Serce od kuchni – 10 kulinarnych trików dla zapracowanych

Redakcja Optymalnewybory.pl

29.08.2016

3 minuty czytania

Brakuje Ci czasu na gotowanie domowych posiłków? Zamiast sięgać po wysoko przetworzone produkty, albo zastanawiać się z czego składa się Twój obiad zjadany poza domem, skorzystaj z kilku trików kulinarnych, które znacznie ułatwią gotowanie. Dzięki naszym wskazówkom zyskasz na czasie i zdrowiu nie tracąc jednocześnie na smaku.

1. Dobry plan…

Postaraj się w najbliższy weekend zaplanować menu na cały tydzień. Niech pomogą Ci w tym pozostali domownicy. Połóż w widocznym miejscu w kuchni notatnik i zapisz w nim listę artykułów spożywczych niezbędnych do przygotowania dań. Na początku listę możesz uzupełniać na bieżąco.

2.Pieczenie, duszenie czy grillowanie?

pieczenie, duszenie czy grillowanie - kuchnia dla serca ico-eyePiecz wszystkie gatunki chudych mięs, warzywa i owoce. Układaj je na blasze, najlepiej z rusztem, aby tłuszcz z mięs mógł swobodnie wyciekać. W trakcie pieczenia potraw możesz polewać je wyciekającym sokiem czy marynatą, żeby nie wysychały. Do pieczenia wykorzystuj również specjalne rękawy, dzięki którym upieczona potrawa pozostaje soczysta. Podczas duszenia, mięso najpierw obsmaż na małej ilości tłuszczu w wysokiej temperaturze, a następnie zalej sosem warzywnym lub bulionem i powoli gotuj. Delikatnie przyrumienione na początku mięso nada potrawie charakterystyczny smak i pozbawi nadmiaru zbędnego tłuszczu.
Grillując mięso również unikniesz zbędnej ilości tłuszczu. Latem korzystaj z grilla ogrodowego, zimą z patelni grillowej lub grilla elektrycznego.

3. Odkryj nowy smak warzyw

Aby zatrzymać ich smak, aromat i walory odżywcze, ugotuj je na parze. Nie wierzysz, że tak przygotowane warzywa mogą byś smaczne? Sprawdź! Ugotuj brokuł tradycyjną metodą, w wodzie oraz dla porównania na parze. Która wersja jest smaczniejsza? Gdy raz spróbujesz warzyw gotowanych na parze w Twoim menu z pewnością zacznie pojawiać się ich więcej.warzywa dla serca

4. Pysznie ugotuj porcję chudego mięsa lub ryby?

Do ugotowania mięsa lub ryb wykorzystaj bulion albo rosół. Dodaj do nich ulubione przyprawy. Mięso możesz również ugotować na parze. Aby jego smak był wyraźniejszy, przed gotowaniem trzymaj je przez kilkadziesiąt minut w aromatycznej marynacie. Do mięsnych marynat doskonale sprawdza się liść laurowy, czosnek, majeranek, szałwia, cytryna, oregano czy tymianek.

5. Dodaj więcej słodyczy, a mniej cukru

Jak używając mniej cukru przygotować wspaniały deser? Dodaj do niego cynamon, wanilię, gałkę muszkatołową czy goździki. Przyprawy wydobędą z Twojego deseru więcej słodyczy, a dodatkowo wzbogacą go wspaniałym, egzotycznym aromatem.

6. Błonnik? Naturalnie…

W codziennej diecie wybieraj produkty pełnoziarniste – płatki, najlepiej jak najmniej przetworzone, pieczywo pełnoziarniste, a  także warzywa strączkowe, orzechy oraz ziarna. Do przygotowania ciasta na pierogi czy naleśniki wykorzystuj mąkę pełnoziarnistą. Jeśli to dla Ciebie nie do przejścia, niech mąka ziarnista stanowi połowę mąki używanej tradycyjnie. Twoje ciasto pozostanie sprężyste i delikatne. Jeśli do zup kremów podajesz grzanki, wybieraj te z pełnoziarnistego pieczywa, a najlepiej zastąp je prażonymi pestkami dyni.

7. Na wypadek głodu? Warzywne słoiki

warzywa w słoiku dla serca Po powrocie z zakupów, część świeżych warzyw umyj i pokrój tak jak zazwyczaj przygotowujesz je do sałatki. Następnie pomieszaj i włóż do słoików na przetwory - doskonale sprawdzają się jako pojemnik na szybką sałatkę. Warzywne słoiki będą niezastąpione, kiedy wrócisz z pracy i będziesz potrzebować szybkiego obiadu. Wystarczy, że do słoika dodasz odrobinę sosu, np. winegret, następnie zakręcisz go i delikatnie wstrząśniesz. Pyszna sałatka będzie gotowa w 2 minuty.

8. Odchudź naleśniki

Zamiast polewania patelni tłuszczem przed smażeniem każdego kolejnego naleśnika, dodaj odrobinę oleju do naleśnikowego ciasta. W ten sposób możesz smażyć naleśniki na nieprzywierającej patelni już bez dodatku tłuszczu.

9. Gotuj większe porcje

Stopniowo staraj się planować przygotowywanie takich potraw, które smakują Ci także w wersji na zimno. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, bo ugotowanie większych niż zwykle porcji posiłków, zapewni Ci zdrowy lunch na następny dzień w pracy. Możesz dodać do nich rano tylko sałatę lub inne warzywne dodatki i pyszne, a przede wszystkim zdrowe danie gotowe.

10.  Smakuj na zdrowie!

Oprima Omega 3

Najpopularniejsze artykuły

Aktywność fizyczna seniora — ćwiczenia dla osób starszych

Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną śmierci seniorów są choroby układu krążenia ? Sposobem na zmniejszenie ryzyka ich rozwoju, a jednocześnie na zachowanie większej sprawności i mobilności w podeszłym wieku jest… ruch.

Nagła śmierć sercowa: co ją powoduje? Czy można jej zapobiec?

Nagła śmierć sercowa (z ang. sudden cardiac death – SCD) to termin stosowany w odniesieniu do osób, u których wystąpił niespodziewany zgon. W przeciwieństwie do nagłej śmierci, w tym przypadku pacjent zazwyczaj miał zdiagnozowaną wrodzoną lub nabytą wadę serca czy naczyń.

Wpływ kwasów DHA na zdrowie psychiczne. Co regulują?

2021-08-09 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty 22 mln – tyle osób zdaniem Health Metrics and Evaluation […]

Przeczytaj także

Nadciśnienie — cichy zabójca. Jak je rozpoznać i skutecznie kontrolować?

Nadciśnienie tętnicze: co to jest?

Nabiał a cholesterol – co musisz wiedzieć?

Istnieje kilka produktów, określanych bombami cholesterolowymi, które w pierwszej kolejności należy z diety wyeliminować. Należą do nich: żółtko jaja kurzego, śmietanka 30 i 36% tłuszczu, ser feta, pełnotłusty ser camembert, tłusty ser twarogowy, mleko 3,2%, mleko skondensowane, masło

Badania profilaktyczne po 40. roku życia. Co powinny zawierać?

2021-12-01  Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Najlepszą metodą walki z chorobami jest podejmowanie działań zapobiegających ich […]