5,00

Przyśpieszone bicie serca. Co może być przyczyną kołatania serca?

Redakcja Optymalnewybory.pl

18.08.2021

3 minuty czytania

Przyspieszone bicie serca, nazywane też kołataniem, jest nieprzyjemnym uczuciem, które wywołuje duży dyskomfort, a przede wszystkim budzi niepokój. Czy słusznie? Zobacz, jakie mogą być przyczyny pojawienia się takich objawów oraz jak sobie z nimi poradzić.

Czym tak naprawdę jest przyspieszone bicie serca (kołatanie)?

Serce to mięsień, którego zadaniem jest pompowanie krwi – tak, aby dotarła ona odpowiednio natleniona do wszystkich komórek ciała. Robi to w równym rytmie, który jest generowany i utrzymywany przez węzeł zatokowy. Prawy przedsionek serca jest miejscem generowania impulsów elektrycznych, które wywołują skurcz serca, a co za tym idzie – tłoczenie krwi.[1] Ten proces można nazwać biciem serca.

Co jednak oznacza przyspieszone bicie serca? Co do zasady, bije ono w tempie 60-80 uderzeń na minutę[2]. Rytm pracy serca powinien być miarowy, a gdy nie ma żadnych nieprawidłowości, jest nieodczuwalny. Tymczasem u niektórych osób pojawia się wrażenie kołatania serca, nazywanego także palpitacjami. Daje to też wrażenie przyspieszenia rytmu serca. Może to wynikać z dwóch przyczyn:

  • przyspieszenia pracy serca, które prowadzi do wzrostu tętna[3],
  • zaburzenia wytwarzania impulsów elektrycznych w prawym przedsionku serca, a co za tym idzie – „gubienia rytmu” przez mięsień sercowy[4].

Jakie są przyczyny przyspieszonego bicia serca?

Przyspieszone bicie serca nie zawsze świadczy o chorobie – zwłaszcza, jeśli pojawiło się jednorazowo, np.:

  • po dużym wysiłku fizycznym,
  • pod wpływem emocji i stresu.

Jeżeli jednak przyspieszone bicie serca oraz wrażenie kołatania pojawiają się częściej lub utrzymują się przez długi czas, a dodatkowo towarzyszą im inne niepokojące objawy, wówczas warto skonsultować się z lekarzem.

Przyczynami nieprawidłowego rytmu serca mogą być m.in.:

  • choroby serca, np. choroba niedokrwienna, kardiomiopatie, niewydolność mięśnia sercowego,
  • zaburzenia o podłożu psychicznym, w tym nerwice, depresja czy napady paniki,
  • zaburzenia o podłożu metabolicznym – np. nadczynność tarczycy, hipoglikemia, zaburzenia poziomów potasu lub magnezu, a także zaburzenia hormonalne wynikające z menopauzy,
  • gorączka,
  • ciąża.[5]

Mogą być one również efektem zażytych substancji, w tym używek – alkoholu, tytoniu, amfetaminy, kokainy – jak również leków, np. beta-2-mimetyków, azotanów, glikozydów czy leków przeciwcholinergicznych.

Ponieważ przyczyny przyspieszonego bicia serca mogą być tak zróżnicowane, lekarz przeprowadza pogłębiony wywiad oraz diagnostykę, aby ustalić jego podłoże u każdego pacjenta. Najczęściej jednak pierwsze kroki są kierowane w stronę układu sercowo-naczyniowego. Liczba osób z przewlekłą niewydolnością serca drastycznie rośnie, a badania pokazują, że z tą dolegliwością może się zmagać już nawet 2% populacji świata i 10% osób powyżej 70. roku życia.[6]

Dlatego poza podstawowymi badaniami krwi nierzadko zaleca się też wykonanie lipidogramu, a więc oznaczenie poziomu cholesterolu i stężenia trójglicerydów, poziomu elektrolitów czy hormonów tarczycy[7], jak również EKG spoczynkowe, ECHO serca, a czasami także monitorowanie holterowskie.
Optima Cardio Potas+

Kiedy przyspieszone bicie serca może być groźne?

Jeśli doświadczasz przyspieszonego bicia serca w nietypowych okolicznościach (np. podczas spoczynku czy przy wstawaniu z łóżka) albo gdy pojawia się ono po stosunkowo niewielkim wysiłku, warto skonsultować taki stan rzeczy z lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi diagnostykę.

Jeżeli jednak doświadczasz kołatania serca, któremu towarzyszą:

  • nietypowe, obfite pocenie się,
  • zawroty głowy,
  • ból lub ucisk w klatce piersiowej,
  • wysokie ciśnienie

niezwłocznie zgłoś się do lekarza, a w razie ciężkich objawów – zadzwoń na pogotowie[8]. Takie objawy mogą świadczyć np. o zawale serca.

Zadbaj o zdrowie swojego serca

Serce jest najważniejszym mięśniem Twojego ciała, a jego prawidłowa praca – w tym optymalny, niezaburzony rytm bicia – zależy w dużej mierze od Ciebie. Dlatego zadbaj, aby:

  • odpowiednio dużo się ruszać – wystarczy nawet ok. 30-45 min aktywności dziennie,
  • odżywiać się zdrowo – chodzi m.in. o ograniczenie spożywania cukru, soli, a także tłuszczów roślinnych. Warto np. zamienić masło na margarynę zawierającą sterole roślinne, np. Optima Cardio. Sterole roślinne, jak pokazują badania naukowe, przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia.[9] Za to utrzymanie optymalnego poziomu cholesterolu ogranicza ryzyko wystąpienia miażdżycy, a w konsekwencji – problemów z prawidłową pracą serca.

Postaraj się również ograniczyć stres, a organizm będzie Ci wdzięczny. Jeżeli zaś zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, zawsze skonsultuj je z lekarzem.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154039,kolatanie-serca

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62324,czestotliwosc-rytmu-serca

[3] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154834,nieprawidlowe-tetno

[4] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154039,kolatanie-serca

[5] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.17.

[6] http://ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/download/4008/5341

[7] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/154039,kolatanie-serca

[8] j.w.

[9] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy