(brak ocen)

Profilaktyka sercowo-naczyniowa: Tydzień dla Serca 2022 (infografika)

Redakcja Optymalnewybory.pl

15.04.2022

3 minuty czytania

Jak zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego: kluczowe zmiany w stylu życia?

Choroby układu sercowo-naczyniowego są jednymi z głównych przyczyn zgonów na świecie. Istnieją jednak skuteczne metody profilaktyki, które każdy może wdrożyć, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych schorzeń.

Modyfikacja nawyków żywieniowych jest kluczowym elementem w zapobieganiu chorobom serca. Zwiększenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak te znajdujące się w rybach, olejach roślinnych czy orzechach, wpływa pozytywnie na poziom cholesterolu we krwi. Warto również włączyć do diety sterole roślinne, które hamują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego.

Oprócz tego, zaleca się zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego, np. poprzez jedzenie więcej owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów. Błonnik pomaga obniżać poziom cholesterolu, reguluje pracę jelit i wspiera utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Ograniczenie spożycia kwasów tłuszczowych nasyconych, obecnych głównie w tłustych mięsach, nabiale i słodyczach, oraz redukcja spożycia tłuszczów trans, obecnych w margarynach czy przekąskach, są kolejnymi ważnymi krokami.

Na koniec, zwiększenie aktywności fizycznej stanowi istotny aspekt profilaktyki. Regularne ćwiczenia, takie jak spacerowanie, bieganie czy jazda na rowerze, wspomagają pracę serca, obniżają ciśnienie krwi oraz redukują ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Warto dążyć do codziennej aktywności fizycznej trwającej co najmniej 30 minut.

Zaczerpnij wiedzę od ekspertów OPTIMA i zadbaj o swoje zdrowie!

Z miłości do serca

Cała infografika 428 x 2560px : kliknij >>>

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Ostatnia niedziela września: Światowy Dzień Serca (infografika)

Światowy Dzień Serca, obchodzony corocznie 29 września, to ważna inicjatywa międzynarodowa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej na temat chorób serca oraz związanych z nimi zagrożeń. Jest to najważniejsze wydarzenie w dziedzinie zdrowia serca, organizowane przez World Heart Federation (Światową Federację na Rzecz Serca) we współpracy z WHO (Światową Organizacją Zdrowia) oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz zdrowia publicznego.

<p>Dietitian writing diet plan, view from above on the table with different healthy products and drawings on the topic of healthy eating</p>

Kamica żółciowa: jakie produkty należy wykluczyć z diety?

Kamicę żółciową uważa się za jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji z powodu schorzeń układu pokarmowego.

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych: czy można jej skutecznie zapobiec?

Szacuje się, że na świecie żyje ponad 120 milionów pacjentów zmagających się z chorobą tętnic obwodowych, a więc jedną z odmian miażdżycy. Choroba nie bez powodu jest nazywana „cichym zabójcą”. Rozwija się podstępnie