5,00

Ruch to zdrowie. Jak aktywność fizyczna chroni serce i mózg?

Redakcja Optymalnewybory.pl

1.07.2021

3 minuty czytania

Największe towarzystwa kardiologiczne na świecie jednogłośnie uznają, że niedostateczna aktywność fizyczna jest jednym z czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego warto ćwiczyć regularnie, aby cieszyć się nie tylko dobrą kondycją, ale i zdrowiem.


Mianem niedostatecznej aktywności fizycznej określa się aktywność, która wiąże się z wydatkiem energetycznym mniejszym niż 500 kcal tygodniowo lub która trwa krócej niż 25 minut dziennie[1].  I chociaż wydaje się to niewiele, nadal spore grono Polaków woli prowadzić siedzący tryb życia. Warto jednak zmienić swoje podejście – szczególnie, jeśli szukasz odpowiedzi na to, jak obniżyć cholesterol i wesprzeć swoją kondycję zdrowotną.

Czy wiesz, że osoby niepalące, dbające o optymalną masę ciała i będące aktywne fizycznie żyją średnio 5-7 lat dłużej w porównaniu do osób w tym samym wieku, które nie prowadzą zdrowego stylu życia[2]?

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca

Liczne badania naukowe potwierdzają bezpośredni związek między podwyższonym poziomem cholesterolu LDL a chorobą niedokrwienną serca (ChNS). Szacuje się, że nawet 1/3 wszystkich przypadków zachorowania wynika z podwyższonego poziomu frakcji LDL[3]. Dlatego warto zacząć ćwiczyć, jeśli zastanawiasz się, jak obniżyć cholesterol.

Metaanalizy potwierdzają, że wysiłek fizyczny związany z wydatkiem energetycznym przekraczającym 1000 kcal tygodniowo prowadzi do znacznej redukcji umieralności ogólnej. Zaś ryzyko choroby niedokrwiennej serca zmniejsza się nawet o 30-50%[4], co jest związane m.in. z redukcją poziomu frakcji LDL cholesterolu.

Warto przy tym podkreślić, że mniejsze ryzyko ChNS dotyczy nie tylko aktywnych fizycznie osób zdrowych, ale również osób obciążonych czynnikami ryzyka. Mowa tutaj o pacjentach z podwyższonym ciśnieniem krwi, cukrzycą, podwyższonym poziomem cholesterolu.

Wysiłek fizyczny wspiera mózg

Regularna aktywność fizyczna jest dobra nie tylko dla układu sercowo-naczyniowego, ale również dla mózgu. Metaanalizy badań naukowych wskazują, że u kobiet i mężczyzn prowadzących aktywny tryb życia ryzyko wystąpienia udaru mózgu (zarówno krwotocznego i niedokrwiennego) może być mniejsze nawet o 20-30%[5].

Warto podkreślić, że aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu dobrej sprawności umysłowej. Stanowi zatem jeden z istotnych czynników zmniejszających ryzyko pojawienia się zaburzeń pamięci, a nawet depresji czy demencji spowodowanych chorobami naczyniowymi mózgu.

Jak i co ćwiczyć, aby wspomóc zdrowie?

Aktywny tryb życia wcale nie oznacza, że musisz wykonywać intensywne treningi pięć razy w tygodniu. Jest to nawet niewskazane szczególnie w przypadku pacjentów kardiologicznych, ponieważ może stać się przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych, łącznie z zatrzymaniem czynności układu krążenia. Dlatego ważne jest, aby zachować równowagę pomiędzy intensywnością i częstotliwością treningów. Pozwoli to czerpać wyłącznie korzyści wynikające z praktykowania aktywności fizycznej.

Poniżej znajdują się ogólne zalecenia dotyczące wysiłku:

  • ćwiczenia minimum 3 razy w tygodniu
  • umiarkowana intensywność ćwiczeń (60-70% maks. tętna)
  • czas trwania ćwiczeń: 20-60 minut
  • wydatek energetyczny: minimum 200-300 kcal na trening.

Rekomendowany jest trening wytrzymałościowy, którego uzupełnieniem mogą być ćwiczenia statyczne i dynamiczne.

Co ćwiczyć? Tutaj wiele zależy od indywidualnych preferencji, ponieważ aktywność fizyczna – poza tym, że powinna być korzystna dla zdrowia – musi dawać także przyjemność. Jak wynika z badania „Aktywność fizyczna Polaków” przygotowanego przez CBOS[6], najpopularniejszymi formami aktywności są:

  • jazda na rowerze (44%)
  • pływanie (20%)
  • turystyka piesza (14%).

Możliwości ruchowych jest jednak znacznie więcej. Eksperci polecają m.in. marszobiegi, gry sportowe i taniec. Czasami wystarczy spacer – w dość energicznym tempie.

Ważne jest, aby właściwą część treningu poprzedzić rozgrzewką (5-10 minut) oraz zakończyć stretchingiem (10-15 minut).
Optima Neuro

Ruch to nie wszystko…

Pamiętaj, że aktywność fizyczna to tylko jeden z elementów. Ogromne znaczenie ma prawidłowo zbilansowana dieta, bogata np. w sterole roślinne obniżające poziom złego cholesterolu, która także pomaga zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wspiera prawidłową pracę mózgu.

I w tym przypadku należy dążyć do tego, aby dowiedzieć się, jak obniżyć cholesterol za pomocą odpowiednich posiłków. Pozwoli to uchronić serce i mózg przed negatywnym działaniem frakcji LDL cholesterolu.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/75837,aktywnosc-fizyczna-uosob-zdrowych

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16575269/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3906547/

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11427772/

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16163003/

[6] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_125_18.PDF

Najpopularniejsze artykuły

Słaba pamięć a dieta: wpływ żywienia na pracę mózgu

2022-04-02 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Zdarza ci się zapominać o ważnych sprawach? Masz problemy z […]

Serce w ciąży

Serce w ciąży — co warto wiedzieć?

Ciąża jest wyjątkowym momentem w życiu kobiety – nie tylko z uwagi na to, że oczekuje na przyjście na świat swojego dziecka. To również czas wyzwań dla jej organizmu, związanych z rozwojem nowego życia. Dlatego przyszła mama powinna uważnie zadbać o swoje zdrowie, w tym o kondycję serca. Co warto wiedzieć o jego funkcjonowaniu w […]

Kwasy omega-3: Gdzie je znajdziesz?

Kwasy omega-3: Gdzie je znajdziesz? [Infografika]

Kwasy omega-3 to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Co warto o nich wiedzieć i jak włączyć je do codziennej diety? Czym są kwasy omega-3? Organizm człowieka nie wytwarza ich samodzielnie Muszą być dostarczane z pożywieniem Nazwa pochodzi od ich budowy chemicznej (podwójne wiązanie przy 3. atomie węgla) Rodzina […]

Przeczytaj także

Nadciśnienie tętnicze – dlaczego jest tak niebezpieczne?

Nieleczone, prowadzi do uszkodzenia nerek, zwiększenia ryzyka wystąpienia poważnych chorób układu krążenia oraz powikłań ze strony systemu […]

Mierzenie ciśnienia tętniczego. Jak robić to prawidłowo?

2021-07-02 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Nadciśnienie tętnicze jest schorzeniem, które nie zawsze daje wyraźne objawy, a […]

Wpływ spożywania mięsa na rozwój chorób sercowo-naczyniowych

2021-12-16 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Na choroby sercowo-naczyniowe zapada duża liczba Polaków, co ma związek […]