać o kondycję swojego serca. Podstawą jest odpowiednia dieta – z ograniczeniem produktów będących źródłem tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych, wspomagana regularną aktywnością fizyczną.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/225676,koronawirus-najnowsze-informacje

[2] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/225676,koronawirus-najnowsze-informacje

[3] https://www.dicardiology.com/article/long-term-cardiovascular-impact-covid-19

[4] https://podyplomie.pl/medycyna/34523,zakazenie-sars-cov-2-a-choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego-wybrane-zagadnienia

[5] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/62359,echokardiografia-serca-echo-serca

[6] https://kardiologia.mp.pl/wytyczne/covid/235857,choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego-wczasie-pandemii-covid-19

Najpopularniejsze artykuły

Za wysoki poziom złego cholesterolu. Czym się objawia?

2021-06-23 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty. Podwyższony poziom cholesterolu to poważny problem, z którym zmaga się […]

Jak obniżyć cholesterol? 30 skutecznych, sprawdzonych domowych sposobów na obniżenie cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu jest ważnym sygnałem, który wysyła nasz organizm. Jeśli nie chcesz doprowadzić do zaburzeń gospodarki lipidowej, wprowadź konieczne zmiany. Dowiedz się, jak domowymi sposobami obniżyć cholesterol, a także jakie produkty spożywcze będą w tym pomocne.  

Dieta po zawale – dobre praktyki żywieniowe (infografika)

Dieta po zawale serca jest niezwykle istotna w procesie rekonwalescencji oraz w celu zapobiegania kolejnym zdarzeniom sercowo-naczyniowym. Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty, których należy unikać, aby wspierać zdrowie serca i utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

Przeczytaj także

Jak obniżyć cholesterol w 30 dni

Jak obniżyć cholesterol w 30 dni? Sprawdzone metody!

Wysoki cholesterol? To zdecydowanie czerwona flaga dla Twojego zdrowia! Jeśli wyniki są niepokojące, zacznij działać. Pierwsze efekty możesz osiągnąć nawet w ciągu 30 dni. Oto lista zmian, które możesz wprowadzić tu i teraz. Skorzystaj z niej i zadbaj o siebie! 1. Włącz do diety sterole roślinne Sterole roślinne to naturalne substancje, które stanowią podstawę leczenia […]

Pełnoziarnista minipizza z warzywami

Pełnoziarnista minipizza z warzywami

Pizza pełnoziarnista z warzywami Pizza może być zdrowa i smaczna! Ta wersja z pełnoziarnistym spodem, bogata w błonnik i warzywa, dostarczy Ci wielu cennych składników odżywczych. Oto przepis na zdrową i pyszną pizzę z warzywami. Składniki: 1 saszetka drożdży instant (7 g) 1 łyżeczka cukru (5 g) 1 szklanka ciepłej wody (250 ml) 2 i […]

Krem ze śliwek z prażonymi migdałami

Krem ze śliwek z prażonymi migdałami

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na zupę śliwkową z cynamonem i grzankami. To aromatyczne i zdrowe danie, które zadowoli każdego smakosza. Składniki: ½ kg śliwek 1,5 l wody ½ szklanki jogurtu naturalnego (125 g) 2 goździki 1 łyżeczka cynamonu 2 łyżki miodu (25 g) 2 łyżki uprażonych płatków migdałowych (20 g) 4 kromki chleba tostowego […]