5,00

Przyśpieszone bicie serca. Co może być przyczyną kołatania serca?

Redakcja Optymalnewybory.pl

18.08.2021

3 minuty czytania

Przyspieszone bicie serca, nazywane też kołataniem, jest nieprzyjemnym uczuciem, które wywołuje duży dyskomfort, a przede wszystkim budzi niepokój. Czy słusznie? Zobacz, jakie mogą być przyczyny pojawienia się takich objawów oraz jak sobie z nimi poradzić.

Czym tak naprawdę jest przyspieszone bicie serca (kołatanie)?

Serce to mięsień, którego zadaniem jest pompowanie krwi – tak, aby dotarła ona odpowiednio natleniona do wszystkich komórek ciała. Robi to w równym rytmie, który jest generowany i utrzymywany przez węzeł zatokowy. Prawy przedsionek serca jest miejscem generowania impulsów elektrycznych, które wywołują skurcz serca, a co za tym idzie – tłoczenie krwi.[1] Ten proces można nazwać biciem serca.

Co jednak oznacza przyspieszone bicie serca? Co do zasady, bije ono w tempie 60-80 uderzeń na minutę[2]. Rytm pracy serca powinien być miarowy, a gdy nie ma żadnych nieprawidłowości, jest nieodczuwalny. Tymczasem u niektórych osób pojawia się wrażenie kołatania serca, nazywanego także palpitacjami. Daje to też wrażenie przyspieszenia rytmu serca. Może to wynikać z dwóch przyczyn:

  • przyspieszenia pracy serca, które prowadzi do wzrostu tętna[3],
  • zaburzenia wytwarzania impulsów elektrycznych w prawym przedsionku serca, a co za tym idzie – „gubienia rytmu” przez mięsień sercowy[4].

Jakie są przyczyny przyspieszonego bicia serca?

Przyspieszone bicie serca nie zawsze świadczy o chorobie – zwłaszcza, jeśli pojawiło się jednorazowo, np.:

  • po dużym wysiłku fizycznym,
  • pod wpływem emocji i stresu.

Jeżeli jednak przyspieszone bicie serca oraz wrażenie kołatania pojawiają się częściej lub utrzymują się przez długi czas, a dodatkowo towarzyszą im inne niepokojące objawy, wówczas warto skonsultować się z lekarzem.

Przyczynami nieprawidłowego rytmu serca mogą być m.in.:

  • choroby serca, np. choroba niedokrwienna, kardiomiopatie, niewydolność mięśnia sercowego,
  • zaburzenia o podłożu psychicznym, w tym nerwice, depresja czy napady paniki,
  • zaburzenia o podłożu metabolicznym – np. nadczynność tarczycy, hipoglikemia, zaburzenia poziomów potasu lub magnezu, a także zaburzenia hormonalne wynikające z menopauzy,
  • gorączka,
  • ciąża.[5]

Mogą być one również efektem zażytych substancji, w tym używek – alkoholu, tytoniu, amfetaminy, kokainy – jak również leków, np. beta-2-mimetyków, azotanów, glikozydów czy leków przeciwcholinergicznych.

Ponieważ przyczyny przyspieszonego bicia serca mogą być tak zróżnicowane, lekarz przeprowadza pogłębiony wywiad oraz diagnostykę, aby ustalić jego podłoże u każdego pacjenta. Najczęściej jednak pierwsze kroki są kierowane w stronę układu sercowo-naczyniowego. Liczba osób z przewlekłą niewydolnością serca drastycznie rośnie, a badania pokazują, że z tą dolegliwością może się zmagać już nawet 2% populacji świata i 10% osób powyżej 70. roku życia.[6]

Dlatego poza podstawowymi badaniami krwi nierzadko zaleca się też wykonanie lipidogramu, a więc oznaczenie poziomu cholesterolu i stężenia trójglicerydów, poziomu elektrolitów czy hormonów tarczycy[7], jak również EKG spoczynkowe, ECHO serca, a czasami także monitorowanie holterowskie.
Optima Cardio Potas+

Kiedy przyspieszone bicie serca może być groźne?

Jeśli doświadczasz przyspieszonego bicia serca w nietypowych okolicznościach (np. podczas spoczynku czy przy wstawaniu z łóżka) albo gdy pojawia się ono po stosunkowo niewielkim wysiłku, warto skonsultować taki stan rzeczy z lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi diagnostykę.

Jeżeli jednak doświadczasz kołatania serca, któremu towarzyszą:

  • nietypowe, obfite pocenie się,
  • zawroty głowy,
  • ból lub ucisk w klatce piersiowej,
  • wysokie ciśnienie

niezwłocznie zgłoś się do lekarza, a w razie ciężkich objawów – zadzwoń na pogotowie[8]. Takie objawy mogą świadczyć np. o zawale serca.

Zadbaj o zdrowie swojego serca

Serce jest najważniejszym mięśniem Twojego ciała, a jego prawidłowa praca – w tym optymalny, niezaburzony rytm bicia – zależy w dużej mierze od Ciebie. Dlatego zadbaj, aby:

  • odpowiednio dużo się ruszać – wystarczy nawet ok. 30-45 min aktywności dziennie,
  • odżywiać się zdrowo – chodzi m.in. o ograniczenie spożywania cukru, soli, a także tłuszczów roślinnych. Warto np. zamienić masło na margarynę zawierającą sterole roślinne, np. Optima Cardio. Sterole roślinne, jak pokazują badania naukowe, przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia.[9] Za to utrzymanie optymalnego poziomu cholesterolu ogranicza ryzyko wystąpienia miażdżycy, a w konsekwencji – problemów z prawidłową pracą serca.

Postaraj się również ograniczyć stres, a organizm będzie Ci wdzięczny. Jeżeli zaś zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, zawsze skonsultuj je z lekarzem.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154039,kolatanie-serca

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62324,czestotliwosc-rytmu-serca

[3] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154834,nieprawidlowe-tetno

[4] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154039,kolatanie-serca

[5] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.17.

[6] http://ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/download/4008/5341

[7] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154039,kolatanie-serca

[8] j.w.

[9] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

Najpopularniejsze artykuły

Hipercholesterolemia

Dietetyk radzi: Rodzinna hipercholesterolemia to poważna choroba. Konieczna jest zmiana diety oraz przyjmowanie leków

Hipercholesterolemia rodzinna to podstępna choroba, która bardzo długo nie daje żadnych objawów, jednak może mieć poważne konsekwencje. Na czym polega hipercholesterolemia rodzina, jakie badania laboratoryjne mogą pomóc w jej zdiagnozowaniu, a także jak trzeba zmodyfikować dietę, by trzymać cholesterol pod kontrolą. Na te pytania odpowiada dietetyczka Jadwiga Przybyłowska.   Wiele osób dowiaduje się o wysokim […]

Masa ciała a choroby serca: czy szczupli zawsze są zdrowsi?

2022-01-08 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Nadwaga i otyłość to jedne z głównych czynników, które zwiększają […]

Problemy z pamięcią i koncentracją – kiedy stanowią powód do niepokoju?

O ile problemy z zapamiętywaniem i koncentracją pojawiają się sporadycznie, o tyle najczęściej nie są to powody do niepokoju. Jeżeli jednak pamięć coraz częściej płata ci figle, a zdolność skupienia wyraźnie spada, mogą to być sygnały ostrzegawcze.

Przeczytaj także

Niewydolność serca. Czym się objawia i do czego może doprowadzić?

2021-08-02 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Niewydolność serca to główna przyczyna zgonów w Polsce, a liczba […]

Antyoksydanty a profilaktyka alzheimera. Co warto wiedzieć?

Choroba Alzheimera stanowi najczęstszą przyczynę otępienia u seniorów, a ryzyko zapadnięcia na nią rośnie wraz z wiekiem[1]. Jednym ze sposobów na jego zmniejszenie jest zdrowa dieta. Wśród składników, które rekomenduje się z myślą o profilaktyce demencji, często wymieniane są antyoksydanty. Czym są i dlaczego są tak istotne?

Dieta wysokotłuszczowa a choroby serca: czy istnieje zależność?

Dieta wysokotłuszczowa to taka, w której zmienione są proporcje pomiędzy składnikami odżywczymi – tak, aby zwiększyć spożycie tłuszczów.